Отиди на
Форум "Наука"

Мисия до Луната "Блу Гоуст" - старт януари 2025 г.


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

Американският спускаем частен апарат Блу Гоуст е готов за полет към Луната!

bg-glamourshot-flags-1024x683.jpg

На снимката: спускаемият апарат „Блу Гоуст“. Photo credit: Firefly Aerospace

26 ноември 2024 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. След като през февруари спускаемият апарат „Одисей“ на Интуитив Машинс изпълни първото успешно американско кацане на Луната след 52-годишно прекъсване, следващата фирма, която ще се опита да го постигне, е Файърфлай! Нейният спускаем апарат „Блу Гоуст“ преодоля всички изпитания и е готов да бъде изстрелян с ракета на СпейсЕкс „Фалкън 9“ в средата на януари.

„Блу Гоуст“ ще превози множество научни експерименти, десет от които са поръчани от НАСА в хода на програмата за стимулиране на частни компании CLPS. Американската космическа агенция все повече се обръща към фирми за по-нататъшното усвояване на космоса и за завръщането ни на Луната. Съдейки от успешното лунно кацане през февруари, тази стратегия вече започва да дава добър плод, но е рискована – друга фирма на име Астроботик се опита да изпрати свой апарат на име „Перегрин“, но той се повреди още на път към естествения ни спътник. Файърфлай са третата от американските компании с готов товарен лунен модул и тепърва ще видим как ще се справи и тя.

Сред приборите на борда на „Блу Гоуст“ присъства лазерен ретрорефлектор за прецизни измервания на разстоянието Земя-Луна, инструмент за изучаване на свойствата на грунда Lunar PlanetVac, и стереокамера SCALPSS, която ще наблюдава взаимодействието между ракетната струя и лунния грунд по време на спускането.

Очаква се спускаемият апарат да пътува 45 дни към Луната, като след кацането той трябва да оцелее на лунната повърхност в продължение 14 дни (колкото трае един местен лунен ден). След спускането на лунната нощ „Блу Гоуст“ ще има достатъчно мощност, за да работи още няколко часа.

https://cosmos.1.bg/space/2024/11/26/blue-ghost-ready-flight-moon/

  • 1 месец по късно...
  • Модератор Космически науки
Публикува

Следващото американско изстрелване към Луната ще е на 15-ти януари

bg-glamourshot-flags-1024x683.jpg

„Блу Гоуст“ на Файърфлай Аероспейс може да стане вторият частен американски апарат, кацнал на Луната. Photo credit : Firefly Aerospace

9 януари 2025 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. НАСА и СпейсЕкс насрочиха следващото изстрелване към Луната за 15-ти януари в 08:11 ч. българско време! Ракета „Фалкън 9“ ще изведе едновременно към естествения ни спътник две частни мисии – „Блу Гоуст“, на американската фирма Файърфлай Аероспейс, и „Ресилиънс“, на основаната от японци международна фирма айспейс.

За Файърфлай това ще е първият опит да кацнат на Луната, а за айспейс – вторият, след като спускаемият им апарат „Хакуто-Р“ се разби през април 2023-та. И двете мисии ще изпълнят важни задачи за НАСА в рамките на програмата за завръщане на естествения ни спътник „Артемис“.

Напомням на читателите, че през февруари миналата година фирмата Интуитив Машинс осъществи историческо първо комерсиално меко кацане на Луната със спускаемия апарат „Одисей“, така че интригата сега е кои ще са вторите и третите частници, които ще пристигнат на лунната повърхност.

„Блу Гоуст“ на Файърфлай ще извози към Луната 10 научни прибора и технологични демонстратора в рамките на програмата на НАСА за стимулиране на комерсиални компании. Това ще е първата мисия, която ще демонстрира способностите на апаратура на НАСА за премахване на лунния прах от повърхности посредством електрически полета. Това е задължително, когато се стигне до трайното установяване на роботизирано и човешко присъствие на Луната, защото по този начин ще бъдат почиствани слънчевите панели. „Файърфлай“ ще кръжи в орбита около Земята в продължение на 25 дни, преди да запали двигателя си за ускоряване към Луната. Преди да кацне, апаратът ще престои 16 дни в окололунна орбита. Мястото на кацане е Морето на кризите откъм видимата страна на естествения ни спътник.

За изстрелването на „Ресилиънс“, айспейс си партнира с големия японски производител на часовници Citizen Watch, като по този повод часовници с обратно броене ще бъдат позиционирани в Токио. Подобно на „Блу Гоуст“, и „Ресилиънс“ ще кръжи продължително време около Земята, преди да се стигне до първото сближение с Луната приблизително месец след старта. Кацането ще е в района на Морето на студа. Както подчертах, айспейс е международна компания, със структури в Япония, САЩ и Европа. Европейската дъщерна фирма айспейс-Европа е построила малък луноход на име „Тенашъс“ съобразно финансиране от космическата агенция на Люксембург, посредством договор с Европейската космическа агенция, подписан в рамките на Националната космическа програма на Люксембург.

Micro-Rover-1-1200x1288-1-954x1024.jpg

„Тенашъс“ е първият европейски луноход, който се очаква да заработи на повърхността на Луната. Photo credit : ispace

Така „Тенашъс“ се очертава да е първият европейски луноход, който ще работи на Луната, стига кацането да е благополучно. Задачата на лунохода е да събере реголит, чиято собственост впоследствие ще бъде прехвърлена от айспейс-Европа към НАСА съобразно договор, сключен с американската космическа агенция през 2020 година.

https://cosmos.1.bg/space/2025/01/09/firefly-aerospace-bglost/

  • Модератор Космически науки
Публикува

УСПЕХ: Ракета Фалкън 9 изпрати две мисии към Луната!

Screenshot-2025-01-15-093205.png

Снимка от днешното изстрелване на ракета „Фалкън 9“ с две мисии към Луната. Photo credit: NASA/Frank Michaux

15 януари 2025 г. 10:00 ч.

Светослав Александров. Тази сутрин в 08:11 ч. българско време от космическия център Кенеди във Флорида, САЩ, бе проведено изстрелване на ракета на СпейсЕкс „Фалкън 9“. На борда ѝ имаше не една, а две мисии, които ще кацнат на Луната и ще изпълнят задачи за нуждите на НАСА и комерсиални фирми. Тези задачи включват отглеждане на микроводорасли на лунната повърхност с цел производство на храна, събиране на проби от грунда, наблюдения на Земята.

Мисиите са напълно отделни и независими една от друга и от сега нататък ще бъдат отразявани като такива на страниците на КОСМОС БГ. Единственото общо между тях бе ракетата-носител: „Фалкън 9“ е тежкотоварна ракета и беше достатъчно мощна, за да ги изведе в орбита наведнъж.

Първа от горната степен на ракетата-носител се отдели мисията „Блу Гоуст“ на американската космическа компания Файърфлай, като броени минути след отделянето спускаемият апарат се свърза със Земята и започна самостоятелна работа. През следващите осем часа екипът на „Блу Гоуст“ ще провери системите му и ще подготви двигателя за работа. През следващите 25 дни спускаемият апарат ще повдига поетапно орбитата си, за да се отправи на четиридневно пътешествие към Луната. Веднъж щом пристигне в лунна орбита, „Блу Гоуст“ ще се подготвя в течение на нови 16 дни за своето кацане. Цялостната схема на полета е тази:

01-14-2025_Blue_Ghost_Path-1024x576.jpg

На борда на „Блу Гоуст“ има десет научни прибора, които Файърфлай ще трябва да извози към Луната в рамките на програмата на НАСА за подпомагане на частни фирми с цел осигуряване на услуги за извозване на полезни товари „Клипс“ (на англ. CLPS – Commercial Lunar Payload Services).

Един от тези прибори е LEXI, който ще наблюдава взаимодействието на слънчевия вятър с магнитосферата на Земята в рентгеновия диапазон на електромагнитния спектър. Това са важни приложни наблюдения, които, макар и да се провеждат от Луната, ще спомогнат за това да разберем нашата планета по-добре и да изучаваме космическото време. На борда на „Блу Гоуст“ има и апаратура на име EDS, която ще демонстрира способи за премахване на лунния прах от повърхности посредством електрически полета. Това е задължително, когато се стигне до трайното установяване на роботизирано и човешко присъствие на Луната, защото по този начин ще бъдат почиствани слънчевите панели. Не на последно място, „Блу Гоуст“ превозва нов лазерен отражател, подобно на тези, оставяни от астронавтите от програмата „Аполо“ на Луната през 60-те и 70-те години. Отражателят ще служи за прецизно измерване на разстоянието Земя-Луна.

Втората мисия, която отпътува към естествения ни спътник, носи името „Ресилиънс“ и представлява спускаем апарат от типа „Хакуто-Р“, какъвто през 2023 г. се опита, но не успя да кацне на Луната. „Ресилиънс“ е построен от международната компания айспейс със седалище в Токио, Япония. Пътешествието му към Луната ще трае 45 дни по следната схема:

01-14-2025_ispace_HAKUTO_R_Path-1024x576

„Хакуто-Р“ („Ресилиънс“) също притежава много интересни прибори. Един от тях е предоставен от японската фирма Такасаго и цели да демонстрира производството на кислород и водород посредством лунни ресурси. Това е критична стъпка, необходима за по-нататъшното заселване на Луната.

Друг експеримент е организиран от японската фирма Euglena Co, която е специализирана в това да произвежда хранителни продукти и козметика от микроводорасли от р. Euglena. В случая водораслите ще бъдат отгледани на лунната повърхност в специален култивационен модул, като задачата е да се провери дали по този начин може да бъде осигурявана храна за астронавтите.

Европейската дъщерна фирма айспейс-Европа пък е построила малък луноход на име „Тенашъс“ съобразно финансиране от космическата агенция на Люксембург, посредством договор с Европейската космическа агенция, подписан в рамките на Националната космическа програма на Люксембург. Ако всичко мине наред, „Тенашъс“ ще е първият европейски луноход, който ще заработи на лунната повърхност! Той ще трябва да събере проби от грунда, след което собствеността им ще бъде прехвърлена от айспейс-Европа към НАСА съгласно споразумение, сключено с американската космическа агенция.

Micro-Rover-1-1200x1288-1-954x1024.jpg

„Блу Гоуст“ се очаква да кацне в района на Морето на кризите, а „Ресилиънс“ – в Морето на студа. Тъй като това са частни компании без голям опит (за Файърфлай е първи полет към Луната, а за айспейс- втори), шансът за провал е съществен. НАСА предупреди в днешното предаване, че това е риск, който агенцията е поела нарочно, но макар че някои от тези спускаеми апарати няма да успеят да кацнат на Луната, ползата ще е голяма и така ще бъде създадена лунна икономическа сфера.

Видеозапис от изстрелването:

https://cosmos.1.bg/space/2025/01/15/falcon-9-launches-two-missions-moon/

  • Модератор Космически науки
Публикува

Новата американска лунна мисия започна да изпраща научни данни

blue-ghost-first-photo-orbit-768x1024.jp

Първа снимка, получена от бордовите камери на „Блу Гоуст“ по-рано през деня. Photo credit : Firefly Aerospace

16 януари 2025 г. 00:45 ч.

Светослав Александров. Новата комерсиална американска мисия „Блу Гоуст“, която вчера беше изпратена на път към Луната, включи първия си прибор и започна да предава научни данни.

Приборът, построен от Държавния университет в Монтана, носи названието RadPC – съкращение от Radiation-Hardened Computer. Това е технологичен демонстратор, който трябва да доведе до създаването на надеждни компютърни системи, устойчиви на йонизираща радиация. Много е трудоемко да бъдат създадени компютри, които могат да издържат на радиация – класическите, скъпоструващи мисии на НАСА, отправящи се към далечния космос, притежават специализирани компютри. Но те се произвеждат трудно, скъпи са и освен това са тежки. RadPC е изготвен от по-прости компоненти, достъпни на пазара – и това е важна стъпка към по-нататъшната комерсиализация и усвояването на Луната и Марс. Ако искаме да заселим Слънчевата система, всичко трябва да е достъпно и евтино.

RadPC вече измерва радиационната обстановка в космоса и ще работи до края на мисията.

Частната компания Файърфлай Аероспейс, която организира мисията, публикува ъпдейти какво се случва на път към Луната в реално време на сайта си (линк тук).

А на тази страница във Flickr биват качвани получените снимки.

https://cosmos.1.bg/space/2025/01/15/blue-ghost-begins-science-work/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!