Отиди на
Форум "Наука"

Какви ще са космическите политики на президента Доналд Тръмп?


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки

Какви ще са космическите политики на президента Доналд Тръмп?

earthset-artemis-1024x630.png

На снимката: „Артемис 1“ в близост до Луната. Програмата „Артемис“ бе създадена по време на първия мандат на Тръмп. Photo credit : NASA

6 ноември 2024 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Вече е почти сигурно – Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ и само чудо може да обърне вота. Затова е време да погледнем към бъдещето: как вторият мандат на Тръмп ще се отрази на космическата политика?

По времето на първия мандат на Тръмп в периода между 2017 и 2021 г. бяха свършени три важни задачи. Първото бе създаването на програмата „Артемис“ и поставянето като официална задача човек да се завърне на Луната (да, това е заслуга на Тръмп). Второто беше преосноваването на Националния космически съвет (чието съществуване бе преустановено през 1993 г.). Третото бе утвърждаването на Космическите сили на САЩ (реално те бяха основани през 2019 г. след гласуване от Конгреса, но Тръмп абсолютно подкрепи тази политика).

За администрацията на Джо Байдън бяха важни други приоритети, така че космонавтиката остана на заден план. Програмата „Артемис“ продължи да върви по инерция, но претърпя сериозни забавяния. Макар че съвсем в началото на мандата на Байдън СпейсЕкс бяха избрани като основната фирма, която трябва да построи спускаемия апарат, с който хора ще кацат на Луната, Мъск нееднократно се оплакваше, че държавните регулации спъват прогреса и изстрелванията. Заради редица фактори, включително и този, Мъск подкрепи Тръмп преди тези избори. Други космически дейци, включително българинът-съосновател на Варда Делян Аспарухов, както и Бъз Олдрин, вторият човек, стъпил на Луната, също застанаха зад кандидатурата на Тръмп.

Извън всякакво съмнение е, че по времето на втория си мандат Тръмп ще преутвърди подкрепата си за „Артемис“ и за завръщането на човек на Луната (записано е в платформата на Републиканската партия). Голямото предизвикателство пред Тръмп е, че докато „Артемис“ се бави, китайците започнаха да наваксват и съществува реален риск не само китайски пилотиран кораб да кацне на Луната, но и китайците да вземат проби от Марс и да ги доставят на Земята преди САЩ.

Предстои да видим кои ще са хората, които ще оглавят Националния космически съвет и НАСА. Традиционно лидерът на Националния космически съвет е вицепрезидентът, така че естествено се спряга името на Джей Ди Ванс.

Що се касае до космическите програми за наблюдение на Земята, не е никаква тайна, че по време на първия си мандат Тръмп нееднократно правеше опити да ограничи работата на НАСА по изучаването на климатичните промени. Тогава той не успя да прекрати космическите мисии, ангажирани по изучаването на нашата планета, до голяма степен защото Конгресът се противопостави на неговите намерения. Предстои да видим дали ще му е по-лесно този път, след като вече и Сенатът и Камарата на представителите са под републикански контрол.

Предстои да се разбере и каква ще е ролята на Илон Мъск в цялата тази картинка, който през изминалите месеци стана голям поддръжник и финансов донор на Тръмп. Тази сутрин Мъск публикува в X съобщение, че бъдещето ще е фантастично (придружено със снимка на „Старшип“). Същевременно пусна и илюстрация с надпис „Let that sink in“, на която се вижда как влиза в Белия дом с мивка. Носят се сериозни слухове, че предприемачът наистина ще стане съветник или ще получи някакъв пост в администрацията.

Чакат ни интересни четири години. Четири години, за които човек трябва да се завърне на Луната, а според прогнозите на Мъск, да се отправи и към Марс. Републиканците спечелиха вота – сега остава да изпълнят обещанията си. Часовникът вече тиктака.

https://cosmos.1.bg/space/2024/11/06/donald-trump-politics/

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!