Отиди на
Форум "Наука"

Как ще летим до Луната със Старшип? НАСА разказа!


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки

НАСА представи подробна информация за плановете за полети до Луната чрез Старшип!

2024-1-nov-interior-1024x676.jpg

Вътрешността на „Старшип“ – просторна и удобна. Photo credit : SpaceX

1 ноември 2024 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Днес, за пръв път от месеци насам, получихме изключително подробна информация за „Старшип“ и какви конкретно за плановете на НАСА да използва кораба, за да достигне Луната!

За плановете научихме благодарение на интервю, което репортерът Уил Робинсън-Смит от Спейсфлайт Нау е провел с д-р Кент Шонаки, заместник-ръководител на програмата на НАСА за пилотирано кацане на Луната. Тъй като сведенията идват от официално длъжностно лице на НАСА, това е първата официална информация за това, което ни чака в близко бъдеще относно „Старшип“.

Шонаки започва с разликите между системите „Супер Хеви“-„Старшип“ и „Спейс Лонч Систъм“-„Орион“. „Спейс Лонч Систъм“, както знаем, се финансира на принципа „Разходи плюс“. Тук обаче Шонаки подчертава, че разликата не е само в това, че НАСА работи с традиционни космически компании като Боинг и покрива всяка тяхна загуба. Реално НАСА ръководи плътно процеса. Агенцията има стотици строги изисквания, които фирмите трябва да изпълнят. А на тях не се дава възможността да бъдат самоинициативни.

В случая със СпейсЕкс и „Старшип“, този проект се финансира чрез договор за фиксирана сума. НАСА не ръководи плътно процеса. Агенцията има ограничени изисквания – според заместник-ръководителят общият брой е само 27 – и това е малко число. НАСА може да даде препоръки, но СпейсЕкс са инициативни и сами могат да предложат решения. Ако решенията са по-добри, НАСА се вслушва в тях и ги приема.

Един от въпросите, които мнозина си задавахме през изминалите месеци, е как би изглеждал отвътре пилотираният „Старшип“, който ще каца на Луната. Освен че СпейсЕкс са построили предварителни макети (вж. снимката горе), научихме нещо много важно – всеки месец астронавти на НАСА провеждат срещи с ръководството на СпейсЕкс. Астронавтите разглеждат макетите, казват какво им харесва и какво не им харесва, какво може да се промени. И СпейсЕкс слушат, защото това са хората, които са били в космоса и знаят най-добре.

След изключително успешната мисия на „Старшип“ през октомври, когато СпейсЕкс прихвана ракетата-носител „Супер Хеви“ чрез щипките на стартовата кула „Меказила“, Шонаки обяви, че голямата цел за 2025 г. е демонстрацията на горивен трансфер между два „Старшип“-а. Подготовката за мисията ще започне през март 2025 г., като демонстрационният полет ще е факт през лятото на 2025-та. За пръв път ще има прехвърляне на гориво в такива мащаби, така че стъпката ще е съществена. Веднага щом тя бъде овладяна, това ще означава, че разполагаме с технологичната способност да превозваме огромни товари отвъд околоземната орбита.

Заместник-ръководителят обяви, че НАСА очаква „Старшип“ да излита от космодрумите в Тексас два пъти седмично. И това е само за Тексас – впоследствие СпейсЕкс ще пренасочи дейността си и към стартовите площадки с кули на космическия център Кенеди във Флорида. Това, което не се знае при презареждането с гориво, е каква част от него неизбежно ще се изпарява при този процес (тук говорим за криогенно гориво). Очевидно НАСА очаква да види какви ще са получените опитни данни (тук добавям – вероятно ще стане ясно колко изстрелвания наистина ще са необходими, за да може „Старшип“ да лети отвъд околоземна орбита и към Луната).

Астронавтите ще се разхождат на лунната повърхност със скафандри, разработени от Аксиом и модния бранд Прада. НАСА, СпейсЕкс и Аксиом работят заедно и посредством прототипите на скафандрите и макетите на „Старшип“ в Бока Чика, се провеждат тестове за съвместимост.

Резултатът от тази работа е, че през ноември СпейсЕкс ще предостави ъпдейт на НАСА за това как протича дизайнът, което ще даде възможност да се стигне до обзора за критичен дизайн (т.е. Critical Design Review), през 2025 година.

Макар че СпейсЕкс са отговорни за строежа на „Старшип“, НАСА също предоставя помощ. Помощта е най-вече свързана с криогенните горива и по-точно с клапаните на ракетата и кораба, както и компонентите, свързани с охлаждането. НАСА е провела собствени изпитания на защитните плочи срещу микрометеорити (това не са плочите, нужни за навлизането в атмосферата), като плочите трябва да отразяват слънчевата светлина и така да поддържат горивото студено, докато „Старшип“ е в космоса. Тези плочи са били доставени в базата на СпейсЕкс в Тексас и от СпейсЕкс останали много доволни. Така че партньорството в тази област ще се разширява.

Работната дата за пилотиран полет до Луната към настоящия момент е септември 2026 година. Преди това СпейсЕкс трябва да проведе демонстрационно кацане на „Старшип“ на Луната в безпилотен режим. Шонаки е категоричен, че датата е постижима. „Определено ракетата ще бъде готова до тогава“, казва експертът от НАСА. „Няма никакви прегради пред нас. Наистина има някои неща, които трябва да бъдат демонстрирани за пръв път и имаме план как да ги демонстрираме. Разбира се, има неща, които се правят за пръв път и които впоследствие се обръщат срещу нас. Но всичко подлежи на работа и няма прегради, които да са ни известни“.

Видеозапис от интервюто:

https://cosmos.1.bg/space/2024/11/01/nasa-plans-starship/

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!