Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Администратор
Публикува

Как мислите, каква би била съдбата на България и българите, ако бяха се свързали с Римската църква?

Какво е вашето становище по този въпрос? Дъли въобще щеше историята да се развие по този начин, който знаем? :hmmm:

  • Глобален Модератор
Публикува

Ами не кой знае колко. Калоян и Иван Асен ІІ са сключвали унии с Рим, но това е било само формално и фактически нищо не е променило.

Иначе щяхме да се ползваме със застъпничеството от страна на Рим пред Византия и другите ни противници. Но пък папата винаги е бил безсилен да влияе и обръща съдбата на България, призовавал е унгарските рицари да я нападат, но това не е давало никакъв резултат, също така безплодни остават и заплахите и призивите на папата към Калоян да се смили над Балдуин. Рим е бил далече, а тогава по-важно е било да се уреждат гладко отношенията с Константинопол, който е на Балканите.

Пък и двете църкви сами се договарят на Вселенския събор към коя да мине България.

  • Администратор
Публикува

Да де ама все пак доста императори и др. са вярвали и слушали Папата дали нямаше да имаме повече помощ още преди Калоян.

Ясно, че сме искали повече влияние на Бълканите и заради това сме избрали Константинопол и Источно православната църква (за което много се радвам), но просто да предположим нали това е целта да дискотираме. То ясно, че неможем да върнем времето назат ;)

  • Глобален Модератор
Публикува
Да де ама все пак доста императори и др. са вярвали и слушали Папата дали нямаше да имаме повече помощ още преди Калоян.

Помощ за какво - срещу Византия? Едва ли щеше да бъде кой знае каква. А по-късно срещу турците пък никаква помощ от папата нямаше да ни спаси, след като самите ние сме разединени. Тогава католическа Европа (включително и Русия) се струпва при Виена и с последни сили удържа обсадата на града от османците и спира чак там тяхното настъпление.

  • Администратор
Публикува

Да може и да си прав, кой знае колко нямаше да е различна историята ни, но все пак ;) Незнам, като се замисля мой по добре, че сме си православни (от военно-стратегическа точка) :v:

  • Глобален Модератор
Публикува

Ами и това си има предимства, например благоразположението на Русия към православните братя славяни. Все пак тя ни помага да отхвърлим турското владичество.

  • Администратор
Публикува
Ами и това си има предимства, например благоразположението на Русия към православните братя славяни. Все пак тя ни помага да отхвърлим турското владичество.

Това е последната битка...Европа се шашка и прави всичко възможно да не продължат навътре в пределите на континента. И Австрия от него ден до опадака на империята им е заклет врак.

  • Модератор Военно дело
Публикува

Според мен щеше да има много по жестоки войни с Византия и щяхме заради това да бъдем любимците на Рим.Бързам ще продължа

  • Глобален Модератор
Публикува

Е сигурно щеше да го има и този момент. Но според теб войните, които сме водели с Византия не са ли били жестоки и без това. Погледни какви случаи има като Ахелой, Траянови врата, Ключ... аз по-голяма жестокост трудно мога да си представя.

  • Модератор Военно дело
Публикува

Това са по скоро изклу4ения,а не правило. Вземи битката при Русокастро,това са типи4ните войни.

Калоян още от на4ало щеше да е най верния съузник на латинците, Византия нямаше да се възстанови и турското нахлуване щеше да е съвсем друго,най вероятно обединените сили на бг и лат щяха да го удържат.Не забравяй 4е в Търново щеше да има немски и френски принцеси.

  • Глобален Модератор
Публикува

Пак зависи до каква степен щеше да се развие феодалното раздробяване. А при такова разединение и помощта от Рим нямаше да ни спаси. Виж, че Унгария, която по времето когато турците стъпват на балканите е огромна сила в Централна Европа, а се ползва и с покровителството на папата. Но и тя е пометена от Османците, а обединените европейски сили успяват да спрат настъплението им чак при Виена. Така че според мен приемането на католицизма нямаше да ни помогне и във възпирането на турското нашествие.

  • Глобален Модератор
Публикува

Не бих казал, че са били слаби. Погледни само Мурад и Баязид какви погроми правят над всички държави на Балканите и в Мала Азия.

И тогава във военно отношение са били много по-добре организирани в сравнение с нас. Наистина когато нападат и покоряват Унгария вече са една много по-монолитна държава разполагаща и с по-голям ресурс за водене на войни, но това според мен не е толкова важно в случая.

  • Администратор
Публикува

Коренно различна история щяхме да имаме...

Със сигорност Щеше да имаме помощт от Рим, а и нямаше да бъдем толкова пръснати, а събрани в една голяма и могъща държава която щеше да се противопостави на турците заедно с Византия и съдедите й.

ЕДИТ: Дори можеше и да участваме в кръстоносните походи...

  • Модератор Военно дело
Публикува

Държави като Византия,Сърбия,Влашко,Молдова,Босна, нямаше са съществуват ,вместо тях щеше да има по-голяма Унгария,България и Латинска империя.Най вероятно след укрепването на латинската имп щеше да има кръстоносни походи с българска помощ,мала азия и палестина щяха да бъдат завоювани и някъде в мала азия и палестина щеше да има български феодални владения.Турците нямаше да припарят дори до мала азия,а щяха да бъдат спрени още в месопотамия.

Големите ни врагове нямаше да са турците,а египетските мамелюци и сасанидски иран.

Еех.... мечти... :good:

  • Глобален Модератор
Публикува
Еех.... мечти... :good:

Ех :wub:

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

А, и още нещо съществено - ако бяхме приели католицизма нямаше да имаме собствена азбука, а щяхме да въведем латиницата. Нямаше и да има славянска азбука (кирилица), на която днес пишат и четат четвърт милиард души!

Редактирано от Warlord
  • Администратор
Публикува

Ехееее щяхме да бъдем същински „европейци” на латиница, папата, общи интереси, голяма територия, колонии… Може би нямаше да ни е въобще зле, но такава ни е съдбата за което не съжалявам и ни най малко (може би само за териториите)

  • Потребител
Публикува

Е щяхме да сме по-богата държава ,но пък традициите щяха да отидат по дяволите.католицизмът налага ,а не запазва.

  • Потребител
Публикува

Е, тука не съм съгласен напълно, щото все пак, така както казваш, Сириецо, излиза, че е едва ли не Франция, Италия или Испания няма някакъв фолклор, интересни местни традиции....не е така :117::) А иначе християнството е една религия, която не може да се ограничи...тя е глобална един вид..

  • Потребител
Публикува (edited)

Не се сещам от де съм запомнил това но: българите няма да спрат да копират другите и това ще им голямата грешка (нещо такова , май беше някаква мисъл на Ботев)

Дори да бяхме приели да бъдем покръстени от рим пак щяхме да сме в същото положение както сега.Но добре че сме се запътили в друга посока иначе щяха да ни командват хора които ги интересува по онова време богатства ,власт.....И се чудят какви тъпи правила да си измислят.Всеки който се опита да ги опровергае ги обявяват за еретици....

Редактирано от staf
  • 4 месеца по късно...
  • Потребители
Публикува

Warlord e прав. Нямаше да пишем на кирилица, а на латиница. Щяхме да изгубим своята идентичност. Дори Източното Православие не успя да обезличи нашите традиционни празници. Някои от тях честно казано са си направо езически. Но църквата ни си е затворила очите. Може в споменатите вече страни Франция, Испания и Италия да са запазили част от традиционния си календар, но не е от фолклора, затова много западноевропейски фолклористи и етнографи изследват нашия фолклор с цел да въстановя остатъка от техния фолклор, който именно е заличен от католицизма.

Вярно, че в Испания и Италия местните традиции са много силни, но забележете това важи за южните райони на тези страни. Там влиянието на папата е по-слабо. Французите никога не са били върли католици. Примерите са много. Най-фрапиращия е самата френска революция от 1789г. Нима краля не е божий наместник на земята и е поставен от бога? Доколкото знам това е един от основните постулати на френския и не само френския абсолютизъм.

  • Модератор Военно дело
Публикува

Чувал съм че празниците с езически привкус в България са оцелели защото църквата по турско не е била много силна,докато на запад при реформацията и религиозните войни това е било унищожено.

  • Глобален Модератор
Публикува

В условията на собствена държавност не може да се губи идентичност. Българите не са я загубили за 700 години чуждо владичество, както знаете. Вижте западноевропейските държави - нямат ли идентичност? Дори Италия, Австрия и Испания, в които католицизмът винаги е бил особено силен.

Но да си говорим какво щеше да стане, ако ... е поле за национална блянология, а не история.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!