Отиди на
Форум "Наука"

СпейсЕкс с три изстрелвания за 20 часа


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

СпейсЕкс изстреля успешно три орбитални ракети в рамките на 20 часа!

2024-spacex-td-7-launch-1024x683.jpg

Снимка на първото от общо трите изстрелвания. Photo credit : SpaceX

19 ноември 2024 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Американската космическа компания СпейсЕкс проведе три изстрелвания на орбитални ракети „Фалкън 9“ в рамките само на 20 часа, като в хода на едно от изстрелванията фирмата за пръв път изведе в космоса изкуствен спътник на Индия! И трите полета бяха напълно успешни и включваха кацания на първите степени на Земята за по-нататъшно рециклиране и експлоатация.

Първа излетя засекретената мисия „Оптус-Екс“, като това се случи на 18-ти ноември в 00:28 ч. българско време. Названието „Оптус-Екс“ е дадено от американските правителствени агенции, докато СпейсЕкс предпочита за вътрешни цели да ползва обозначението „TD7“. Според говорителя, който отговаряше за живото предаване, спътникът е комуникационен, като задачата на „Фалкън 9“ бе да го доведе до геосинхронна трансферна орбита.

Последва изстрелване на партида от 20 спътника „Старлинк“ в 07:53 ч. българско време. От тях 13 са предназначени за директна връзка с мобилни телефони.

Накрая бе полетът на индийския комуникационен спътник „GSAT-N2“. По принцип Индия разполага със собствени ракети, но те са леко- и среднотоварни. Страната няма голяма тежкотоварна ракета, поради което се наложи да прибегне до помощта на САЩ.

Това бяха 112-тото, 113-тото и 114-тото изстрелване на ракети „Фалкън“ за 2024-та година. Според вицепрезидента на фирмата по изстрелванията Кико Дончев, до края на декември остава да бъдат реализирани още 21 мисии.

Междувременно тече подготовката за шестия полет на Старшип, който може да е факт още идната нощ. Стартовият прозорец се отваря в 00:00 ч. българско време и ще продължи 30 минути.

Видеозаписи от изстрелванията:

№1:

№2:

№3:

https://cosmos.1.bg/space/2024/11/19/spacex-three-rockets-20-hours/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!