Отиди на
Форум "Наука"

Как усещането за допир отключва рефлекса на „мокрото куче“ при бозайниците


Recommended Posts

  • Потребители
Публикува

Естественият рефлекс на разтърсване при бозайниците

Повечето от нас вероятно са виждали забавния момент, в който едно мокро куче започва енергично да се тресе, за да се освободи от водата по козината си. Това типично поведение, известно като "разтърсване на мокрото куче", всъщност е много по-сложно от просто инстинктивен жест за сушене. Оказва се, че то е част от усъвършенствана биологична реакция, която играе ключова роля в терморегулацията и комфорта на животните.

wet-dog-shakes-l.thumb.webp.d2910d2a1e9df7f3fec1044205b6850d.webp

Image credit: Liudmila Bohush / Shutterstock.com

Силното и енергично разтърсване на животни, когато са мокри, не е характерно само за кучетата. Повечето космати бозайници, включително мишки, котки, катерици, лъвове, тигри и мечки, използват същия механизъм, за да премахнат водата от козината си. Интересно е, че този акт на "изтръскване" не е придобит в процес на учене – например, когато животно повтаря дадено действие, а природен инстинкт, наследен от техните предци, което го прави вродено за почти всички космати бозайници.

Много животни в природата трябва да поддържат козината си суха, за да запазят топлината на тялото си и да избегнат риска от заболявания, които могат да възникнат при продължително мокрене. В случай на неуспешно разтърсване, животното би трябвало да изразходва много енергия, за да затопли отново тялото си, което е сериозен недостатък за оцеляването му в дивата природа.

Рефлексът за разтърсване, известен още като "shake-off reflex", включва изключително бързо и координирано свиване на мускулите, което създава инерционни сили, достатъчни да изхвърлят водата от козината. При едно куче например, разтърсването може да достигне скорост от 4 до 7 трептения в секунда. Действието на разтърсване използва значително по-малко енергия в сравнение със загубата на топлина и усилията за възстановяването й, които ще бъдат необходими, ако козината остане мокра.

Този рефлекс е особено важен за животни с плътна или дълга козина, тъй като водата в нея задържа значително количество топлина и влага. Проучванията показват, че при процеса на разтърсване се премахват до 70% от водата по тялото на животното, което го спасява от излишно енергийно изразходване.

Изследванията върху този инстинктивен рефлекс разкриват, че определен вид рецептори в кожата на животните играят ключова роля за задействането му. Тези рецептори са наречени "C-fiber low-threshold mechanoreceptors" или C-LTMRs. Те са част от така наречените нископрагови механорецептори, които се активират при допир или натиск върху кожата. При хората тези рецептори се свързват с приятни усещания при меко докосване, като например прегръдка или успокояващо погалване.

В последно изследване учените нанасят капчици слънчогледово масло върху врата на мишки, за да симулират усещането за мокро и да наблюдават реакцията на механорецепторите в кожата им. С помощта на прецизни измервания и специални сензори, екипът документира мигновената реакция на C-LTMRs рецепторите, които предизвикват рефлекса за разтърсване.

Рецепторите C-LTMRs при бозайниците функционират основно като защитен механизъм. Те отчитат дали козината е влажна, което сигнализира на животното за необходимостта от разтърсване, за да се освободи от излишната влага. Този рефлекс не само помага за поддържане на комфорт, но и за предотвратяване на опасности за здравето, свързани с продължително излагане на студ или влага.

Интересното е, че при хората същите тези рецептори, свързани с приятно усещане при допир, не задействат рефлекс за разтърсване. Вместо това, C-LTMRs рецепторите при хората се активират от меки и бавни докосвания, като например прегръдка, което обяснява защо докосването често е успокояващо и приятелско за нас. Това показва как същите рецептори могат да имат различна функция в зависимост от вида на бозайника.

Процесът на разтърсване има и еволюционна стойност, тъй като намалява нуждата от други начини за поддържане на топлинния баланс. Докато животни с тънка козина могат да се изсушат по-лесно на слънце или чрез самопочистване, тези с по-дебела козина разчитат на разтърсването, за да избегнат задържането на влага в козината.

Процесът може да изглежда незначителен, но изследванията показват, че именно тези естествени инстинкти са помогнали на бозайниците да се адаптират към различни климатични условия и да оцелеят при резки температурни промени. В природата животни като лъвове, мечки и дори малки гризачи разчитат на този рефлекс, особено след валеж или при преход през влажни райони.

Примерът с "разтърсването" е едно от многото доказателства за сложността и съвършенството на еволюционните процеси. Рефлексът показва как природата създава изключително ефективни начини за решаване на конкретни проблеми – в случая с бързото премахване на водата от козината, което би било енергийно неефективно за животното, ако трябваше да го прави чрез по-бавни процеси на изсушаване.

С времето бозайниците са развили комплексни механизми, които отговарят на нуждата от терморегулация, а C-LTMRs рецепторите са част от тази удивителна биологична система, която ни напомня за важността на връзката между околната среда и физиологията.

Когато разгледаме рефлекса на "мокрото куче" и ролята на C-LTMRs рецепторите в задействането му, разбираме колко важни са дори най-дребните адаптивни механизми за животните. Тези рецептори не само помагат за поддържане на комфорта и безопасността на животните, но също така показват как природата успява да създаде сложни, но ефективни решения на реални проблеми.

В бъдеще, допълнителни изследвания върху различните видове механорецептори могат да ни разкрият повече за начините, по които различните бозайници реагират на околната среда и се адаптират към нея. Този прост рефлекс, познат на всеки собственик на домашен любимец, всъщност е малко чудо на природната еволюция, което подсказва за още по-голяма дълбочина и сложност на взаимодействията между животните и света, в който живеят.

 

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!