Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува (edited)

Китайската компания Космолийп проведе изпитание на кулата за прихващане на ракети

cosmoleap-test-1024x559.jpg

10 ноември 2024 г. 20:00 ч.

Светослав Александров. Китайската компания Да Ханюе Цян, известна повече под английското си наименование Космолийп, показа стартовата си кула и роботизираната ръка, с която ще прихваща напълно възвръщаемите си ракети.

Както пише космическият популяризатор Иля Харламов от „Юра, прости“, има една основна разлика между културата на изтока и на запада. На запад се цени индивидуализмът, напредъкът и оригиналните идеи. Основната задача е да се иновира, да се преодоляват на пръв поглед непреодолими препятствия. Който не е създал собствена фирма, той губи. Вярно е, че 70% от фирмите умират, но на тяхно място се създават нови. Неуспехите не са провал, а са част от развитието.

Но в Япония, Китай и Корея копирането се счита за важна част от обучението. Майсторите предават знанието си към учениците, като първоначално учениците трябва да възпроизведат точно стила на учителите си, преди да им бъде изобщо позволено да развият собствен стил. Филмът от 2005 г. „Слънцето“ показва как император Хирохито цял месец изучава скарида, възхищавайки се на нейното съвършенство. За хората на изток е от съществено значение да изучат текущото устройство на света, да разберат историята и традициите, за да не допуснат грешки.

Космолийп предвижда да проведе първото изстрелване на своята ракета „Лийп“ през 2025 или 2026 година. Ракетата и нейната кула много наподобяват системата „Старшип“, но са по-малки. Диаметърът на „Лийп“ е 4 метра, дължината – 75 метра, товароподемността до ниска орбита е 10 460 килограма в невъзвръщаем вариант, а 6 280 килограма – във възвръщаем.

В началото на ноември компанията заяви, че е привлякла над $14 милиона инвестиции за своите разработки.

https://cosmos.1.bg/space/2024/11/10/cosmoleap-tests-tower/

Редактирано от SAlexandrov

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!