Отиди на
Форум "Наука"

Турция подава молба за членство в БРИКС


Recommended Posts

  • Мнения 161
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 1 час, Gabraka said:

Благодаря за разговора. Аз спирам дотук, защото ме е гнус да продължа. Отврат.

 

 

Спазвайте си обещанията...

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Gabraka said:

Това не отменя факта, че на последния форум на БРИКС онзи ден се обсъждаше еквивалент на екюто и преводната рубла, чрез който да не използват долари при разчетите си.

 

"По-неогромен" го написах относно това, че са огромен производител, а не относно пазара. Протекцоонизмът е нужен, за да запазят производството си. Можеше да се досетиш и без да уточнявам...

 

Орбан прие. Арабите прие. Африканците прие. Това е и руския вектор на развитие - създаване на геополитически макрорегион, включващ Русия, Източна Европа, арабския свят, Иран и част от Африка. Дали ще успеят? Не знам. Никой не знае. Не е нужно да врачуваш, че утре Русия ще се разпадне, защото Украйна превзела две села по границата.

 

И аз това обяснявам. Икономическата колонизация е по-страшна и от военната. Врагът се крие зад "инвестиции" и "повишаване на жизнения стандарт". Евтините китайски автомобили в краткосрочен план ще повишат американския жизнен стандарт, но в дългосрочен ще принудят американския автопром да фалира.

 

Сравняваш по гнусота 200 хил. цивилни жертви в Ирак с факта, че горната камара на британския парламент не се избира от народа?

"In contrast to the House of Commons, membership of the Lords is not generally acquired by election. Most members are appointed for life, on either a political or non-political basis."

Пожизнено назначаване на законотворци без провеждане на избори демократично ли е? Или е аристократично? Или е олигархично?

 

 

Добре, че всички комунета се пребоядисаха в синьо и не ти се наложи да се радваш на български цивилни жертви в името на демократизацията. Нищо чудно и ти да си пребоядисано комуне щом лицемерничиш, че 200 хил. цивилни иракски живота са оправдани в името на демократизацията, но Х на брой украински живота не са оправдани в името на денацификацията... Благодаря за разговора. Аз спирам дотук, защото ме е гнус да продължа. Отврат.

 

 

Аз се досетих.Изрично ти обърнах внимание. Ама проблемът е ти в какво когнитивно състояние си бил, щом с такъв апломб ми обясняваш за пазара, ама си имал предвид производител. Ако не си наясно с понятията питай.

Нали твърдението ти беше, че Путин се скъсал да обикаля света?  Сега не бил Путин(явно си проверил),ами Орбан. Сега остава да твърдиш, че в него се е свършил духът на Путин и все едно е същото. Осъзнаваш ли колко жалко е това! Давай направо да припишеш всичките международни срещи на Мадуро, Лукашенко, иранците, Кончето, Фицо, Радев на сметката на Путин. А самият Орбан е част от ЕС и НАТО. Няма намерение да напуска. И  ратифицира членството на Финландия и Швеция в НАТО.

И нищо не "врачувавам" за разпадане на Русия. Ако водиш разговор с някой друг, бъди по съсредоточен, защото явно бъркал дискусиите.

Значи си съгласен, че Китай колонизира икономически Сибир с благословията на Путин. И това е лошо. Явно за едно нещо имаме единомислие.

Сравнявам твоите твърдения само по несъстоятелност. 

В единият случай имаме парламентарна традиция на векове. Датираща от времената, когато на североизток са се гонили с татарите. Традиция, която еволюира през вековете. Да обясня. Имаме държава с реален политически плурализъм и избори. Съветвам те да прочетеш малко повече за Камарата на лордовете и всъщност какви изключително ограничени правомощия има. Отделно, че ТРАДИЦИЯТА е да не влиза в конфликт с Камарата на общините, която е реален законодателен орган. Същата тази традиция, която поддържа монарх, който формално може да назначава и освобождава министри, но в реалността не използва тези си прерогативи.

А в Ирак беше свален един доста кървав диктатор вкарал държавата си в поне две войни дискриминирал малцинствата и осъществявал геноцид. В резултат беше установено що-годе, доколкото е възможно спрямо местните реалности и културни особености управление на база политическо представителство на всички етнически групи. Всъщност самото сваляне от власт на Садам мина сравнително безкръвно. Жертвите се дължат на  вътрешните конфликти подбуждани от любимите ти иранци и от ислямския тероризъм. Като и в двата случая успяха да се справят. 

Останалата полюция няма да я коментирам. Нито е по и без това размитата тема, нито има какво да обсъждаме твоите фантазии.

 

 

 

 

П.п Да разбирам, че няма да пишеш какви са американските санкции за китайски внос, които писа доста по-горе, както и за руския уран?

След като втори път те питах и не ми отговори, не очаквам реакция по въпроса ми кои държави трябва да търси за съюзници САЩ, които не били "васали"

 

 

Редактирано от др-бр
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, ДеДо Либен said:

Спазвайте си обещанията...

Спазвам ги. Благодарих за отделеното време на "демократизатора", за когото смъртта на стотици хиляди човешки същества е сравнима с олигархичните остатъци на великобританската политическа система, и го оставям да си шизофренничи наволя и да оборва вятърните мелници, които сам си измисля, че са мои думи. Жалка история...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 50 минути, др-бр said:

в Ирак беше свален един доста кървав диктатор

САЩ удариха Ирак и още няколко арабски държави като отмъщение за "11-сиптември"...

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, deaf said:

САЩ удариха Ирак и още няколко арабски държави като отмъщение за "11-сиптември"...

Именно - и там сбъркаха. Направиха се на мъже, с което само си изработиха всеобщо презрение и омраза.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, gmladenov said:

Именно - и там сбъркаха. Направиха се на мъже, с което само си изработиха всеобщо презрение и омраза.

Нямаше как САЩ да не реагира по този начин... Много от арабските държави скрито или явно "имаха пръст" в "11-ти септември" и трябваше да им се въздаде дължимото... Остана само Иран неударен...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Gabraka said:

Това не отменя факта, че на последния форум на БРИКС онзи ден се обсъждаше еквивалент на екюто и преводната рубла, чрез който да не използват долари при разчетите си.

Не отменя разбира се, нито има някакво противоречие. Това е част от играта и логична крачка към мечтания многополюсен свят.  Например ЕС не само имаше екю, но направи следващата крачка и премина към евро - една вече пълноценна  валута.

Ако им е кеф и им е изгодно, защо и БРИКС да не си направят нещо подобно. Тяхна си работа.  За тази тяхна, бъдеща разчетна единица (известна като проекта R5) се говори от поне 10 години, но  нещо не се получава. Засега евентуалната дедоларизация е по-вероятно да стане чрез разплащания изцяло в местните им национални валути, отколкото благодарение на някакъв общ проект. 

Това обаче е по-малкия проблем.  За другия по-голям ти писа колегата, но ти не му обърна внимание. Става въпрос за ценообразуването и оферирането. Няма закон или сила например, които да забраняват на Русия да определя цените на своя нефт, газ, пшеница и т.н. в рубли. Нещо обаче не искат да го правят по този начин, а предпочитат да определят цените на продуктите си в долари. 

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, Atom said:

Не отменя разбира се, нито има някакво противоречие. Това е част от играта и логична крачка към мечтания многополюсен свят.  Например ЕС не само имаше екю, но направи следващата крачка и премина към евро - една вече пълноценна  валута.

Ако им е кеф и им е изгодно, защо и БРИКС да не си направят нещо подобно. Тяхна си работа.  За тази тяхна, бъдеща разчетна единица (известна като проекта R5) се говори от поне 10 години, но  нещо не се получава. Засега евентуалната дедоларизация е по-вероятно да стане чрез разплащания изцяло в местните им национални валути, отколкото благодарение на някакъв общ проект. 

Това обаче е по-малкия проблем.  За другия по-голям ти писа колегата, но ти не му обърна внимание. Става въпрос за ценообразуването и оферирането. Няма закон или сила например, които да забраняват на Русия да определя цените на своя нефт, газ, пшеница и т.н. в рубли. Нещо обаче не искат да го правят по този начин, а предпочитат да определят цените на продуктите си в долари. 

 

Да, няма противоречие. Помислих, че твърдиш, че БРИКС днес е някакъв американски проект и приведох пример за противоамерикански действия или поне намерения.

Не мисля, че БРИКС се стремят към модела на ЕС. Днес ЕС е федерация, а федерация между членовете на БРИКС е невъзможна. Разчетната им единица е точно да улесни разплащанията в национални валути. Опит да се заобиколи долара. Опит. Засега.

Виж, тук като се каже, че САЩ не са снежнобели, а имат и мааалко изцапано, веднага се почва с "ватенка, орк" и т.н. Американската хегемония е градена десетилетия и тя не може да рухне за 5 години. Ценообразуването е в долари. Разликата е, че когато Кадафи и Садам опитаха да променят доларовото ценообразуване ги убиха, а днес Русия още се държи. Да, тя е в много тежко положение, но държавите от БРИКС също са против хегемонията на долара и крепят Русия. Къде с ирански дронове, къде с индийски свръхпокупки на нефт, заобикаляне на санкции и т.н. Но доларът е фиксиран като международна валута в Бретън-Уудс и промяната на този статус минава през промяна на всички международни институти като МВФ, СТО, Световната банка и т.н.

Цялата ми теза е, че БРИКС се събират, за да изградят нов световен ред - многополярен. И ако САЩ искат да са полюс в него, трябва да се откажат от хегемонията си. И те го правят. Изтеглят войски от райони, които им е прекалено скъпо да продължават да държат. Но не го правят достатъчно бързо.

 

Капиталистическата икономика има нужда от постоянно разширяване на пазарите. Иначе ще рухне. Китай са превзели целия (не буквално, но предполагам е ясно какво се има предвид) световен пазар на ширпотреб и могат да се разширят само ако завземат и високотехнологичен пазар. Само че той днес е американски. И става противоречие. И от това противоречие се възползва Русия, която е без проивзводство на каквото и да било, но с потенциал за такова. И с оръжие се опитва да си извоюва пазар. Денацификации, али-бали. Войната е икономическа. Както и демократизацията на Ирак беше икономическа. Идеологиите са за пред плебса.

 

Аз съм икономист и изобщо не ме вълнува кое село е превзела Русия днес. Кой каквото и да превземе, ще загуби войната, ако остане без гръб. НАТО е гърбът на Украйна, а БРИКС е гърбът на Русия.

Вълнува ме обаче, че Турция се сближава с БРИКС, което би я сложило на масата на преговори какъв да е новият световен ред. Стратегическата дълбочина на Давутоглу ни заплашва и ако САЩ, както Бойкикев намекна, се готвят да ни изоставят, какво правим? Турция вече ни пази небето с изтребители, плъзва икономически с Шишеджам, Алкомет, Пластхим и т.н., а на всичкото отгоре ДПС се разпада.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, deaf said:

ЕС не е федерация. Аман. Писна ми да поправям елементарните ти грешки,ако изобщо са грешки,а не лъжи...

"Федерация е държава или организация, съставена от самоуправляващи се звена, обединени от централно правителство."

 

Организацията се нарича Европейски съюз, самоуправляващите се звена са страните членки, а централното правителство е Европейската комисия. Като на първокласници трябва да се обяснява, а иначе със самочувствие, че поправя грешки...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Gabraka said:

Цялата ми теза е, че БРИКС се събират, за да изградят нов световен ред - многополярен. И ако САЩ искат да са полюс в него, трябва да се откажат от хегемонията си. И те го правят. Изтеглят войски от райони, които им е прекалено скъпо да продължават да държат. Но не го правят достатъчно бързо.

САЩ също съзнават, че светът е многополярен. БРИК не е американски проект, но е американска идея, както и Г20, а и много други.  И тези американски идеи са именно в тази посока - да се изгради някакъв многополярен свят.  

БРИКС като институция няма идея, а  още по-малко пък има проект за нов световен ред.  Такива идеи, а може би и проекти е възможно да имат отделните страни членки: Русия, Китай, Индия..... Тези проекти обаче са толкова различни, че трудно могат да се съвместят в един общ проект на БРИКС.

Американската идея за многополярен свят например е мрежова. Съществуват някакви страни с определена мощ, които представляват или имат потенциал да станат световни сили. Към момента в представата на американците това са страните от Г20 и именно този форум е мястото където световните сили бистрят световната политика и икономика и се опитват да намерят консенсус по важните въпроси.  Освен в Г20, страните полюси членуват в една камара други организации създадени за конкретни цели. Например Индия е член на Г20, член на БРИКС, член на QUAD и т.н.  По този начин в Г20 страната има думата в определянето на световните политики, чрез БРИКС си решава икономически проблеми заедно с Русия,Китай и т.н., а проблемите на сигурността  чрез  QUAD в диалог със САЩ, Австралия и Япония.  Турция пък е член на Г20, на НАТО, на ОИСР, на D8 и един куп други организации, а сега иска да стане и член на БРИКС.   Именно това представлява мрежовия характер на многополярния свят.  

Китайската идея за многополярен свят не я знам каква е, но силно ме съмнява да има такава. По-скоро китайците към момента ги устройва мрежовия модел, но с два ясно изразени полюса (не повече), а не многополярност.  Руснаците от своя страна си представят новия ред не като мрежов, а като зонален, където всеки полюс си има своя зона и налага там собствените си визии.

Та в горната връзка евентуално участие на Турция в БРИКС е просто участие на страната в още една (поредна) мрежа.  Това не е нещо учудващо, нито пък е в  противоречие с мрежовия модел на многополярния свят. 

 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 49 минути, Atom said:

 

Американската идея за многополярен свят например е мрежова.

 

Това е противоречие. Мрежовият модел е моделът на глобализацията. Това е днешният модел. Ние живеем в мрежова икономическа глобализация на основата на американския долар.

Многополярността е зонална по определение. Както през Студената война моделът беше зонален - двуполюсен с доларова и рублева икономически зони. Днес се гради зонален модел с повече от два полюса, като с оръжие се решава кой ще е водач на зона/полюс и кой в коя зона ще членува.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Atom said:

Към момента в представата на американците това са страните от Г20 и именно този форум е мястото където световните сили бистрят световната политика и икономика и се опитват да намерят консенсус по важните въпроси. 

 

Единственият начин за мрежова глобализация на основата на Г-20 е създаването на централна банка на централните банки и доларът да бъде изведен от юрисдикцията на САЩ и да се превърне в истинска световна валута. Това е и мечтата на троцкистите, но съпротивата е твърде силна. Лесно е Бай Ганьо Умнокрасивия да бъде излъган, че ако България приеме еврото, ще й се чува гласът във Франкфурт, но е невъзможно да излъжеш Бай Ганьо Брикса, че ЦБ на централните банки ще бъде демократичен институт.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, Gabraka said:

"Федерация е държава или организация, съставена от самоуправляващи се звена, обединени от централно правителство."

 

Организацията се нарича Европейски съюз, самоуправляващите се звена са страните членки, а централното правителство е Европейската комисия. Като на първокласници трябва да се обяснява, а иначе със самочувствие, че поправя грешки...

Основите на всяка държава са армията и правосъдието. ЕС нито има собствена армия,нито собствено правосъдие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 4.09.2024 г. at 12:41, Gabraka said:

Нищо чудно и ти да си пребоядисано комуне щом лицемерничиш, че 200 хил. цивилни иракски живота са оправдани в името на демократизацията, но Х на брой украински живота не са оправдани в името на денацификацията...

Това да си измисляш думички, за да оправдаеш безсмислената смърт на стотици хиляди хора е някаква особена форма на психично отклонение. 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Amazonski said:

Това да си измисляш думички, за да оправдаеш безсмислената смърт на стотици хиляди хора е някаква особена форма на психично отклонение. 

Точно така, тук сме на едно мнение. Американците я измислиха демократизацията чрез бомбардиране на цивилни и много хора с психични отклонения им повярваха, че това е добро дело.

  • ХаХа 1
  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 5.09.2024 г. at 2:38, Gabraka said:

Многополярността е зонална по определение. Както през Студената война моделът беше зонален - двуполюсен с доларова и рублева икономически зони.

Като ще разбиваме сегашният световен ред, трябва да се попита: защо зоналният модел (разделянето
на света на блокове) да е по-добър от мрежовия модел (без разделения)?

По всичко личи, че Цар Путьо просто иска светът да е разделен на блокове, за да може Русия да има
повече власт в нейния блок. На Путьо не му изнася, че САЩ/Запада доминират мрежовия модел.

Иначе зоналният модел не предлага никакви предимства пред мрежовия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, deaf said:

Основите на всяка държава са армията и правосъдието. ЕС нито има собствена армия,нито собствено правосъдие.

Едно си тролът знае, едно си тролът бае...

 

"Съдът на Европейския съюз е една от седемте институции на Европейския съюз. Състои от три отделни юрисдикции, една от които е Европейският съд. От създаването му през 1952 г. е базиран в Люксембург. Според чл. 19 от Договора за Европейския съюз основно задължение на Съда на Европейския съюз е да осигурява спазването на правото при тълкуването и прилагането на Договорите."

"Европейският съд (на английски: Court of Justice), накратко Съдът, е една от общо трите юрисдикции на Съда на Европейския съюз – върховен съд на Европейския съюз по отношение на европейското право. Създаден е през 1952 г. и седалището му е в град Люксембург. Ролята на Европейския съд е да гарантира, че правото на ЕС се тълкува и прилага по еднакъв начин във всички страни членки, като разрешава правни спорове между институции на ЕС и национални правителства."

Генерал Кристофър Каволи е върховният главнокомандващ на Обединените сили в Европа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Gabraka said:

Американците я измислиха демократизацията чрез бомбардиране на цивилни ...

На теб за всичко американците са ти виновни, но ти хич не си русофил. Нъл тъй. 😂

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, gmladenov said:

Като ще разбиваме сегашният световен ред, трябва да се попита: защо зоналният модел (разделянето
на света на блокове) да е по-добър от мрежовия модел (без разделения)?

По всичко личи, че Цар Путьо просто иска светът да е разделен на блокове, за да може Русия да има
повече власт в нейния блок. На Путьо не му изнася, че САЩ/Запада доминират мрежовия модел.

Иначе зоналният модел не предлага никакви предимства пред мрежовия.

Не казвам, че е по-добър. Обсъждам световните тенденции и споделям какъв е замисълът на БРИКС, според мене.

 

Да, така е. Съгласен съм. На Путин не му изнася САЩ да доминира глобализацията и води война за повече власт в международен план.

 

Не съм твърдял, че някой модел превъзхожда друг. Би било субективно. Просто обсъждам в каква посока се движи светът, според мене.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Статия на Дир.бг за членството на Турция в БРИКС. Забележително е, че в статията няма и думичка
за нов световен ред, а просто се коментират потенциалните икономически и политически ползи,
които Турция може да извлече с нейно членство в БРИКС.
 

Икономическа изгода или криви сметки очакват Турция в БРИКС

Ердоган, който е на власт от повече от две десетилетия, се опитва да изгради по-независима външна
политика на Турция и да засили глобалното й влияние. Страната също така е недоволна от липсата на
напредък в преговорите за членството ѝ в Европейския съюз.

Мнението на турските анализатори

Засиленият интерес на Турция към организацията БРИКС се дължи на желанието ѝ да бъде част от
нарастващия икономически потенциал на организацията, която предлага нови възможности за
сътрудничество и развитие, смятат турски анализатори, цитирани от агенция Синхуа.

"БРИКС вероятно ще доминира в световната икономика през следващите десетилетия, а Турция иска
да бъде част от огромните възможности, които блокът предоставя в един многополюсен свят", каза
пред китайската агенция Али Огуз Дирийоз, който преподава международни отношения в Университета
по икономика и технологии ТОББ (TOBB) в Анкара.

Серкан Демирташ, базиран в Анкара външнополитически анализатор и журналист, споделя мнението,
че зад интереса на Турция към БРИКС стои "икономически ориентирана дипломация, която не иска да
пропусне нарастващата икономическа мощ на Азия в частност".

Не всички турски анализатори обаче са на мнение, че присъединяването към БРИКС ще е от полза за
Турция.

"От квартала на богатите преминаваме към бедния квартал", коментира журналистът Фатих Алтайлъ.
"На всичкото отгоре не към тези, които купуват от нас, а към тези, които ни продават. Сигурно е, че
Турция няма да е тази, която ще се възползва от това. От това ще се възползва западният свят",
посочи той.

В своя статия, цитирана от новинарския сайт Т24, Алтайлъ анализира отношенията със страните от
БРИКС от гледна точка на икономиката, като изчислява, че Турция се пренасочва "от свят със среден
доход на глава от населението над 50 хил. долара към друг блок със среден доход на глава от
населението от 10 хил. долара".

Според автора Турция има сериозен външнотърговски дефицит както с Русия, така и с Китай, а като
цяло дефицитът ѝ в търговията със страните от БРИКС е на стойност приблизително 97 млрд. долара.

https://business.dir.bg/ikonomika/ikonomicheska-izgoda-ili-krivi-smetki-ochakvat-turtsiya-v-briks

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Gabraka said:

Не съм твърдял, че някой модел превъзхожда друг. Би било субективно. Просто обсъждам в каква посока се движи светът, според мене.

Определено се забелязва силното желание на Цат Путьо светът да е друг и Русия да има повече
власт в света. Но както е казал Н.Хайтов, "едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто
да го направиш".

Засега Русия е на първата стъпка: има (голямо) желание за нов световен ред.

Като стигне на трета стъпка, тогава пак ще говорим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 5.09.2024 г. at 12:38, Gabraka said:

Това е противоречие. Мрежовият модел е моделът на глобализацията. Това е днешният модел.

Да, мрежовият модел е проектиран като модел за разрешаване на проблеми в условия на глобализация.  Но и еднополярния и двуполюсния модел също представляват по същество модели в условията на глобализация.   Антипод на глобалния свят не е многополюсния свят, а деглобализаран свят, нещо като нео-феодализъм при който всяка зона, цивилизация или както там се определи си е самодостатъчна.  

On 5.09.2024 г. at 12:38, Gabraka said:

Многополярността е зонална по определение.

Може - по руското определение.  Като изключим руснаците, някой друг има ли подобна визия за многополярността? За китайците  би било абсурд.  За Индия, Турция и т.н. също. 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...