Отиди на
Форум "Наука"

Мисия до Луната "Блу Гоуст" - старт януари 2025 г.


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

Американският спускаем частен апарат Блу Гоуст е готов за полет към Луната!

bg-glamourshot-flags-1024x683.jpg

На снимката: спускаемият апарат „Блу Гоуст“. Photo credit: Firefly Aerospace

26 ноември 2024 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. След като през февруари спускаемият апарат „Одисей“ на Интуитив Машинс изпълни първото успешно американско кацане на Луната след 52-годишно прекъсване, следващата фирма, която ще се опита да го постигне, е Файърфлай! Нейният спускаем апарат „Блу Гоуст“ преодоля всички изпитания и е готов да бъде изстрелян с ракета на СпейсЕкс „Фалкън 9“ в средата на януари.

„Блу Гоуст“ ще превози множество научни експерименти, десет от които са поръчани от НАСА в хода на програмата за стимулиране на частни компании CLPS. Американската космическа агенция все повече се обръща към фирми за по-нататъшното усвояване на космоса и за завръщането ни на Луната. Съдейки от успешното лунно кацане през февруари, тази стратегия вече започва да дава добър плод, но е рискована – друга фирма на име Астроботик се опита да изпрати свой апарат на име „Перегрин“, но той се повреди още на път към естествения ни спътник. Файърфлай са третата от американските компании с готов товарен лунен модул и тепърва ще видим как ще се справи и тя.

Сред приборите на борда на „Блу Гоуст“ присъства лазерен ретрорефлектор за прецизни измервания на разстоянието Земя-Луна, инструмент за изучаване на свойствата на грунда Lunar PlanetVac, и стереокамера SCALPSS, която ще наблюдава взаимодействието между ракетната струя и лунния грунд по време на спускането.

Очаква се спускаемият апарат да пътува 45 дни към Луната, като след кацането той трябва да оцелее на лунната повърхност в продължение 14 дни (колкото трае един местен лунен ден). След спускането на лунната нощ „Блу Гоуст“ ще има достатъчно мощност, за да работи още няколко часа.

https://cosmos.1.bg/space/2024/11/26/blue-ghost-ready-flight-moon/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!