Отиди на
Форум "Наука"

Играели ли са шахмат в Първото българско царство


Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Интересно е дали българите в Първото царство са играели шахмат, доколкото се предполагат ранни контакти на българите със Сасанидски Иран в Кавказ, а след това са имали контакт и с арабите във времената на Тервел. 

Приема се, че персийския чатранг започва да се разпространява на запад след покоряването на Иран от арабите, като след това по различни пътища шатранджа навлиза през Балканите, Апенините и Иберия в Европа. 

Според д-р Стефан Сергиев, който е един от педседателите на БФШ, костни шахматни фигури са били открити при разкопки около Плиска и Преслав, като били датирани IX-X век. Също така според книгата му "За началото на шахмата в България" (2010), шахматна фигура на кон била открита в съкровището от Малая Пересчепина, което се свързва с Кубрат. За тези находки, ако наистина съществуват, е трудно да се намери повече информация.

Подобни шахматни фигури са намирани и във Волжка България, но за там не е сигурно дали могат да се датират от ранния период преди въвеждането на исляма чрез арабите в началото на X век.  

Според Сергиев неоспорими доказателства, че шахматът е бил известен на българите и е имал широко разпространение в страната, се съдържат в "Шестоднев" на Йоан Екзарх. Тези данни показвали, че шахматната игра е била разпространена по българските земи няколко века по-рано от проникването й в Западна Европа в Испания и Италия.

Сергиев в книгата си описва и два вида шахмат, които твърди, че са български - боляр шах и абагорен шах, и че се играели от българите преди развитието на шахмата като спорт. Това са варианти на шахмата с по-широка дъска 9х9 за боляр шаха и 9х8 за абагорен шаха, с добавени допълнителни фигури различни от стандартните - двама боляри вместо една дама/везир, двама принца в абагорен шаха и 4 кораба в боляр шаха. Тези два шаха вероятно са спекулация развивана от началото на 90-те години на миналия век. За тях доколкото знаем не са открити някакви данни в извори или от археологията. Единствено имаме в интернет легенда за това как британския шахматист Адолф Житогорски съобщил, че получил информация за тях от българския търговец Александър Шишманов, с който изиграли две партии шах в Русе.

  • Потребители
Публикува

https://static1.squarespace.com/static/5502d30ee4b0f063546540ec/t/637752542be61e2f4173f1a0/1716899002929/Yanovski_Chah.pdf  

 В статията проф. Борис Яновски разглежда историята на забраната в православното каноническо право на играта на шах, както и на разпространението на тази игра сред православните народи. Отбелязва се, че смекчаването на тази забрана се дължи и на дейността на църковни отци от български произход.

  • Потребител
Публикува
Преди 2 часа, К.ГЕРБОВ said:

https://static1.squarespace.com/static/5502d30ee4b0f063546540ec/t/637752542be61e2f4173f1a0/1716899002929/Yanovski_Chah.pdf  

 В статията проф. Борис Яновски разглежда историята на забраната в православното каноническо право на играта на шах, както и на разпространението на тази игра сред православните народи. Отбелязва се, че смекчаването на тази забрана се дължи и на дейността на църковни отци от български произход.

Благодаря за статията. Дадени са в нея източниците за откритите около Плиска и Преслав шахматни фигурки, така че явно ги има и играта изглежда наистина е била позната още в Първото царство.

Иначе, двата шаха - Боляр и Абагорен, които допускам, че са съвременни измислици, копират донякъде известни средновековни варианти шахмат. Боляр шаха с ъгловите полета извън дъската, е подобен на описания през 14 век шахмат "Цитадела" (Shatranj al-husun), а Абагорен шаха с допълнителните фигури на боляри, е подобен на монголския шахма хиашатар в който има две допълнителни фигури на хиа "бодигардове" до царя и везира.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!