Отиди на
Форум "Наука"

Рокет Лаб завърши 2024-та година с 16 изстрелвания


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

Рокет Лаб завърши 2024-та година с 16 изстрелвания

2024-rocketlab-launches-1024x1024.jpg

Компилация от снимки на 16-те изстрелвания на Рокет Лаб. Photo credit : Rocket Lab

22 декември 2024 г. 23:15 ч.
Светослав Александров.
 Американската космическа компания Рокет Лаб завърши 2024-та с 16 изстрелвания, с което се превърна във втората най-дейна космическа фирма след СпейсЕкс през календарната година.

Последното изстрелване бе проведено вчера, на 21-ви декември, като ракета „Електрон“ излетя от космодрума на п-ов Махия в Нова Зеландия и тя изведе в орбита един-единствен спътник „СтриКс“ за нуждите на японската фирма Синспектив.

Разбира се, 16-те мисии на Рокет Лаб не могат да се сравняват със 130+ на СпейсЕкс през 2024-та, но все пак постижението е забележително – малко държавни агенции и компании в света завършват годината с двуцифрено число. Например, засега 16 са изстрелванията на Русия. Но далеч по-важно е, че за разлика от предходни години, Рокет Лаб завършва 2024-та без нито един провал.

Нещо повече – последните четири изстрелвания бяха проведени през изминалите четири седмици, с което Рокет Лаб доказва, че технически може да изпълнява по един полет веднъж седмично. Също така имаме две изстрелвания в рамките на 24 часа. Досега бяхме свикнали да чуваме за подобни рекорди единствено от СпейсЕкс, така че Рокет Лаб безспорно предизвиква респект сред космическите ентусиасти.

Според изпълнителния директор Питър Бек, големите задачи през 2025-та година включват още по-голямо увеличаване на летателната честота на лекотоварната ракета „Електрон“, но също така и въвеждане на нова, среднотоварна ракета в експлоатация на име „Неутрон“. Чрез нея Рокет Лаб иска да стъпи на пазара на спътниковите мегагрупировки. Тя ще може да се ползва и за междупланетни изстрелвания, както и за пилотирани космически полети.

https://cosmos.1.bg/space/2024/12/22/rocket-lab-16-launches-2024/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!