Отиди на
Форум "Наука"

Нова противобатарейна радиолокационна система ARTHUR и TOPAZ за управление на огъня


Recommended Posts

  • Потребител
Публикува
източник: Frontline Monitor https://www.facebook.com/FrontlineMntr
 
🇧🇬 4-ти артилерийски полк от състава на Сухопътните войски на Република България получи новата радиолокационна станция ARTHUR Mod C на шведската компания Saab, интегрирана с цифровата комуникационна платформа FONET и системата за управление на боя TOPAZ на полската компания WB Electronics.
През първата половина на тази година България взе решение да избере системата Topaz, която ще осигури качествен скок в сферата на ситуационната осведоменост и времето за реакция при заплахи за българските артилеристи.
Артилерията е от решаващо значение на съвременното бойно поле, осигурявайки способност за поразяване на вражески цели далеч зад линията на съприкосновение в ситуации, когато военновъздушните сили нямат място за действие поради насищането на противовъздушната отбрана.
В подобни сценарии именно далекобойната цевна или реактивна артилерия отваря възможности за унищожаване на ценни активи на противника, разположени дълбоко в неговия тил, като складове за съхранение на гориво или боеприпаси.
📌 ARTHUR (акроним за „радар за лов на артилерия“) е противобатарейна радиолокационна система, първоначално разработена от Ericsson Microwave Systems съвместно за и в тясно сътрудничество с въоръжените сили на Швеция и Норвегия. Освен това се използва от британската армия под обозначението TAIPAN.
Представлява мобилен, пасивен електронно сканиран решетъчен радар в С-обхвата, използван за целите на прихващане на вражеска полева артилерия, проектиран за основната си роля на ключов елемент на сензорната система за контрабатарейна борба на ниво бригада или дивизия. В началото е задвижван от верижен всъдеход Bandvagn 206, разработен и произвеждан от Hägglund & Söner, но към днешна дата се доставя на камиони с ISO крепежни елементи.
Радарът открива вражеската артилерия като проследява снаряди в полет, като може да работи самостоятелно за локализиране на оръжия със среден обсег или като система за локализиране на оръжия с голям обсег, която се състои от два до четири радара, работещи заедно в координация. Неговата гъвкавост позволява на системата да поддържа постоянно наблюдение на дадена област от интерес.
▪️ Mod A: Оригиналната му версия може да локализира оръдия на 15–20 км и 120 мм минохвъргачки на 30–35 км с вероятно кръгово отклонение от 0,45% от обхвата, което е достатъчно точно за ефективен контрабатареен огън от приятелски артилерийски батареи.
▪️ Mod B: Следващата версия отговаря на изискванията на британската армия за локализиране на оръдия, минохвъргачки и ракети. Може да локализира оръдия на разстояния 20–25 км и 120 мм минохвъргачки на 35–40 км с вероятно кръгово отклонение от 0,35%. Системата беше успешно използвана в Ирак и Афганистан от британската армия с наличност от 90%.
▪️ Mod 😄 Версията, получена от сухопътните ни сили, разполага с по-голяма антена, която може да открива оръдия на 31 км, минохвъргачки на 55 км и ракети на 50–60 км в зависимост от размера им, със скорост 100 в минута с вероятно кръгово отклонение 0,2% от обхвата за оръдия и ракети и 0,1% за минохвъргачки.
▪️ WLR Mod 😧 Последната версия има с няколко подобрения, включително инструментален обхват до 100 км, точност от 0,15% и възможност за покриване на дъга от 120°. Обсегът на откриване е между 0,8 и 100 км и евентуално може да се увеличи до 200 км. Способност за проследяване на до 100 цели едновременно. По-рано тази година беше доставена на британската армия с обозначение TAIPAN.
Може да бъде носен от военно-транспортен самолет C-130 или да бъде закачен под двувитлов тежък хеликоптер като Chinook. Неговата мобилност във въздуха му позволява да се използва от леки сили и сили за бързо реагиране, като въздушни и морски части.
📌 TOPAZ е интегрирана система за бойно управление, разработвана от полската компания WB Electronics. Използва се широко в полската армия за подпомагане на артилерийски операции и координация на огъня на бойното поле. Нейните задачи включват управление на артилерийския огън чрез бързо планиране, изчисляване на параметрите на огъня и изпращане на команди до огневи части. Интегрирана е с различни видове оръжия, сред които гаубици, минохвъргачки, реактивни системи за залпов огън и други.
Ключовите ѝ компоненти включват модул за управление на огъня, който изчислява параметрите на изстрела въз основа на данни на целта, метеорологичните условия и позицията на единиците, както и система за разузнаване, която интегрира данните, получени от дронове, артилерийски радари, оптоелектронни системи и други източници. Последната система е комуникационен модул, който позволява прехвърляне на данни между единиците в реално време.
📌 FONET е полска интегрирана система за вътрешна комуникация и управление на бойните превозни средства, разработена от същата компания. Намира мястото си в различни видове бойни машини, от танкове до бронетранспортьори.

Italian_Army_-_132nd_Field_Artillery_Regiment__Ariete__ARTHUR_radar_during_exercise_NASR_2021_in_Al_Qalail_(Qatar).jpg

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!