Отиди на
Форум "Наука"

Топ 10 най-епични космически снимки през 2024 година!


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

Топ 10 най-епични космически снимки през 2024 година!

jared-isaacman-outside-1024x584.png

На снимката: Джаред Айзъкман провежда първата частна космическа разходка в историята на космонавтиката. Photo credit : SpaceX/Polaris Program

Считано от днес, 10 декември, започвам с традиционната поредица “празнични статии”, в които правя обзор на изминаващата година и очертавам събитията, предстоящи да се случат през следващата година. Междувременно видеото с топ 10 най-вълнуващи космически мисии през 2024 г. е вече достъпно в Youtube (натиснете тук за да го изгледате, както и тук, за да се абонирате за канала на КОСМОС БГ).

10 декември 2024 г. 12:00 ч.

Светослав Александров. През 2024 г. човечеството продължи своя устрем напред към Луната, Марс и луните от външната Слънчева система. Много космически ракети и мисии излетяха, други пристигнаха на крайната си цел, но кои бяха най-епичните моменти в космонавтиката през годината? Вижте класацията от топ 10 снимки на сайта КОСМОС БГ!

10. Счупеният ротор на марсианския хеликоптер „Инджинюъти“

ingenuity-broken-blade-1024x759.jpg

Photo credit : NASA/JPL-Caltech

НАСА беше проектирала малкия марсиански дрон „Инджинюъти“ да работи само един месец, но той разби всички очаквания, след като извършваше полети в продължение на почти три години след пристигането му на Марс в началото на 2021-ва. Всяко нещо обаче си има своя край и на 18-ти януари „Инджинюъти“ проведе своя финален полет – финален, защото, както показва снимката по-горе, след неговия завършек роторът на хеликоптера бе непоправимо увреден.

9. Космическият телескоп „Джеймс Уеб“ засне Малкия Магеланов облак

54088897300_03f4f1647a_c.jpg

Image Credit: ESA/Webb, NASA & CSA, P. Zeidler, E. Sabbi, A. Nota, M. Zamani (ESA/Webb)

Космическият телескоп „Джеймс Уеб“ продължи да ни смайва и през 2024-та година, като на тази снимка виждате звездния куп NGC 602 в Малкия Магеланов облак. Защо показвам фотография на този обект? Защото там за пръв път учените откриха доказателства за наличието на кафяви джуджета извън нашата Галактика – eнигматични обекти, междинни между звезди и планети, с маса, надхвърляща тази на Юпитер (между 13 и 80 юпитерови маси), но недостатъчно голяма, за да позволи протичането на типичните за звездите термоядрени реакции.

8. Една от най-добрите снимки на Слънцето, с които разполагаме

EUI_s_view_of_the_Sun_in_UV_light_pillar

Credit: ESA & NASA/Solar Orbiter/PHI & EUI teams; Data processing: J. Hirzberger (MPS) & E. Kraaikamp (ROB)

В края на месец ноември Европейската космическа агенция публикува най-детайлните снимки на Слънцето. Фотографиите бяха получени посредством съвременната мисия на НАСА и ЕКА „Солар Орбитър“, а показаната по-горе е изготвена чрез ултравиолетовия бордови телескоп EUI.

7. Пръстеновидният басейн Вивалди на Меркурий, заснет от „БепиКоломбо“

Mercury_reveals_its_Four_Seasons_annotat

Credit: ESA/BepiColombo/MTM

На 4-ти септември, по време на четвъртото сближение между японско-европейската мисия „БепиКоломбо“ и Меркурий, тя успя да заснеме забележителния пръстеновиден басейн Вивалди с диаметър 210 километра.

6. Инцидентното изстрелване на Китай

tianlong-failure-1024x576.jpg

Кадър от любителско видео

През 2024-та година неизбежно имаше някои провали, но най-зрелищният бе инцидентното изстрелване на частната ракета „Тянлон-3“. Първоначално фирмата-производител Спейс Пайъниър предвиждаше да проведе статично огнево изпитание, но се оказа, че ракетата не е достатъчно добре прикрепена към стенда и вместо да остане застопорена, тя излетя. За всеки случай инцидентното изстрелване доказа, че „Тянлон-3“ може да лети.

5. Звезди от борда на Международната космическа станция

53850428094_270cdbc8d6_c.jpg

Photo credit : NASA

Да се снимат звезди от борда на космически кораб е трудно – достатъчно трудно, че вече повече от пет десетилетия някои хора се чудят дали астронавтите на „Аполо“ наистина са стъпвали на Луната, понеже на медийно популярните снимки не се виждат звезди. Но с подходящи настройки и техника звездите могат да се визуализират. Да, има снимки и от програмата „Аполо“, които не са особено популярни и на които се виждат звезди, но показаната по-горе фотография е съвременна – заснета е на 30-ти юни от борда на Международната космическа станция от астронавтите на 71-вата дългосрочна експедиция. Освен звезди, на фотографията се вижда и пилотираният космически кораб на СпейсЕкс „Крю Драгън“, докато е прикачен към модула „Хармъни“.

4. Китайците взимат проби от обратната страна на Луната

chang-e-6-minirover-1024x576.png

Photo credit : CNSA

Едно от най-големите постижения през 2024 г. бе успешното събиране на проби от обратната страна на Луната и доставката им на Земята, осъществени от китайската мисия „Чанг’e 6“. На тази снимка, получена с помощта на мъничък луноход, се вижда роботизираната ръка на „Чанг’e 6“ непосредствено преди да копае лунната повърхност.

3. Американска мисия каца в района на Южния полюс на Луната

2024-intuitive-machines-image-moon-orbit

Снимка, получена от борда на спускаемия апарат „Одисей“ непосредствено преди прилуняването. Photo credit : Intuitive Machines

През февруари тази година частният спускаем апарат „Одисей“, построен от фирмата Интуитив Машинс, осъществи меко кацане на Луната. Това бе първото кацане на естествения ни спътник от американски спускаем апарат, проведено след края на програмата „Аполо“, т.е. след 11 декември 1972 година, когато модулът на „Аполо 17“ извърши прилуняване в района на Тавър-Литроу. А на горната снимка, заснета непосредствено преди спускането, виждате корпуса „Одисей“, американското знаме, логото на НАСА и повърхността на Луната.

2. Първата частна космическа разходка

jared-isaacman-outside-1024x584.png

Photo credit : SpaceX/Polaris Dawn

Още дълго време ще си спомняме за пилотираната експедиция „Поларис Доун“, проведена през септември, в хода на която за пръв път след края на програмата „Аполо“ астронавти прекосиха радиационните пояси на Ван Алън и се отправиха на голямо разстояние от Земята, възлизащо на 1 400 километра. Към днешна дата това е най-високата околоземна орбита, постигана от пилотиран космически кораб, с което бе счупен 58-годишния рекорд на „Джемини 11“. Коронният момент на мисията бе когато двама астронавти, Джаред Айзъкман и Сара Джилис, излязоха в открития космос при максимална височина над земната повърхност, възлизаща на 700 километра. Това бе най-отдалечената „космическа разходка“, проведена в историята на космонавтиката след края на програмата „Аполо“.

1. Захващането на „Супер Хеви“ от роботизираната ръка на стартовата кула

13spacex-starship-1024x683.jpg

Абсолютният фаворит за най-епичен момент през 2024 г. бе този – захващането на ракетата-носител „Супер Хеви“ от роботизираната ръка „Меказила“ на кулата на стартовата площадка. Възвръщаемостта на ракетите, разбира се, не е нещо ново – тя е усъвършенствата от СпейсЕкс още в хода на програмата за ракетите „Фалкън“. Но през тази година за пръв път бе осъществено завръщане на свръхтежка ракета от класа на „Сатурн 5“ и за пръв път то бе осъществено не посредством парашут, не посредством кацане на плаваща платформа или на наземна площадка, а посредством захващане с роботизиран механизъм на стартовата кула. Това открива пътя към ново, вълнуващо бъдеще, при което ракетите ще излитат и ще кацат на същото място, откъдето са излетели, след което ще са готови за нова мисия!

https://cosmos.1.bg/space/2024/12/10/top-10-epic-space-photos/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!