Отиди на
Форум "Наука"

Ползите и вредите от компютърните игрите


Recommended Posts

  • Потребител
Публикува (edited)

Не мога да открия темата в която се обсъждаха вредите и ползите от компютърните игри. 

Имам молба към тези, които ползват чат ботове. Може ли някой да ми намери статистика за смъртните случаи след прекомерна игра по държави и процентно активно играещи от цялото население, процентно пристрастени към игри, компютри, Интернет и телефони пак по държави, както и за броя специализирани клиники/центрове където се лекуват тези зависимости. Също и за най-старите открити специално за тази цел. 

Питам всичко това, защото по спомен източна Азия води в тази негативна класация, а мои познати се опитват да убедят че ние сме едва ли не най-зле, а там (Китай, Тайван) били супер дупер добре.

Ще помоля и коментара ми да бъде преместен в другата тема където се обсъждаха именно ползите и вредите от игрите. 

Благодаря. 

Редактирано от Димитър Йорданов
  • Администратор
Публикува

Ето ти отговор от ChatGPT:

Разбирам вашето желание да получите подробна статистика за смъртните случаи, свързани с прекомерна игра, както и данни за процента на активно играещите, пристрастените към игри, компютри, интернет и телефони по държави, броя на специализираните клиники за лечение на тези зависимости и информация за най-старите такива центрове. Тези данни са изключително специфични и често не са публично достъпни в пълен обем.

Смъртни случаи, свързани с прекомерна игра: Докладвани са изолирани случаи на смърт, свързани с продължителни игрови сесии, особено в Източна Азия. Например, в Южна Корея и Китай са регистрирани случаи на млади хора, починали след маратонски игрови сесии в интернет кафенета. Тези случаи обаче са редки и не представляват значителен процент от общата смъртност.

Процент на активно играещите и пристрастените: Според различни изследвания, процентът на хората, които редовно играят видео игри, варира значително по държави. В САЩ, например, около 65% от възрастните се считат за геймъри. В Китай този процент е приблизително 66%. Пристрастяването към игри, известно като "игрово разстройство", е признато от Световната здравна организация, но точните проценти на засегнатите варират. В Южна Корея се смята, че около 2% от населението страда от игрово разстройство.

Специализирани клиники и центрове за лечение: В Източна Азия, особено в Южна Корея и Китай, съществуват множество центрове за лечение на зависимости, свързани с интернет и игри. Южна Корея е една от първите държави, които признават и третират интернет зависимостта като сериозен проблем, създавайки специализирани програми и центрове за лечение още в началото на 2000-те години. В Европа и САЩ също има подобни клиники, но те са по-малко на брой.

Сравнение между България и Източна Азия: Докато в Източна Азия проблемът с пристрастяването към игри и интернет е по-широко признат и адресиран, в България липсват обширни изследвания и статистики по темата. Това не означава непременно, че ситуацията в България е по-добра или по-лоша, а по-скоро, че липсват достатъчно данни за сравнение.

Заключение: Въпреки че Източна Азия е известна с високите нива на пристрастяване към игри и интернет, това не означава, че други региони, включително България, са имунизирани срещу тези проблеми. Липсата на данни в България може да се дължи на недостатъчно изследвания по темата, а не на отсъствие на проблема.

-------

Лично за мен ползите от компютърните игри в моето тинейджърство бяха много големи. Масово учихме умения, които никъде другаде нямаше как да научи. Дори английски учиш, защото или искаш да си по-добър в играта, която играеш или искаш да играеш с други хора по целия свят. Аз покрай компютърните игри се зарибих да се занимавам програмиране, въобще с умения, които са много специфични и профилирани, което много ми помогна в живота след това.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!