Отиди на
Форум "Наука"

НАСА в риск да изостане от Китай относно пилотираните мисии до Луната


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

Съществува сериозен риск НАСА да изостане от Китай относно пилотираните мисии до Луната

2022-artemis-1-lifts-off-1024x576.jpg

Снимка от излитането на “Артемис 1” през есента на 2022 г. Photo credit : NASA

3 октомври 2024 г. 12:45 ч.

Светослав Александров. През ноември 2022 г. ракетата “Спейс Лонч Систъм” излетя за пръв и към този момент единствен път, за да изпрати кораба “Орион” на пробна безпилотна обиколка около Луната в рамките на мисията “Артемис 1”. Днес, две години по-късно, втората предвидена мисия, “Артемис 2”, този път с астронавти, продължава да се бави. Бившият инженер на НАСА Кеси Хендмър предупреждава, че “Спейс Лонч Систъм” продължава да тежи като воденичен камък и докато програмата “Артемис” е застинала на едно място, Китай напредва.

Хендмър написа критична статия относно “Спейс Лонч Систъм” още преди четири години, в която призова работата по ракетата да бъде прекратена. През това време инженерът напусна НАСА и стана предприемач в частния сектор – преживяване, което (по негови думи) е променило начина му на мислене. Сега той написа нова статия в блога си, защото има по-добър поглед към структурните проблеми, които съпътстват лунната програма на НАСА.

Мениджърите на НАСА, пише Хендмър, постоянно се оплакват от трудностите при търсенето на кадри и задържането им на работа. Това са затруднения, които НАСА не е изпитвала допреди 20 години. Тоест, отпреди времената на появата на “Спейс Лонч Систъм” и на частните космически компании, които, за разлика от НАСА, предлагат комбинация от съобразени с пазара компенсации, кариерна пътека, която награждава амбицията и компетентността, и работна среда, която изхвърля неспособните.

“Представете си какви умствени упражнения са ви нужни, за да искате да работите в агенция, която продължава да вярва в техническа доктрина, не по-малко абсурдна от 2+2=5”, коментира експертът и продължава: всеки в НАСА е наясно, че “Спейс Лонч Систъм” е приближаваща катастрофа, но все още никой не може да го каже. Официално това все още е най-мощната ракета, построявана някога (без “Старшип”), това все още е официалната ни машина, която ще ни отведе до Луната и Марс! Но в реалността тя е безумно скъпа, опасна, недостатъчно мощна и едва повдига смислен полезен товар до ниска околоземна орбита.

“Преди четири години писах, че най-доброто време, когато “Спейс Лонч Систъм” трябваше да бъде прекратена, бе преди 20 години, а второто най-добро време бе към момента на писането”, казва Хендмър. Четири години по-късно програмата е изяла $20 милиарда без да има видим резултат. Така общата разработка надхвърля $100 милиарда. Програмата харчи по $12 милиона на ден!”.

Но това, което е най-лошото е, че НАСА изостави всякакви преструвки, че се грижи да контролира разходите по всеки неин проект. Всяка голяма програма на агенцията надхвърля бюджета, който е предвиден за нея, като така НАСА се принуждава да ги прекратява. Това е симптом, че агенцията, която направи компромиси относно техническия интегритет на флагманската си програма, вече е загубила способност да поддържа този интегритет за всяка друга програма.

Хендмър дава много примери за проблемите в програмите на НАСА. Няма да превеждам всеки един от тях, но най-фрапантният е свързан със строежа на “Обитаемата Световна Обсерватория” – гигантски телескоп, който трябва да разучава потенциално обитаемите планети, наблюдавани от “Джеймс Уеб” и да търси живот на тях. А “Джеймс Уеб” бе друга програма, която бе предвидена да струва $1 милиард, накрая стигна $10 милиарда и излетя след четвърт век забавяния през 2021 година. НАСА, вместо да наложи дисциплина и да измисли договор, съобразно който фирмата-строител на телескопа Нортроп Груман няма да бъде наградена за прахосването на парите, просто реши да отложи изстрелването на “Обитаемата Световна Обсерватория” за след 2050 година. И вероятно това означава, че тя никога няма да бъде изстреляна, защото до 2050 г. всички хора, които знаят как се строи космически телескоп, ще са се пенсионирали.

Хендмър хвали в своята статия СпейсЕкс, но подчертава, че всеки работещ в ракетно-космическия отрасъл на САЩ знае каква е истината. “Тук не става въпрос само за безкритичните фенове на СпейсЕкс или за недоволните бивши работници. Всеки път, когато пиша в блога си по тази тема, получавам дузина непоискани имейли от настоящи работници на НАСА, които са се превърнали в затворници на нейните програми. Те потвърждават и даже надхвърлят моите собствени страхове. Дори хората, които работят по тези програми знаят, че са глупост, и все пак политиката на агенцията ги задължава да движат колелото, година след година, правейки слайдове с все по-жалки визуализации и нещастно подписвайки бонусите на стойност стотици милиони долари, които ще бъдат дадени на поддоставчици, които от своя страна вероятно никога няма да свършат работата”, категоричен е Хендмър.

“Китай е на ръба да усъвършенства ретроракетните кацания, с което ще ерозира относителния напредък на САЩ. Китайската програма е адски фокусирана върху изпращането на тайконавти на Луната и нещо ми подсказва, че техните програмни мениджъри се страхуват от провала повече, отколкото нашите”, смята експертът.

https://cosmos.1.bg/space/2024/10/03/nasa-risk-artemis/

  • 1 месец по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

УСПЕХ: Китай изстреля за пръв път новата ракета Лонг Марч 12, с което напредна към Луната!

Screenshot-2024-11-30-192910.png

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit: Ourspace/CNSA

30 ноември 2024 г. 19:30 ч.

Светослав Александров. Китайската космическа програма направи стъпка напред към пилотираните полети към Луната, след като днес за пръв път бе изстреляна новата ракета „Лонг Марч 12“!

Изстрелването бе осъществено в 16:25 ч. българско време от новия комерсиален космодрум Уенчан. Ракетата „Лонг Марч 12“ е среднотоварна и притежава способност да извежда товари с общо тегло 12 тона до ниска околоземна орбита. Предвижда се, че ще служи основно за изграждането на спътникови мегагрупировки.

Но важното в случая е, че ракетата използва на първата си степен четири двигателя на керосин и кислород „YF-100K“. Това са същите двигатели, които ще задвижват и бъдещата ракета „Лонг Марч 10“, с помощта на която астронавти на Китай ще се отправят към Луната! Така че днес станахме свидетели на първото въвеждане на тези двигатели в експлоатация и те успешно изпълниха своята задача.

Днешното изстрелване бе 59-то за Китай през 2024 година, с което страната заема второ място в света по орбитални полети след САЩ с 142 мисии за годината. Китайската космическа програма се развива все по-бурно и с въвеждането на нови ракети и космодруми е ясно, че иновациите са налице. И докато вече е извън всякакво съмнение, че до няколко години астронавти ще се завърнат на Луната, въпросът е от каква националност ще са. Покрай забавянията в програмата „Артемис“ вече няма гаранция, че ще са американци или от партниращите на САЩ държави.

Видеозапис от изстрелването:

https://cosmos.1.bg/space/2024/11/30/long-march-12-success/

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор
Публикува

Ново отлагане на Артемис поради ред технически причини. Засега пилотираният полет в орбита около Луната се отлага за април 2026, а заветната цел - кацане на хора на повърхността на Луната - за средата на 2027 г. Китайците планират да изпратят хора на Луната до 2030 г.

https://www.livescience.com/space/space-exploration/nasa-delays-historic-artemis-missions-yet-again

  • Модератор Космически науки
Публикува
Преди 20 часа, Warlord said:

Ново отлагане на Артемис поради ред технически причини. Засега пилотираният полет в орбита около Луната се отлага за април 2026, а заветната цел - кацане на хора на повърхността на Луната - за средата на 2027 г. Китайците планират да изпратят хора на Луната до 2030 г.

 

Тук е коректно да се подчертае, че разликата между американския и китайския график е, че американският е оптимистичен, а китайският - консервативен. Китайците почти никога не отлагат, с много редки изключения. Щом казват, че най-късно ще кацнат на Луната до 2030 година, значи 2030 г. най-късно. Или, ако нещо се оплеска, през 2031 година. 

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!