Отиди на
Форум "Наука"

Ето как астронавтите ще отбележат Бъдни вечер и Нова година в космоса


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

Ето как астронавтите ще отбележат Бъдни вечер и Нова година в космоса

Ето как астронавтите ще отбележат Бъдни вечер и Нова година в космоса

 
Spread the love
 
 
 
christmas-iss-876x1024.jpg

На снимката: част от астронавтите от настоящия екипаж на МКС, които ще посрещнат празниците в космоса. Photo credit : NASA

24 декември 2024 г. 10:30 ч.

Светослав Александров. Днес е Бъдни вечер – чудесен ден, за да разкажа как астронавтите на Международната космическа станция и на китайската станция „Тянгон“ ще посрещнат предстоящите зимни празници от космоса, както и да напомня как те са били посрещани в миналото.

Понастоящем в орбита живеят десет души – Бъч Уилмор, Съни Уилямс, Дон Петит, Алексей Овчинин, Иван Вагнер, Ник Хейг, Александър Горбунов (на МКС) и Цай Сюйчже, Сун Линдун и Уан Хаоцзе (на „Тянгон“). Всички те няма да са на нашата планета и ще посрещнат предстоящите празници съобразно своите традиции.

„На Международната космическа станция има изкуствена коледна елха в продължение на около 22 години“, написа в социалната мрежа Х космическият популяризатор А. Петит, син на Дон Петит, един от астронавтите, които ще прекарат Коледа 2024 в космоса.

„Празниците са да прекарваме време със семейството и приятелите“, коментира Ник Хейг, отново част от сегашния екипаж на МКС. „Но тази година празненството ще е сладко-горчиво. Докато се радвам да споделя великолепната възможност да живея в космоса с наистина забележителен екипаж, много ми липсва семейството и приятелите на Земята. Когато си мисля за празниците, се сещам за вечерите на Коледа, със семейството и приятелите, събрали се на вкусна храна и десерт. За мен това са курабиите. Захар, ментов шоколад, фъстъчено масло, баща ми прави едни от най-вкусните на планетата. Щеше ми се да разполагам с такива, докато съм извън планетата!“

Наземното ръководство все пак се старае астронавтите да имат достатъчно добра храна за празниците, каквато се яде и на Земята. Осигурява се печена пуйка, шунка, морска храна, зеленчуци, гъби, десерти… но в условията на безтегловност има някои ограничения. Например, не можете да използвате сол и пипер по стандартния начин, защото в момента, в който почнете да ръсите, те ще се разхвърчат, могат да ви попаднат в очите и да предизвикат възпаление, или да повредят бордовата апаратура. Ето защо подправките се прилагат единствено разтворени в течна форма.

Друго ограничение е, че алкохолът на борда на МКС е абсолютно забранен, включително пенливото вино. Макар че се говори, че в миналото руските космонавти са взимали със себе си бутилка концентрат, най-вече коняк, НАСА е категорично против и поне откъм американска страна правилата са безкомпромисни.

Но може би най-сериозното ограничение е, че заради редките товарни превози до орбита, подаръците се приготвят предварително. Астронавтът Хейг потвърди, че подаръчните пакети, които е получил непосредствено преди настоящата Коледа 2024, са били опаковани преди шест месеца!

Празнуването на Коледа и Нова година в космоса има дълги традиции. Всичко започва на 16 декември 1965 г., когато астронавтите на „Джемини 6А“ Уоли Шира и Томас Стафорд изпълняват от орбита „Джингъл Белс“. И действително „Джингъл Белс“ се превръща в първото изпълнение на песен от космоса изобщо в историята на човечеството!

Но Шира и Стафорд се прибират на Земята по-рано и те не са първите, които прекарват Бъдни вечер в космоса. Тази чест се пада на астронавтите от кораба „Аполо 8“, който на Бъдни вечер 1968 г. първи в човешката история пристига в орбита около Луната. Франк Борман, Джеймс Ловъл и Уилиам Андерс стават първите жители на Земята, които виждат с очите си обратната страна на естествения ни спътник. Докато кръжат около Луната и предават на живо, тримата прочитат първите стихове от Библейската книга Битие. Вдъхновяващ миг, който мнозина запомнят завинаги. Счита се, че предаването е наблюдавано в реално време от 1 милиард души в 64 различни държави. 

2018-earthrise-apollo-8-50-anniversary.j

Тази историческа снимка на изгрева на Земята от Луната е заснета от екипажа на “Аполо 8” на Бъдни вечер 1968 г. Photo credit : NASA

Пет години по-късно, през декември 1973 година, за пръв път американци и руснаци прекарват едновременно Рождество Христово. Тогава на борда на американската станция “Скайлаб” живеят Гери Кар, Ед Гибсън и Бил Поуг. Те успяват да направят импровизирана коледна елха от изразходени консервени кутии. Същевременно в околоземна орбита лети и съветският кораб “Союз 13″с космонавтите Пьотр Климук и Валентин Лебедев.

makeshift-tree.jpg

Импровизираната коледна елха, направена от екипажа на “Скайлаб” през 1973 година. Photo credit : NASA

Но през епохата на СССР не Рождество Христово (празнувано на 7-ми януари), а Нова година има повече значение. Първите космонавти, които отбелязват новогодишните празници в орбита, са Юрий Романенко и Георги Гречко по време на тяхната мисия на “Салют 6”. Двамата изпращат 1977-ма и посрещат 1978 година.

До 1987 година астронавти и космонавти рядко посрещат Рождество Христово и Нова година в космоса. Но от тогава досега в космоса винаги има хора на Рождество. Първоначално това е благодарение на орбиталната станция “Мир”. През първата половина на 90-те на “Мир” живеят само руснаци. Това се променя през 1996 г., когато американската совалка “Атлантис” оставя на станцията астронавта Джон Блаха. Блаха е прибран на Земята през януари 97-ма по време на следващата мисия на “Атлантис”, с което се превръща в първия американски астронавт, отпразнувал Коледа и Нова година в орбита след епохата на “Скайлаб”.

sts-103-christmas.jpg

Космическата експедиция “STS-103” на “Дискавъри” е първата и единствена мисия на космическа совалка, която посреща Бъдни Вечер и Рождество Христово в космоса. Photo credit : NASA

Бъдни вечер на 1999 г. е много специална – тогава орбиталната станция “Мир” е вече стара и обезлюдена, а Международната космическа станция все още не е посрещнала първия си екипаж. Въпреки всичко хора в космоса навръх празника има – благодарение на мисията “STS-103” на совалката “Дискавъри”, която обслужва телескопа “Хъбъл”. Подобно на историческата мисия “Аполо 8” около Луната, астронавтите на “STS-103” отбелязват Рождество Христово по уникален начин – като освобождават ремонтирания и работещ “Хъбъл” в орбита точно на 25-ти декември. А совалката “Дискавъри” си остава до ден днешен единствената американска космическа совалка, летяла в космоса по Рождество Христово. 

Екипажът на “Дискавъри” се завръща на Земята преди да настъпи новото хилядолетие, така че на 1 януари 2000-та няма хора в космоса. Но това е за последно. На 2-ри ноември 2000 г. започва Експедиция 1 на Международната космическа станция и от тогава досега има там постоянно човешко присъствие – както на Рождество Христово, така и на Нова година. Вече 24 години астронавти от различни държави посрещат заедно празниците на МКС!

В Китай Коледа не е официален празник, но 1-ви януари е – китайците празнуват Нова година, макар и този празник да няма такава значимост, каквато има Китайската нова година. През 2021 г. китайците полагат началото на постоянно присъствие на орбиталната станция „Тянгон“, така че на 1 януари 2022 г. за пръв път китайски граждани отбелязват Нова година от орбита. По този повод екипажът на „Шенчжоу 13“, състоящ се от Чжай Чжиган, Уан Япин и Йе Ганфу, организира видеовръзка със студенти в Пекин, Хонг Конг и Макао:

chinese-new-year.png

През януари 2023 г. астронавтите на „Шенчжоу 15“ Фей Дзюнлун, Ден Синмин и Чжан Лу изпращат отново новогодишни обръщения от борда на „Тянгон“. А по случай Китайската нова година, станцията е пъстро украсена:

2023-holidays-space-1.png

На 17-ти януари т.г. товарен кораб „Тянжоу 7“ доставя за астронавтите на китайската станция свежи плодове, отново по случай Китайската нова година, която през 2024-та бива отбелязана на 10 февруари.

Иначе датата за предстояща Китайска нова година се пада на 29-ти януари 2025-та и текущият екипаж, състоящ се от Цай Сюйчже, Сун Линдун и Уан Хаоцзе, ще я посрещне от орбита с традиционна украса и съобразно вече установените навици.

https://cosmos.1.bg/space/2024/12/24/astronauts-christmas-eve-new-year-space/

  • Потребител
Публикува
Преди 2 часа, SAlexandrov said:

Китайската нова година, която през 2024-та бива отбелязана на 10 февруари

 

Преди 2 часа, SAlexandrov said:

датата за предстояща Китайска нова година се пада на 29-ти януари 2025-та

Как така Китайската нова година се пада на различни дати?!

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!