Отиди на
Форум "Наука"

Войната с чиповете


Препръчано мнение

  • Администратор
Публикувано

Китай заплаши с “тежки икономически ответни мерки” срещу Япония, ако Токио продължи да ограничава продажбите и обслужването на оборудване за производство на чипове на китайски фирми.

Според източници на Bloomberg високопоставени китайски служители многократно са излагали тази позиция по време на последните си срещи с японските си колеги. Един от конкретните страхове в Япония, който Toyota Motor Corp. е изразила пред официални лица в Токио, е, че Пекин може да реагира на новия контрол върху полупроводниците, като намали достъпа на Япония до важни минерали, които са от съществено значение за производството на автомобили.

Toyota е сред най-важните компании в Япония и е силно ангажирана с политиката на страната по отношение на чиповете, което отчасти се изразява в това, че е инвестирала в нов кампус за чипове, изграждан от Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. в Кумамото. Поради това опасенията на компанията са от голямо значение за японските длъжностни лица, наред с тези на Tokyo Electron Ltd., производителя на полупроводникови устройства, който ще бъде основно засегнат от евентуален нов контрол върху износа.

САЩ оказват натиск върху Япония да наложи допълнителни ограничения върху възможността на фирми, сред които Tokyo Electron, да продават на Китай съвременни инструменти за производство на чипове, което е част от дългогодишната кампания за ограничаване на напредъка на Китай в областта на полупроводниците. По време на тези разговори висши служители на САЩ работят с японските си колеги по стратегия за осигуряване на адекватни доставки на критични минерали, особено след като Китай наложи ограничения върху износа на галий, германий и графит миналата година.

През 2010 г. Китай временно спря износа на редкоземни елементи за Япония след сблъсък във водите на Източнокитайско море, за които претендират и двете страни. Този ход разтърси японския сектор на електрониката и заплаши да спре световните доставки на високомощни магнити, произвеждани в Япония с помощта на редкоземни елементи от Китай. Оттогава Токио работи с променлив успех, за да намали зависимостта си от китайския внос на редки земни елементи.

https://t.me/drmjournal/9328

  • Администратор
Публикувано

Според световната асоциация на производителите на чипове SEMI през първата половина на годината Китай е похарчил повече средства за оборудване за производство на чипове, отколкото Южна Корея, Тайван и САЩ, взети заедно.

Китай, който представлява най-големият пазар на оборудване за полупроводници в света, е похарчил рекордните 25 млрд. долара за инструменти за производство на чипове през първите шест месеца на 2024 г., сочат данните на SEMI, цитирани от Nikkei. Китай е запазил високите си разходи и през юли, и може да се окаже на път да постигне още един рекорд за цялата година.

Инвестициите в полупроводниково оборудване са важен показател за бъдещото пазарно търсене и барометър за перспективите на индустрията. Очаква се Китай да бъде и най-големият инвеститор в изграждането на нови фабрики за чипове, което включва и закупуването на оборудване, като общите разходи се очаква да достигнат 50 млрд. долара за цялата година.

SEMI очаква значителен годишен ръст на разходите в Югоизточна Азия, САЩ, ЕС и Япония до 2027 г. поради тенденцията за onshoring ("вътрешен" аутсорсинг) на производството на полупроводници.

https://t.me/drmjournal/9336

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!