Отиди на
Форум "Наука"

Парадоксът на времето (съвременността) и неговите проблеми


Препръчано мнение

  • Потребители
Публикувано

Живеем в безпрецедентна епоха на човешки прогрес. Статистиките говорят красноречиво - детската смъртност е достигнала най-ниските си нива в историята, а средната продължителност на живота се е увеличила драстично. Никога досега човечеството не е имало толкова възможности за развитие, образование и икономически просперитет.

Въпреки тези неоспорими факти, парадоксално е как продължава да се шири усещането, че живеем в особено трудни времена. Това разминаване между реалност и възприятие е още по-озадачаващо на фона на безпрецедентния достъп до информация, технологии и възможности за личностно развитие, с които разполагаме днес.

Особено тревожно е, че вместо да ценим и укрепваме демократичните ценности, които са в основата на този прогрес, наблюдаваме опасна тенденция към отдръпване от тях. Демокрацията е крехко постижение, което изисква постоянна защита и внимание. За съжаление, все повече хора се поддават на популистки послания и авторитарни идеи, подхранвани от изкривена представа за настоящето и носталгия по въображаемо "по-добро минало".

Не казвам, че всички трябва да са щастливи от сутрин до вечер, защото са се родили в това време, а че някак не виждам хората да се възползват конструктивно, а се настройват негативно спрямо времето, възможностите и постиженията на нашето време.

  • Потребител
Публикувано
Преди 35 минути, mnogoznaiko said:

Никога досега човечеството не е имало толкова възможности за развитие, образование и икономически просперитет.

Смятам, че именно тези безкрайни възможности пораждат идеята, която е в основата на популизма, че има лесни и бързи възможности за добруване. В този "вълшебен" свят е естествено да се вярва на вълшебници.

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 8 часа, mnogoznaiko said:

Никога досега човечеството не е имало толкова възможности за развитие, образование и икономически просперитет.

Силните и велики хора винаги са се раждали и живеели в реално много трудни условия – тирания,"робство" и т.н. Това са фактите. Благоприятните условия и демокрацията разнежват хората и в крайна сметка те деградират. Признак на деградация е да живееш спокойно и задоволено,но все от нещо да си недоволен.

 

Редактирано от deaf
  • Потребители
Публикувано
Преди 8 часа, Втори след княза said:

Смятам, че именно тези безкрайни възможности пораждат идеята, която е в основата на популизма, че има лесни и бързи възможности за добруване. В този "вълшебен" свят е естествено да се вярва на вълшебници.

Лъжчи или "вълшебници" винаги е имало, имало е и хора, които да вярват. В момента е по-лесно, това е е лъжа, но не е без усилия. 

  • Потребител
Публикувано

Според мен няма парадокс. Просто такава е човешката природа. Хомо Сапиенс не стои на едно място. Ние не сме адаптирани перфектно към която и да е околна среда за да се чувстваме комфортно в нея. Човечеството непрекъснато е било заобиколено с опасности и е трябвало непрекъснато да намира начини да се приспособява, да търси и измисля механизми за поне частично адаптиране. Цялата история на сапиенс е едно голямо и непрекъснато търсене и измисляне на такива механизми.

Да, човекът никога преди не е живял по-добре, но и никога досега не е имал толкова много информация и толкова лесен достъп до нея. В този огромен обем от информация, човекът може много лесно да открие нови възможности, но също така и пак толкова лесно може да открие и нови заплахи и опасности. Според мен именно познанието и осъзнаването на тези опасности кара хората да се чувстват недоволни и засилва убеждението, че живеем в "трудни времена".  

  • Глобален Модератор
Публикувано

Проблемът е, че в същото време всеки има достъп и до безкраен океан от дезинформация, фейк нюз, конспирации и пропаганда. Които често звучат по-интригуващо и атрактивно в сравнение с по- скучната реалност. В ерата на социалните мрежи всеки иска да е вървежен инфлуенсър и бунтар, което няма как да стане ако разправяш на хората колко добре живееш, как всичко ти е точно и как никога не сме били по-добре. Друго си е да размахваш виртуален юмрук против Сорос, прогнилия запад и илюминатите, които грабят клета майка България и заради които живеем в мизерия.

  • Потребител
Публикувано

Американският етолог Джон Б. Калхун изследва поведението на животните в продължение на близо 20 години. В експерименти с мишки той изследва как свръхпопулацията засяга гризачите, неговите субекти са скитащи плъхове между 1958–1962 г. и мишки между 1968–1972 г. Неговият най-известен и екстремен експеримент е утопията за мишки от 1972 г., наречена Вселена 25, която създава идеална среда за възпроизвеждане и оцеляване на мишки.

В това изследване той нарече „упадък на поведението“ ненормалното поведение, причинено от свръхпопулацията, което се състои, наред с други неща, в това, че женските стават все по-малко способни да раждат потомство или ако го правят, не се грижат за тях. Сред мъжете се появиха екстремни форми на поведение на няколко нива, от сексуално отклонение до канибализъм, докато някои реагираха прекалено на ситуации до точката на ярост, други патологично се отдръпнаха и излязоха да се хранят само когато останалите спят.

В 1978 година бяхме 4 милиардал Както и в тази песен пеят.

ЛГТ Ако тишината можеше да говори....

 

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!