Отиди на
Форум "Наука"

Книгата на Страшния съд


Recommended Posts

  • Потребители
Публикува

Domesday Boc/Liber Iudicationis/Doomsday Book/Книга на Страшния съд 

"Книга на Страшния съд" е данъчният регистър и поземлен кадастър на кралство Англия, създаден по заповед на Уилям Завоевателя ок. 1086 г. Фундаментален извор за законовото и обичайното право в Средните векове. Обхваща почти 14 000 населени места (!). По въпросите на собствеността Книгата е била последна инстанция - дори Великата харта на свободите само допълва начина, по който да се прилага Книгата на Страшния съд.

Авторът на филма, Стивън Бакстър, е медиевист от Кралския колеж в Лондон. Има доста любопитни и понякога спорни мнения относно Книгата, но е направил задълбочено и същевременно достъпно изложение с помощта на цялата тежка машинария на БиБиСи, чиято режисура винаги представя историята по едновременно вълнуващ и обогатяващ начин.

Отделено е особено внимание на процеса на създаване на Книгата и изобщо на пергаментовите кодекси от епохата, което ме подсеща за една от гатанките в старата Екзитърска книга:

Цитирай
От душа и въздух, от живот лишен съм.

Враг ме посече, сетне потопи ме

във ведро студено. После на слънце

ме хвърли да съхна, додето опадаха

моите косми. Острие усърдно

на части ме стори. Кори ме затискат

и пръсти прехвърлят. Перо - птича радост -

ме с капки покрива, оре ми лицето,

както плуг - полята. После пие още

сок тъмнобагрен и отново сее

черното си семе. Здраво ме затварят

в дървени окови. С кожа ги обличат,

нея пък обвива майстор с пръсти сръчни

в скъпоценна дреха от сребро и злато.

Нека аленеят шарките по мене -

прелестно богатство - и само за радост

на учен да бъдат, на мъж любомъдър,

а не за неукия мъка несносна.

Смъртният, който към мене посегне,

той ще стане, знай го, с душа съвършена,

по-смел във борбите, с разум по-бистър

и благоугоден. С дух по-възвишен,

ще добие също и верни другари,

достойни и мили, любими и близки.

Слава ще добие, множество богатства:

радост ще познае, блаженство в живота,

от всички почитан, обгърнат от обич.

Разбра ли ти кой съм, на всекиго нужен

и тачен, и с име достойно и знатно?

Тук някой може да си припомни и "В началото бе Книгата" на Климентина Иванова. Технологията на изработване на пергамента е почти еднаква в Англия и на Балканите в ХІ в.

Бакстър изказва мнението, че нормандците не биха могли да се справят със задачата по събирането на данни за Книгата, ако не бяха наследили сложната, ефективна - и централизирана - административна система на англосаксите: според Англосаксонската хроника подобен преглед на именията и поземлената собственост е направен за първи път при смъртта на Едуард Изповедника, двайсет години преди Уилям да заповяда повторение на работата.

Запазена е анкетата от решаващи въпроси, които са задавани от кралските комисии по места на свидетели, заслужаващи доверие, както сред англичаните, така и сред нормандските господари, сред селяни и сред благородници. Изброени са имения, парцели, воденици, рибарници, гори, всяка с възможностите си за обработване, броени по "плугове" и "прасета", по стойност на земята и поприходи в пари. Известно е, че всеки собственик е трябвало да потвърди собствеността си пред свидетелите и кралската комисия и да изчака евентуално оспорване на правата си от друг претендент. Сред собствениците има и англичани, а не само нормандци. Някои англичани действително оспорват законността на притежание на дадено имение срещу нормандците. В такива случаи е прилаган Божи съд - ордалия чрез потапяне във вряща вода на спорещите страни. Късните записи в Англосаксонската хроника твърдят, че на места самите кралски чиновници и управители, заграбили повече земи отколкото им е предоставил кралят при Завоеванието, са минавали лично или чрез зоместници през ордалията (и често са се измъквали от от отговорност, разбира се). Книгата е съставена по седем отделни списъка с имения и парцели, съставени за седемте дяла на Англия от седем комисии от благородници, непритежаващи земя в обикаляната от тях област.

Филмът много добре проследява стойността на Книгата като исторически и икономически извор в сравнение с други източници - Англосаксонската хроника, Хрониката на Уилям от Малмсбъри и Иксънската книга (един от седемте списъка, по които е съставена самата книга на Страшния съд). Всъщност по отношение на демографията, размера на землищата, материалната база в именията и парцелите, както и по отношение на преминаването на поземлената собственост от ръцете на свободни селяни към нормандски сеньори филмът е изключително информативен и много поучителен занас, които - слава Богу - си задаваме въпроси за демографията, икономиката и документното наследство на средновековна България.

Разбира се, у нас ролята на Книга на Страшния съд могат да играят само османските данъчни регистри (понякога и в доста пряк смисъл).

Domesday Book Online

  • 14 years later...
  • Потребител
Публикува

Фундаментален извор за законовото и обичайното право в Средните веков

 

Книгата на Страшния съд е уникален исторически документ, представляващ подробен запис на голямото проучване на Англия, проведено през 1086 г. по заповед на Уилям Завоевателя. Този мащабен проект има за цел да създаде изчерпателен списък на всички земи и имоти в кралството, както и на техните собственици.

 

375px-Domesday-book-1804x972.jpg

Книгата на Страшния съд е не само ценен източник за историци, но и безценно свидетелство за социалната и икономическата структура на Англия през 11 век. Тя предоставя подробна информация за:

  • Земята - Видове земя, площ, продуктивност, начин на обработка.
  • Населението - Брой на жителите, социални групи, професии.
  • Имотите - Сгради, животни, селскостопански инструменти.
  • Данъци - Видове данъци, суми, плащания.

Книгата е разделена на две основни части: "Малката Книга на Страшния съд" и "Голямата Книга на Страшния съд". Първата съдържа по-подробна информация за определени региони, а втората предоставя общ преглед на цялата страна.

Книгата на Страшния съд е била много повече от просто списък. Тя е била едновременно данъчен регистър, юридически документ и историческа енциклопедия. Като данъчен регистър, тя е осигурявала на краля стабилни приходи и е предотвратявала измами. Като юридически документ, тя е решавала спорове за собственост и е поддържала реда в обществото. А като исторически източник, тя ни предоставя уникална възможност да изучим живота на хората в средновековна Англия и да разберем как е функционирало общество, основано на земеделието и феодализма.

Създаването на Книгата е било мащабно начинание, което е изисквало събирането на данни от цялата страна. Специално назначени комисии са обиколили Англия и са записали информация за всяко селище и имот. След това данните са били систематизирани и записани в книгата.

Името "Книга на Страшния съд" идва от факта, че записи в нея са били считани за окончателни и неизменни. Подобно на Страшния съд, решенията, основани на информацията в книгата, са били безспорни. Дори и днес, векове след създаването си, Книгата на Страшния съд продължава да бъде ценен източник за историци, генеалози и други изследователи. Тя ни позволява да надникнем в миналото и да разберем как са живели хората в средновековна Англия.

Книгата на Страшния съд е едно от най-важните исторически документи в света. Тя ни предоставя уникална възможност да изучим средновековна Англия и да разберем как са се формирали много от институциите и традициите, които съществуват и до днес.

Информация в BBC: https://www.bbc.co.uk/bitesize/articles/zkpm7yc#z2bsp4j

Документален филм на BBC за книгата: https://www.bbc.co.uk/programmes/p0094gfz

Подробна статия в Wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Domesday_Book

Книгата на Страшния съд: Domesday Book Online

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!