Отиди на
Форум "Наука"

СпейсЕкс с рекордни 17 изстрелвания за месец ноември


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

СпейсЕкс с нов рекорд – 17 изстрелвания за месец ноември!

2024-30-nov-launch-1024x683.jpg

Снимка от изстрелването по програмата „Старлинк“ на 30-ти ноември. Photo credit : SpaceX

2 декември 2024 г. 19:30 ч.

Светослав Александров. Кико Дончев, вицепрезидентът по изстрелванията на СпейсЕкс, обяви, че през ноември фирмата е поставила нов рекорд. В рамките на месеца бяха проведени 16 изстрелвания на ракети „Фалкън“ и едно на „Старшип“, общо 17. Това е нов рекорд за брой полети за календарен месец. Предишният рекорд бе поставен през май, когато бяха осъществени 14 орбитални мисии.

Сега през декември фирмата на Илон Мъск си е поставила за задача да проведе още 15 изстрелвания, като с това общият брой орбитални полети за календарната 2024-та година ще възлиза на 136.

Това би било съществено постижение и неслучайно СпейсЕкс цели да постигне точно това число. Защото общият брой изстрелвания по програмата „Космическа совалка“ на НАСА бе 135, като тези изстрелвания бяха осъществени в рамките на три десетилетия. Точно така – СпейсЕкс иска да се похвали, че за година е в състояние да провежда повече мисии, отколкото можеше НАСА за тридесет години!

Но дори и сега бройката, която постига СпейсЕкс, е забележителна. От 1-ви януари до края на ноември фирмата изстреля толкова ракети, колкото Роскосмос изстреля след 25 ноември 2013 г. до днес, Юнайтед Лонч Алайънс след 28 май 2010 г. и Арианаспейс след 14 май 2009 година. Отделно ракетите „Фалкън 9“ за една година са летели по-често, отколкото „Ариана 4“, „Ариана 5“ и „Атлас 5“ за целия им експлоатационен период!!!

Още по-значим е спадът в цената. Навремето НАСА имаше нужда от $1.5 милиарда, за да изстреля една совалка. Според Ерик Бъргър от Арс Текника вътрешната цена на СпейсЕкс за изстрелване на една ракета „Фалкън 9“ е $15 милиона. С други думи – фирмата на Илон Мъск е увеличила космическите полети с порядък от 30 за една стотна от цената по времето на совалките.

Тези безспорни резултати са налице въпреки някои трудности. През юли заради провал на втора степен на „Фалкън 9“ бяха загубени 20 спътника „Старлинк“. След това през август първа степен се преобърна по време на кацането си. Някои експерти предупреждаваха, че това са признаци на изтощаването на работниците и спад в качеството на работата – но от август насам СпейсЕкс отново изстрелва десетки ракети без абсолютно никакви проблеми. През изминалия вторник „Фалкън 9“ отбеляза 400-тното си изстрелване от началото на експлоатацията си през 2010 година.

Това е далеч от 1700-те полети на руски ракети „Союз“, които са натрупани за шестдесетилетната им експлоатация. Но дори и в най-добрите космически времена на СССР, „Союз“-ите никога не са летели повече от 60 пъти годишно, като за последно това се е случвало в началото на 80-те.

Към днешна Русия е успяла да изстреля само 15 ракети за календарната 2024-та.

https://cosmos.1.bg/space/2024/12/02/spacex-november-record/

  • Модератор Космически науки
Публикува

Капацитетът на ракетите Фалкън 9 от последните осем месеца надхвърля този на Сатурн за цялата програма Аполо!

2024-sirius-xm-launch-1024x473.jpg

Снимка от изстрелването на „Фалкън 9“ със спътника „SiriusXM SXM-9“ на 6-ти декември. Photo credit : SpaceX

9 декември 2024 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Поредният признак, че сме в разгара на революция в космическото ракетостроене – товарният капацитет на всички ракети „Фалкън 9“, изстреляни през последните осем месеца, надхвърля този на всички ракети „Сатурн 1В“ и „Сатурн 5“ за шестгодишния период на цялата програма „Аполо“!

„Ние постигнахме всичко това за 10% от времето и 1% от тогавашната цена“, коментира Джон Едуардс, вицепрезидент на СпейсЕкс, отговарящ за ракетите от серията „Фалкън“. „И докато програмата „Аполо“ остава едно от най-невероятните постижения за човешката история, „Фалкън“ безспорно е нещо специално само по себе си“.

Много от анти-СпейсЕкс „хейтърите“ веднага биха отвърнали – „да, но навремето „Сатурн“ возеше хора към Луната, докато „Фалкън 9“ вози основно „Старлинк“-ове“. Вярно е, но тези два показателя, масовото извозване на спътници с приложна стойност, както и възвръщаемостта на първите степени, водят до увеличаването на летателната честота и до сериозен спад на стойността на изстрелването. Така, парадоксално, на фона на почти ежедневните изстрелвания на спътници „Старлинк“, ракетите „Фалкън“ същевременно возят и всички значими пилотирани и междупланетни мисии на западния свят. В началото на годината именно „Фалкън 9“ извози частната мисия „Одисей“, която първа след 52-годишно прекъсване (след „Аполо 17“) постигна меко кацане на Луната от американски спускаем апарат. Тази есен ракети „Фалкън 9“ и „Фалкън Хеви“ изведоха междупланетните мисии „Хера“ и „Европа Клипър“ съответно до астероида Диморф и до Европа, луната на Юпитер. Именно ракети „Фалкън 9“ возят редовно астронавти до Международната космическа станция, а през септември кораб „Крю Драгън“ постави рекорд за най-високата околоземна орбита, посетена от човек, като четирима астронавти се отправиха на 1 400 километра от Земята – най-далечното разстояние, на което човек пропътува след края на лунните експедиции „Аполо“. Тази последна мисия на име „Поларис Доун“ счупи 58-годишния рекорд за околоземен полет на „Джемини 11“, поставен от астронавтите Пийт Конрад и Дик Гордън!

Така че, независимо от всички критики, които се отправят към СпейсЕкс и най-вече към Илон Мъск, никой не може да си затвори очите пред факта, че програмата „Фалкън“ (тук даже не говорим за „Старшип“) е също толкова революционна през 21-ви век, колкото „Джемини“ и „Аполо“ са били през 60-те години на миналия век.

https://cosmos.1.bg/space/2024/12/09/falcon-9-upmass-vs-saturn/

  • Потребител
Публикува

Възвръщаемостта на ракетите и от там ниските цени се случиха заради съвременните мощни и евтини компютри, които управляват двигателите при кацане. Затова и са несравними с ракетите от миналото. 

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!