Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

КАФЕ, КАФЕ И ПАК КАФЕ

Според ред научни изследвания консумацията на кафе намалява риска от фатални сърдечни пристъпи. Това се дължи на високото съдържание на антиоксиданти в любимата на милиони хора напитка.

И още… Установено е, че хлорогенната киселина и съединенията, които се образуват при печенето на кафе, предпазват от хронични болести, включително и сърдечни заболявания.

Виновник за остарелите разбирания, че кофеинът води до сърдечни проблеми и високо ниво на холестерол, са всъщност мазнините, които се съдържат в зърната на кафето. Тези мазнини нахлуват свободно в организма ни, когато консумираме нефилтрирано кафе, приготвяно в джезве или в кафеварка от италиански тип.

Мазнините в кафето могат да се елиминират лесно, като използваме филтри при варенето. Казано другояче, най- здравословно е така нареченото „шварц кафе”.

Най- добрата новина е тази: не е установена никаква зависимост между повишеното кръвно налягане и кафето! Особено при умерена консумация от 3-5 чаши на ден.

Кръвното налягане се повишава единствено при приемане на кофеин от т. нар. „чувствителни към кофеин" хора. Въпреки това при тях повишаването на кръвното налягане е сравнително ниско и продължава около час.

Отдавна е установено, че кофеинът има известен положителен ефект и върху нервната система. Той подобрява реакциите и концентрацията и предотвратява умората. Това е и една от причините кофеинът да бъде обект на изследвания като противодействащ на умората фактор.

В тази връзка учените напомнят, че една на всеки десет катастрофи се дължи на заспиване зад волана, което е 2 пъти повече от инцидентите при превишена скорост.

Освен това кофеинът действа като общ стимулатор на метаболизма, особено при по-интензивно физическо натоварване или спортни занимания. Той помага на колоездачите или участниците в маратон да увеличат издържливостта си.

По данни на International Coffee Organization кафето облекчава и главоболието. Експериментално е доказано, че 6 часа след приемането на болкоуспокоителни и успоредната консумация на кафе, 80% от пациентите се чувстват по- добре в сравнение с 67% от тези, които приемат само болкоуспокоителни.

АПОСТОЛ АПОСТОЛОВ

  • 1 месец по късно...
  • Потребители
Публикува

Когато е възможно ще се пие в нормални дози. По 1-2 чашки на ден. :post-70473-1124971712: Тога няма да има такъв риск. Риск има, когато се злоупотреби с кафето.

  • Потребители
Публикува

Еееее хайде де пъък, тъкмо прочетох най-горното и се успокоих, че като злоупотребявам няма лошо и ъъ после хм пак се оказва, че да пиеш по около 5-6-7-8 кафета на ден било опасно... :drink::drink::post-70473-1124971712:

  • Потребител
Публикува

Аз пия кафе когато съм на бар, в сесия и преди фитнес. Винаги ми е било полезно, като изключим бара.

Чувал съм, че хора които пият кафе в големи количества и след спирането му те са страдали от запек.

  • Потребители
Публикува

Ами може да се каже че съм отчаян кофеиноман... Майка ми ме е запознала с кофеина, когато съм била на 1-искала съм да й докопам чашата и тя ми дала с лъжичка..Оттогава вкуса на кафето за мен е равно на...жживот..Пия го черно, с мляко, на капучино, с мед, със захар, без захар, с кофеин без кофеин, слагам си кафе върху сладжиши, като е прясно смляно го мириша и направо си припадам от кеф...Но без кофеин всъщност го пия само между кофеиновите кафета да не се предозирвам...Пия по някъде 7,8,9 кафета на ден.. После си лягам и спя като бебе... Но сутрин като стана ако не пия кафе и не запаля цигарка (ужасссно съм пристрастена и към никотин) не мога да се събудя. Установих обаче че цигарите мога да откажа...но кафето някак не МОГА..Всъщност чаят ми харесва само ако ЧЕРЕН и силен като КАФЕ :drinks_drunk: аз съм подобно май на алкохолиците и наркоманите, само че към кафето! Не мога да глътна и 20 грама алкохол иначе - става ми лошо... Хората на купоните докато пият водки, вина, бири, ракии аз ТЪРСЯ кафенце или поне кока кола... Е ако няма предпочитам натурален сок портокал, който ми е третата мания след цигарите и кафето :eek: Аз съм безнадежден случай сега като си прочетох поста...

  • Потребители
Публикува

Какво е декаф? За първи път го чувам - някакво като безкофеиновото кафе.. НАистина ще е добре да го намаля..все пак не може да съм зависима от някакво си кафе!

  • Потребители
Публикува

Даа ще си купя аз още утре един пакет без кофеин (че него го пия съвсем като вода и свършва бързо) и ще пия много повече от него отколкото от другото..Може и да успея.

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Публикува

ОТНОВО ЗА Н. В. КАФЕТО

Анализ на данни от 10 изследвания, направени в Европа и Япония, показва, че консумацията на кафе намалява риска от рак на черния дроб. Това предаде неотдавна Ройтерс.

Анализирайки данните от 10-те изследвания д-р Франческа Брави и колегите и от института "Марио Негри" в Милано са установили, че за хората, които пият кафе, рискът от развитието на чернодробен карцином е с 41 % по-малък, отколкото за тези, които не консумират ободрителната напитка.

Специалистите открили, че за хората, които пият повече кафе - три или повече чаши дневно, рискът от развитието на рак на черния дроб е с 55 процента по-малък.

Опасността за хората, които консумират малки или умерени количества - от една до три чаши дневно, е с 30 процента по-малка, отколкото за онези, които не пият кафе.

Предишни лабораторни изследвания и опити с животни са показали, че някои съединения в кафето блокират вредните ензими, които играят роля в развитието на рака.

Консумацията на кафе е свързана също и с понижен риск от цироза на черния дроб и хронични чернодробни заболявания - основни рискови фактори за чернодробния карцином. В световен мащаб ракът на черния дроб е третото най-смъртоносно злокачествено заболяване след белодробния и стомашния рак.

През 2002 г. от чернодробен рак са починали 600 000 души. Наскоро японски специалисти оповестиха, че за жените, които пият по три или повече чаши кафе на ден, рискът от развитието на рак на дебелото черво намалява наполовина!

АПОСТОЛ АПОСТОЛОВ

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребители
Публикува

Апостоле, ОБИЧАМ ТЕ, БЛАГОДАРЯ - сега ще си пия кафето с кеф и ще знам, че се предпазвам от рак и изобщо...този пост ми беше нужен!!! Аз тъй или иначе вече съм дотолкова пристрастена че не мога без кафе..поне да знам, че неутрализирам мъъъъънинко от другите гадости които ща не ща поглъщам като живея в цивилизацията :worthy::worthy::worshippy::worshippy::worshippy::worshippy::w00t:

  • 1 year later...
  • Потребител
Публикува

Кафето съдържа алкалоидът -кофейн,грешно е разбирането ,че повишава кръвното налягане,води само до леко повишение на пониженото кръвно налягане,а повишеното и нормалното(130/80) остават константни.Има слабо диуретично действие.Убодряващият му ефект се дължи на активирането на аденилат циклазата (амф) в клетките ,което активита катаболитни процеси.Подобрява действието на редица мозъчни невромедиатори ,но слабо.В по големи количества кофеинът се съдържа в черният и белият чай ,а "също и в дългото кафе" поради повечетотопла вода, която спомага за екстракцията на кофейна от смлените кафени зърна,тъй като кофейнът се извлича на горещо .

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

Разбирането, че кофеинът повишава кръвното налягане не е никак погрешно. А това, че кафето повишава кръвното зависи от много неща, най-вече от човека и кафето.

  • 3 years later...
  • Потребител
Публикува

Нека не забравяме, че наскоро бе установено, че хлорогеничната киселина в кафето има силно изразен противодиабетичен ефект!

Така че... сутрин - кафе и после с колело на работа - и гледайте спокойно на живота - и няма да има диабет!

  • Потребител
Публикува

На времето имах една приятелка занимаваща се с хомеопатия (хомеопатка де ;)). Та тя твърдеше, че кафето се разгражда за 24 часа, т.е. ако всеки ден пиеш кафе, органите занимаващи се с това нямат почивка. Под нейно влияние престанах да пия кафе един ден в седмица, във вторник. Обаче аз съм силно 'зависим' от кафето (не от кофеина, защото колата например не ми 'действа') и точно тогава заспивах най-късно в 22.00, а съм си нощна птица. По същата причина не пия кафе след 16.00 защото не мога да заспя. Е отказването ми трая ден до пладне (няколко месеца) ;).

  • Потребител
Публикува

На времето имах една приятелка занимаваща се с хомеопатия (хомеопатка де ;)). Та тя твърдеше, че кафето се разгражда за 24 часа, т.е. ако всеки ден пиеш кафе, органите занимаващи се с това нямат почивка. Под нейно влияние престанах да пия кафе един ден в седмица, във вторник. Обаче аз съм силно 'зависим' от кафето (не от кофеина, защото колата например не ми 'действа') и точно тогава заспивах най-късно в 22.00, а съм си нощна птица. По същата причина не пия кафе след 16.00 защото не мога да заспя. Е отказването ми трая ден до пладне (няколко месеца) ;).

аз също съм заклет почитател на кафето, без него не мога да стана, да се концентрирам и да заспя. Ако не пийна кафе, не мога да заспя след това. Странна работа.

  • 12 years later...
  • Потребители
Публикува

Полезно ли е кафето? Кафето удължава живота ви!

Учените са направили забележително откритие – редовната консумация на кафе може да добави цели две години към продължителността на живота ни.

Изследователите са установили, че оптималната доза за постигане на този положителен ефект е три чаши кафе дневно. Това не е случайно число – то представлява балансирано количество, което позволява на организма да извлече максимална полза от биоактивните съединения в кафето, без да се излага на рискове от предозиране.

caffe.jpg

Как кафето подобрява здравето ни?

Научният екип е идентифицирал няколко ключови области, в които кафето оказва благотворно влияние върху организма:

Мускулни функции

Кафето оказва комплексно въздействие върху мускулната система чрез няколко механизма на действие. На първо място, кофеинът стимулира освобождаването на калций в мускулните клетки, което подобрява силата на мускулните съкращения и издръжливостта. Изследванията показват, че атлетите, които консумират кафе преди тренировка, могат да тренират с 20% по-дълго и да вдигат по-големи тежести. Интересен факт е, че кафето помага за по-бързото възстановяване на мускулите след интензивно натоварване, като намалява мускулната болка с до 48%. Освен това, кофеинът увеличава метаболизма на мастните киселини, което означава, че тялото използва повече мазнини за енергия по време на физическа активност. Проучванията доказват, че редовната консумация на кафе подобрява мускулния тонус дори при хора, които не спортуват активно. Специалистите препоръчват консумацията на кафе 30-60 минути преди тренировка за оптимални резултати.

Сърдечно-съдова система

Влиянието на кафето върху сърдечно-съдовата система е много по-комплексно, отколкото се смяташе доскоро. Полифенолите в кафето действат като мощни антиоксиданти, които защитават кръвоносните съдове от оксидативен стрес и възпаление. Дългосрочните проучвания показват, че редовните консуматори на кафе имат с 15% по-нисък риск от сърдечно-съдови заболявания в сравнение с тези, които не пият кафе. Особено впечатляващ е фактът, че кафето помага за поддържане на еластичността на артериите, което е ключов фактор за предотвратяване на хипертония. Изследванията доказват, че биоактивните съединения в кафето подобряват функцията на ендотела – вътрешния слой на кръвоносните съдове, което води до по-добър кръвоток. Moderate консумацията на кафе също така помага за намаляване на риска от образуване на кръвни съсиреци. Учените са установили, че кафето може да помогне за регулиране на сърдечния ритъм, когато се консумира в препоръчаните количества.

Когнитивни способности

В областта на мозъчната дейност кафето показва изключително впечатляващи резултати. Кофеинът блокира аденозиновите рецептори в мозъка, което води до повишена концентрация и бдителност, като ефектът може да продължи до 6 часа след консумация. Редовното пиене на кафе се свързва с 65% намален риск от развитие на болестта на Алцхаймер в по-късна възраст. Учените са открили, че специфични съединения в кафето стимулират производството на мозъчния невротрофичен фактор (BDNF) – протеин, който подпомага растежа на нови неврони и укрепва съществуващите невронни връзки. Изследванията показват подобрение в краткосрочната памет с до 10% при хора, които редовно консумират кафе. Дългосрочните проучвания демонстрират, че любителите на кафе имат по-добри резултати на когнитивни тестове дори в напреднала възраст. От особен интерес е откритието, че кафето може да помогне за предотвратяване на невродегенеративни заболявания чрез намаляване на възпалителните процеси в мозъка.

Имунна система

Връзката между кафето и имунната система се оказва много по-дълбока и сложна, отколкото учените първоначално са предполагали. Последните изследвания разкриват, че кафето съдържа над 1,000 биоактивни съединения, много от които директно влияят върху имунния отговор на организма.

Полифенолите в кафето, особено хлорогенната киселина, действат като мощни антиоксиданти, които защитават клетките от оксидативен стрес – един от основните фактори за отслабване на имунната система. Тези съединения помагат на организма да се бори с възпалителните процеси, които са в основата на много хронични заболявания.

Изследванията показват, че редовната консумация на кафе стимулира производството на бели кръвни клетки, особено на NK-клетките (Natural Killer cells), които са от критично значение за борбата с вирусни инфекции и раково трансформирани клетки. Проучванията демонстрират увеличение с до 50% в активността на NK-клетките при хора, които консумират три чаши кафе дневно.

Кофеинът в кафето помага за модулиране на възпалителните процеси в организма чрез влияние върху специфични сигнални пътища в имунните клетки. Това води до по-балансиран имунен отговор и по-ефективна защита срещу патогени.

Особено интересно е откритието, че кафето може да повлияе положително на чревния микробиом – ключов компонент на имунната система. Съединенията в кафето подхранват полезните бактерии в червата, което води до подобрена имунна функция и по-добра защита срещу заболявания.

Дългосрочните проучвания показват, че редовните консуматори на кафе имат по-ниски нива на възпалителни маркери в кръвта и по-добър общ имунен статус. Статистически данни сочат намаление с до 30% на честотата на простудните заболявания при хора, които пият кафе редовно.

Меланоидините – съединения, които се образуват при печенето на кафените зърна, демонстрират антимикробни свойства и помагат за защитата на организма от патогенни бактерии. Тези вещества действат и като пребиотици, подпомагайки растежа на полезната чревна микрофлора.

Учените са установили, че кафето може да помогне за намаляване на риска от автоимунни заболявания чрез модулиране на имунния отговор и намаляване на автоимунното възпаление. Проучванията показват намаление с до 20% в риска от развитие на определени автоимунни заболявания при редовна консумация на кафе.

Не прекалявайте с кафето!

Въпреки положителните ефекти, учените подчертават, че консумацията на повече от три чаши кафе дневно може да доведе до нежелани последствия:

  1. Безсъние – прекомерният прием на кофеин може сериозно да наруши съня
  2. Тревожност – високите дози кофеин могат да засилят чувството на безпокойство
  3. Стомашни проблеми – някои хора могат да развият стомашни разстройства при по-голяма консумация
     

Цялата статия: Полезно ли е кафето? Кафето удължава живота ви!

 

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!