Отиди на
Форум "Наука"

Турция подава молба за членство в БРИКС


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 22 минути, scaner said:

Не ме вълнува какви сте ги мътили. Интересува ме дотолкова, доколкото показах сбърканите ти "икономически познания" :)

 

За Блумбърг не коментирам, коментирам написаното от тебе - насипна каша от разни безпочвени предположения, която поднесена в този вид си е чиста конспирология, че и по-зле.

Поинтересувай се и ще разбереш, че аз не съм Warlord. По-къса ми е брадата и сбърканите икономически познания са негови.

 

Коментирай Блумбърг, остави ме мене. Почвата за моите предположения е Блумбърг.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 161
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 9 часа, Gabraka said:

Коментирай Блумбърг, остави ме мене. Почвата за моите предположения е Блумбърг.

Какво за Блумберг?

Блумберг дава свой коментар. Доколко е верен, доколко има смисъл и т.н. е проблем на Блумбърг, няма защо да му вярваме априори, още повече че сме го хващали по бели гащи. Други агенции дават други коментари за същата ситуация. Защо точно Блумберг тогава? Само защото пасва на изградената матрица в главата ти?

Аз обръщам внимание на твоята реакция. Която почва с "дали пък", "троцкисти" и прочие дълбока индоктринация и предположения. Което си е обективна конспирология, както и да го погледнеш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 59 минути, scaner said:

Какво за Блумберг?

 Други агенции дават други коментари за същата ситуация. Защо точно Блумберг тогава? Само защото пасва на изградената матрица в главата ти?

 

Защо точно други агенции, а не Блумбърг? Само защото другите агенции пасват на изградената матрица в главата ти ли?

Аман от нищоговорене...

 

 

Напомням - Майкъл Блумбърг е трикратен кмет на Ню Йорк и бивш кандидат за президент от Демократическата партия. Руската пропаганда е пробила по най-високите етажи на САЩ 😀

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Gabraka said:

Напомням - Майкъл Блумбърг е трикратен кмет на Ню Йорк и бивш кандидат за президент от Демократическата партия. Руската пропаганда е пробила по най-високите етажи на САЩ 😀

Това прави ли го гуру по всякакъв пенкилер? И защо го свързваш с руска пропаганда - идва ти от вътре, или някакви опорки следваш? Или просто проблеми с последователното мислене?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, scaner said:

Това прави ли го гуру по всякакъв пенкилер? И защо го свързваш с руска пропаганда - идва ти от вътре, или някакви опорки следваш? Или просто проблеми с последователното мислене?

 

Преди 16 часа, gmladenov said:

Изтеглянето на САЩ от Европа е русоробска фантазия и опорка. Руската пропаганда
непрекъснато внушава, че САЩ вредят на Европа и я рушат. Класическа тактика за
всяване на раздор.

А истината е, че на земята няма по-силен съюз от този на САЩ и ЕС. Самите САЩ
никога няма да допуснат охлаждане на отношенията с най-верния си съюзник.

Още приятелски огън от другаря scaner. Първо на Warlord писа двойка, сега пък gmladenov има проблеми с последователното мислене. Забавно.

 

 

Иначе още след изборите в България Бойкикев оповести същото като Блумбърг. Не смятам Бойкикев за пенкилер, но със сигурност е по-запознат от форумни момченца.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Gabraka said:

Още приятелски огън от другаря scaner. Първо на Warlord писа двойка, сега пък gmladenov има проблеми с последователното мислене. Забавно.

Тебе шизофрения някаква ли те гони, или какво? Всичко което коментирам е само по твоите думи. Това че ти си ги припознаваш за нечии други, е само медицински проблем.

Любопитно, защо си го причиняваш?

Мъкаааа....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има едно нещо, наречено сарказъм.

Когато другарят gmladenov твърди, че Bloomberg разпространяват "русоробски опорки", аз повтярям думите му със сарказъм.

После ти, момченцето scaner, ме питаш защо свързвам Bloomberg с руска пропаганда и добавяш, че такава връзка сочи "проблеми с последователното мислене", а аз ти отговарям, че връзката не я правя аз, а gmladenov.

Надявам се, че достатъчно просто обясних. Като за момченце.

Разберете се помежду си с gmladenov руска пропаганда ли е статията на Bloomberg или не на лично. Вашият спор не е по темата.

 

 

 

Има ли някой не-трол в този форум, който може да вземе отношение по въпроса има ли връзка между оповестеното от свързания пряко с Демократическата партия Bloomberg оттегляне на САЩ от Европа и паралелната заявка на Ердоган за членство в БРИКС? Авторът на темата? Някой друг?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Gabraka said:

паралелната заявка на Ердоган за членство в БРИКС?

САЩ твърдо подкрепят желанието на Турция да стане член на ЕС,но Германия и Франция са против... Обяснимо е при това положение Турция да търси на друго място съюзници като това в БРИКС... Има една арабска поговорка – "Слаб е този,който няма съюзници". Ердоган вероятно е чувал тази поговорка и си търси съюзници...

Преди 1 час, Gabraka said:

оповестеното от свързания пряко с Демократическата партия Bloomberg оттегляне на САЩ от Европа

Какво точно са казали от Блумберг? Цитат,а не преразказ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Една свързана с Турция новина, макар и не съвсем по темата. От друга страна добър пример как на различни нива една държава може да участва в множество организации без това да е проблем, а само допълнително да я обвързва с множество други държави. 

https://www.standartnews.com/svyat/5-darzhavi-priemat-obshta-tyurkska-azbuka-572697.html#comments

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Gabraka said:

Когато другарят gmladenov твърди, че Bloomberg разпространяват "русоробски опорки", аз повтярям думите му със сарказъм.

Клега, къде съм твърдял, че Блумбърг разпространвят руски опорки? Би ли ме цитирал.

Това, което съм казал, е че "руската пропаганда непрекъснато внушава, че САЩ вредят на Европа и я рушат".
Дай цитат от Блумбърг, според който САЩ вредят на Европа и я рушат.

Освен това Блумбърг са просто икономическа публикация, а не говорители на правителството на САЩ.
Така че дори те да твърдят, че САЩ вредят на Европа, това пак нищо не означава.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 12.09.2024 г. at 10:28, Gabraka said:

Не е срамно да вярвяш в Дядо Мраз. Срамно е да вярваш в "невидимата ръка" на "свободния пазар" : )

   Набързо я чета темата, но не видях някой да вярва в невидимата ръка, цитираш мнение за световния пазар, а не свободния. Невидимата ръка е нарицателно в една от първите икономически теории на Адам Смит, дори и там обаче се споменава за минимална държавна намеса и пазара не е съвсем съвсем свободен. 

On 12.09.2024 г. at 13:19, Gabraka said:

Достатъчно доказателство ли е наличието на картела ОПЕК? В свободния пазар, поне според западната икономическа теория, картели няма.

Достатъчно доказателство ли е, че в магазина испанското свинско е по-евтино от местното българско свинско? Испанец с испанска заплата произвежда свинско и после го превозва през цяла Европа, но стоката му е по-евтина от стоката на българин с българска заплата, който трябва да я превози само от Попово до Варна, например. А гръцките домати как стават по-евтини от българските? Свободният пазар не може да го обясни това. Но държавнкте субсидии и дотации могат. Те обаче не са част от инструментариума на свободния пазар. Поне според западната икономическа теория...

   Коя е тази "западна" икономическа теория? Защото те са бая- класическа (Адам Смит), Кейсиянска, в която Кейнс предлага активна фискална и монетарна намеса на държавата, има австрийска школа, монетаризъм, неокласическа икономика, поведенческа, това не е пълен списък..всичките са западни.  В западни учебници от западни автори има големи части посветени на картелите като пазарна структура, има си модели за ценообразуването при картелите, видове и т.н., та картели има, ОПЕК просто са единствения легален. Няма картели и монополи в теоретични пазарни структури от учебниците като перфектната конкуренция.  И пак, струва ми се мешиш нещата, аз поне не видях някой да твърди че пазарите, особено пък на нефт, са свободни.

   Свободни пазари в реалността няма. Ако имаш предвид свободната търговия, при която всеки трябва да произвежда това в което има сравнителни предимства ,т.е. най-малки алтернативни разходи (теория на Рикардо), според мен това може да работи до голяма степен, но в рамките на област или държава, в дългосрочен план между държави не би било устойчиво. Държава, която има сравнителни предимства да произвежда банани може известно време да внася каквото и е необходимо с приходите от банани, с течение на времето обаче, ако не започне да развива индустрия (в която няма да има дълго време сравнителни предимства), с изненада ще установи, че до вчера смогваше да си внася перални и автомобили, но вече има телевизори, телефони, компютри и т.н. и парите от бананите не стигат за всичко.  Ако Китай беше приел и се задоволил, с това че неговите сравнителни предимства са евтината работна ръка, щеше да си остане работилницата на света и нямаше да е там, където е сега. Пример за обратното пък може да бъде Русия, която съвсем не е лишена от сравнителни предимства,  основно под формата на ресурси, но...Ако Русия беше управлявана от китайци през последните няколко десетилетия, сега сигурно Европа щеше да внася смартфони и електромобили с надпис "сделано в России". 

On 12.09.2024 г. at 13:25, Gabraka said:

Обясни как свободния пазар прави обикновена стока като домат, произведена от най-бедния европейски народ - българския, по-скъпа от същата стока, произведена от по-скъпоплатен грък, който трябва да включи и транспортни разходи в цената. Без конспирации, моля. Само с икономечска теория. Ако успееш, ще ти уредя да те публикуват в икономическо списание :)

   За доматите писах наскоро в някоя друга тема защо смятам, че по-скоро ние сме си виновни, но допускам че си по-запознат, селското стопанство не го следя. Кажи по-подробно защо смяташ, че е така.

Редактирано от Grifin
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Grifin said:

За доматите писах наскоро в някоя друга тема защо смятам, че по-скоро ние сме си виновни, но допускам че си по-запознат, селското стопанство не го следя. Кажи по-подробно защо смяташ, че е така.

Може ли аз...? България дава на ЕС толкова,колкото получава от него. Тоест,търговският баланс е уравновесен. Гърция също е член на ЕС и това означава,че няма измама... Всичко в ЕС е уредено,изчислено и са приети квоти така,че никой да не е на загуба... И не е...

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...