Отиди на
Форум "Наука"

Изкуството да разграничаваш истината: От еволюционно предимство до съвременна криза


Препръчано мнение

  • Мнения 83
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Публикувано

Фактчекингът по научни въпроси изисква систематичност, критичност и способност за разграничаване на надеждни източници от ненадеждни. Ето основни правила:


1. Проверявай първоизточника

  • Изследвай първичната литература: Потърси оригиналната научна публикация, от която произлиза дадена информация. Вторичните източници (новинарски статии, блогове) могат да изопачат резултатите.
  • Преценявай качеството на публикацията: Дали е публикувана в реномирано научно списание? Примери за такива са Nature, Science, The Lancet и др.

2. Проверявай достоверността на източниците

  • Авторитет на автора: Дали авторът има релевантна квалификация и признание в областта?
  • Импакт фактор на списанието: Колкото по-висок е импакт факторът, толкова по-вероятно е статията да е преминала през строг рецензионен процес.
  • Рецензия: Дали материалът е peer-reviewed (рецензиран от други учени)?

3. Оценявай методологията

  • Прозрачност: Описани ли са ясно методите и използваните данни?
  • Представителност: Дали изследването обхваща достатъчно голяма и разнообразна извадка?
  • Повторяемост: Ако други учени повторят изследването, ще получат ли същите резултати?

4. Разпознавай пристрастия и сензации

  • Пристрастност на финансирането: Кой е финансирал изследването? Частни корпорации или независими организации?
  • Сензационен език: Избягвай източници, които използват драматични твърдения без доказателства.

5. Проверявай консенсуса

  • Общоприети теории: Каква е позицията на научната общност? Единични изследвания трябва да се разглеждат с предпазливост.
  • Прегледни статии: Търси метаанализи и систематични прегледи, които обобщават резултатите от множество изследвания.

6. Използвай надеждни платформи за проверка

  • Google Scholar: Търси научни публикации.
  • PubMed: Медицински и биологични изследвания.
  • Cochrane Library: Надеждни метаанализи и прегледи.
  • DOAJ (Directory of Open Access Journals): Отворен достъп до проверени научни журнали.

7. Внимавай със "свръхдоказателства"

  • Ако нещо изглежда "твърде хубаво, за да е вярно" (напр. лек за всички болести), вероятно е невярно. Науката рядко предлага абсолютни отговори.

ChatGPT

Импакт фактор (Impact Factor, IF) е мярка за значимостта на научно списание. Той показва средния брой цитирания на статии, публикувани в списанието за определен период, обикновено две или три години. Тази мярка се използва, за да се оцени влиянието на списанието в дадена научна област.


Как се изчислява?

Формулата за изчисляване на импакт фактора е:

IF=Брой цитирания на статии, публикувани през предходните две годиниБрой статии, публикувани през същия период\text{IF} = \frac{\text{Брой цитирания на статии, публикувани през предходните две години}}{\text{Брой статии, публикувани през същия период}}IF=Брой статиипубликувани през същия периодБрой цитирания на статиипубликувани през предходните две години

Пример:

Ако списание има:

  • 100 статии, публикувани през 2022 и 2023 г.
  • Тези статии са цитирани общо 500 пъти през 2024 г.,

тогава импакт факторът за 2024 г. е:

IF=500100=5\text{IF} = \frac{500}{100} = 5IF=100500=5

Защо е важен?

  • Оценка на значимостта: Списания с висок импакт фактор се считат за по-престижни, тъй като техните статии се цитират по-често.
  • Избор на публикации: Авторите предпочитат да публикуват в списания с висок IF, за да увеличат видимостта и влиянието на своите изследвания.
  • Научен авторитет: Често се използва за оценка на качеството на работата на изследователи и институции.

Ограничения на импакт фактора

  1. Пристрастие към теми: Някои области (например медицина) имат повече цитирания, докато други (като математика) традиционно са с по-ниски IF.
  2. Неравенство между дисциплините: IF не отразява напълно качеството на статията или нейния принос, тъй като е съсредоточен върху средните стойности.
  3. Злоупотреби: Списанията понякога прилагат стратегии за изкуствено увеличаване на IF, като насърчават авторите да цитират други статии от същото списание.

Как да провериш импакт фактора на списание?

Импакт факторът на списанията се публикува в бази данни като:

  • Journal Citation Reports (JCR): Част от платформата Web of Science.
  • Scopus: Алтернативна база данни, която предоставя сходни метрики (например CiteScore).

ChatGPT може да помогне за проверка IF на конкретно списание!

  • Потребител
Публикувано

Предложенията на ИИ за факт чекинг всъщност се отнасят до източник чекинг. Това не решава епистемологичния въпрос за отличаване на истината от погрешното. Големият пробив е експериментът, до някъде и Декартовата интуиция, която е съществена за неговия метод. Предположението ми е, че споменатата съвременна криза е в невъзможността да бъдат повтаряни опити поради сложност и цена. Малко са тези, които могат да си го позволят и да им се доверим е без алтернатива. Това особено важи за медикаменти, за които е написано, че са проверени. Експериментът със себе си е сложен и рисков за неспециалисти, както и  осмислянето, по същите причини.

  • Глобален Модератор
Публикувано
Преди 1 час, Втори след княза said:

Предложенията на ИИ за факт чекинг всъщност се отнасят до източник чекинг. Това не решава епистемологичния въпрос за отличаване на истината от погрешното. Големият пробив е експериментът, до някъде и Декартовата интуиция, която е съществена за неговия метод.

 

Преди 1 час, Втори след княза said:

Предположението ми е, че споменатата съвременна криза е в невъзможността да бъдат повтаряни опити поради сложност и цена. Малко са тези, които могат да си го позволят и да им се доверим е без алтернатива.

Именно за това е важно да се проверяват и анализират първоизточниците. Иначе определено ще се довериш на фалшификат.

  • Потребител
Публикувано
Преди 22 минути, scaner said:

Именно за това е важно да се проверяват и анализират първоизточниците. Иначе определено ще се довериш на фалшификат.

Доколкото авторът на темата предлага в заглавието думата "Изкуство", предлага като важно нещо усета. А иначе анализът на източниците си е наука, която високо ценя.

  • Глобален Модератор
Публикувано
Преди 1 минута, Втори след княза said:

Доколкото авторът на темата предлага в заглавието думата "Изкуство", предлага като важно нещо усета. А иначе анализът на източниците си е наука, която високо ценя.

Не става с усет тая работа. Тук е важно "изкуството" да проверяваш задълбочено.

  • Потребител
Публикувано
Преди 11 часа, scaner said:

Не става с усет тая работа. Тук е важно "изкуството" да проверяваш задълбочено.

Но не по-малко ценно е и изкуството да преценяваш дали и кога е нужно да търсиш истината, губейки време и сили "да проверяваш задълбочено"... Въздигането на т. нар. "истина" в култ много често води до повече вреди, отколкото ползи. Все пак май няма такова чудо като "обективна истина"🫠

  • Потребител
Публикувано
Преди 12 часа, scaner said:

Не става с усет тая работа. Тук е важно "изкуството" да проверяваш задълбочено.

Дрън, дрън. Нали знаеш поговорката. И най-глупавата жена може да надхитри и най-умният мъж... Задълбочено....питали са брокер от борсата колко време трае да реши копува или продава? 3-4 секунди е бил отговорът...

  • Потребители
Публикувано

Няма нужда да спорите дали трябва или не трябва да се търси задълбочено истината. 

Важното е да се търси истината, защото в момента сме във времена, в която истината няма значение. Това е фундаменталното в тази дискусия, защото да търсим истината и да я следваме е довело човечеството до този технологичен напредък. Ние не сме по-добре от когато и да е било във всеки един показател, но ето че истината някак губи стойност. Как така?

  • Потребител
Публикувано
Преди 3 минути, mnogoznaiko said:

Ние не сме по-добре от когато и да е било във всеки един показател, но ето че истината някак губи стойност. Как така?

Така е защото от няколко десетилетия дискурсът се определя от потмодернизма с неговите проявления като релативизъм, деконструктивизъм и т.н. 

  • Потребител
Публикувано
Преди 10 минути, mnogoznaiko said:

истината някак губи стойност. Как така?

Аристотелевият смисъл на Истината като нещо абсолютно е изчерпан. Сега истината е релативна. Това е объркващото. Всъщност трябва да се откриват различията ПО ОТНОШЕНИЕ НА ...?. Пример е абсолютната истина, че водата завира при 100 градуса. Но релативността е свързана с разни условности, да речем налягане. 

Да речем, Цената на хляба. Коя е истинската? Тази за която нуждаещият се го купува, тази за която се произвежда, тази която търговецът може да реализира? Относителността е в позицията, зрителния ъгъл на участника. Така всеки има своя истина и това трябва да се открие и отбележи. Заради това при определянето й е редно да участват в обсъждането всички от веригата. Да изложат своите истини и ги съгласуват. Ето- не става дума за една истина, а за множество, които са относителни- по отношение на гледните точки. Финално се получава уравнение с отделните истини, и към тях коефициенти за значимост на възгледа. Нещо такова 
Ц= (А.ц1 +Б.ц2+ В.ц3 +...N.цп)/N при усредняване. А от гледна точка на управлението може да се вземе максимума или някакъв компромис. 

Нахвърляно прима виста, предназначено за обсъждане, а не сведено в скрижали от Бога. :) 

  • Потребител
Публикувано (edited)

Проверката на източниците се основава на статистиката, а тя, както е известно, е като банските- показва много, но скрива най- важното. 

Иде ми на ум статистиката на посетители на тема като фактчекинг. Нищо и половина. Това може да са самопосещения, служебни или бот посещения. Само да се сложи дума, свързана с тероризъм и темата става много посещавана. Така че въпросът с истината е отвъд статистиката.

Друг пример- у Гьоте. Ослепелият Фауст иска с помощта на дявола да отнеме земя от морето. Чува звън на лопати и си мисли за О, миг щастлив , защото прави голямо добро. Всъщност този труд е за изкопаването на гроба му. На него му е липсвало сетиво за установяване на истината.

Редактирано от Втори след княза
  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 4 часа, mnogoznaiko said:

но ето че истината някак губи стойност. Как така?

защото колкото повече се навлиза в нея, започват да имат значение ползите от една или друга "версия" - къде в личен план, къде в групов.

Цялата работа относно самото съдържание на понятието ИСТИНА е свързана с личното усещане и полза от една или друга "нейна версия". От това идват и проблемите, защото хората сме много, идеологиите според които се идентифицираме като личности, са доста разновидни и много от тях влизат в дисонанс помежду си.

А в днешния глобален свят, на глобален лесен достъп до информация, се оказва че дисонансът между различните идеологии, става най-висока важност и значение, защото този дисонанс резултира до противоречие и невъзможност за естествено съжителство, защото то трябва да се реализира извън зоната на идеологията, след като през нея резултира непримиримост.

Нещо повече - съществуването на дадена идеология, се основава на своя версия на "истина". Тя изпълнява ролята на консолидатор в социалната група, която приема тази идеология за своя идентичност. Обаче такава идеологическа "истина" става голям проблем за друга такава идеология и нейна "истина". И битките прерастват до войни.... отбрана, защитаване, отстояване - точно както и сред всеки човешки живот, вкл и както сред форума тук правим. :)

Възможността на даден човешки субект да узрее да напусне първоначалния си етап на идеологическо личностно обуславяне е твърде сложна и заради това "РЯДКА" случка.

Опитите да се реализира някакъв тип ГЛОБАЛНА идеология, която да осъвмести дисонансите на отделните заварени - се проваля и среща огромни непрекъснати съпротиви... защото за някои от групите, това се преживява като "провал" или пък "изгубване". Точно както и всяка личностна конструкция отключва защитаване в програмите за оцеляване - за всеки отделен човешки субект.

Редактирано от ramus
  • Потребител
Публикувано
On 15.01.2025 г. at 10:12, Втори след княза said:

Сега истината е релативна. Това е объркващото. Всъщност трябва да се откриват различията ПО ОТНОШЕНИЕ НА ...?. Пример е абсолютната истина, че водата завира при 100 градуса. Но релативността е свързана с разни условности, да речем налягане. 

Истината не е релативна. Има четири категории "истини": абсолютна истина, обективна истина, валидна истина (в рамките на контекста) и субективна истина. Тези четири категории са напълно достатъчни и покриват пълния спектър от разбирания за истината, като всяка от тях има ясно дефинирано място и функция.  Понятието "релативната истина" от своя страна не ни казва абсолютно нищо съществено. 

  • Глобален Модератор
Публикувано
Преди 27 минути, deaf said:

Божията заповед "Не кради" е истина,но е факт,че всички хора крадат.

Не е истина, още по-малко е факт. Това е митологема.

  • Потребител
Публикувано
Преди 4 минути, scaner said:

Това е митологема.

Едно и също е. Митологемата е истина. Истината или истините (щото няма една истина),служат за прикриване на борбата за власт между хората и групи от хора. Има християнска истина,има мюсюлманска истина и т.н. Когато през "турското робство" някой българин е приемал исляма,той го е правил защото е искал да придобие някакви привилегии,да получи повече власт,а не защото е вярвал в истинският Бог Аллах.

Има връзки между истините и фактите,но те са толкова крехки и ефимерни,че не трябва да им се обръща внимание. Защото Реалността постоянно се променя,казано на морален език. Днес вярвате в една истина,но утре сте принуден да вярвате в друга истина. През 90-те години великия Гибона (Божидар Искренов) нещо се скара с треньорското тяло на "Левски" и напусна синята истина,и отиде в ЦСКА при червената истина. 

  • Потребител
Публикувано
Преди 1 час, deaf said:

Настава пълна каша,когато се бъркат фактите с истините. Божията заповед "Не кради" е истина,но е факт,че всички хора крадат.

Какво означава, че заповед е истина?

  • Глобален Модератор
Публикувано
Преди 2 минути, deaf said:

Едно и също е. Митологемата е истина.

Не е едно и също. Митологемата е измислица. А измислиците не са истина, защото са лишени от доказателства.

 

Преди 4 минути, deaf said:

Има християнска истина,има мюсюлманска истина и т.н. Когато през "турското робство" някой българин е приемал исляма,той го е правил защото е искал да придобие някакви привилегии,да получи повече власт,а не защото е вярвал в истинският Бог Аллах.

Няма истини там. Има морални норми. С прости думи, препоръки. Разликата с истини е огромна.

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 3 часа, Atom said:

Понятието "релативната истина" от своя страна не ни казва абсолютно нищо съществено.

Всъщност понятието изразява цялото си съдържание в прилагателното на първата думичка. Това е големият проблем - нуждите на голяма група от хора от неизменност, постоянство, защото така получават усещане за стабилност. Ето защо РЕЛАТИВНИЯ аспект на живота за тях е неприемлив, защото в него участват условия и е относителна спрямо едно или друго, като в относителностите се намесва и 'преходността' ( времето)

Защо това да е толкова важно - защото СИГУРНОСТ е нужна на всяко човешко същество за да функционира психично... Важна е защото има свойството да намалява страховия и тревожния фон сред всеки човек. Ето защо голяма група от човешки същества имат нужда от неизменност, постоянство и им се предлагат идеологични картини в които е наблегнато на "абсолютните елементи", а не на преходните и непостоянните. 

Всичко това е проблем, обаче, защото сред света всичко е преходно и изменчиво. Именно заради това идеологиите предлагат описание на живота, което подава уж стабилност и ако може - направо абсолютност, вечност и безкрайност ( както е в религиите, например). Откликът на това сред човешките същества е образуването на психично тяхно сборно отражение, което всички наричаме РЕАЛНОСТ. Това стига до крайности, защото за всеки човек неговата "реалност" се конструира от него самия и субективният фактор и аспекти са прекалено определящи - доста повече отколкото на всеки човек му се иска да приеме че са. И когато при възприятията възникне несходство с вече конструираното, то се променя за да се намести сред предварителната лична или групова конструкция. Това "наместване" резултира до психичен комплекс от проявления, наречени общо ЗАБЛУДИ, пристрастия, вярвания, (пред)убеждения.

Най-показателният белег за  сливането на личността със заблудата  се проявява по "защитаването и отстояването" и корелацията "колкото повече, толкова повече"...

Както и, че всяка ЗАБЛУДА, за Приелият я за негов контекст и личностен скелет, той я нарича ИСТИНА и я проектира и сред представите "за извън себе си".

Всяка идеология е сбор от приемливи за група от хора заблуди... Приемливи - защото ги обуславят и компенсират в голяма степен дефицитите им на сигурност...

Идеологиите са толкова, колкото са и аспектите и нюансите на дефицити сред всяка група, която се самоопределя от приказката сред която да живее. Това продължава хиляди години и досега не се е променило с нищо, нито лично аз допускам да се промени в близко бъдеще. Инстинктивното 'животно' дето е вътре сред всеки един от нас играе своята игра "на живот" и въпреки хилядите цветни, красиви, научни, когнитивни или ментални окраски - то продължава неумолимо да определя екзистенцията ни...

Именно сред такъв контекст се появява понятието ИСТИНА и четирите "разновидности", които сте изписали са просто клишета и история на един отминал момент сред развитието на познанието. Поне за някои... които се научават да стабилизират дотолкова личностната си конструкция, че да се откъснат от зависимостта и определянето на възпитанието и сугестирането от заварената в социалната му група идеология, която за тази група се нарича договорено ИСТИНА. За мен, именно този тип човешки същества, наричам ЗРЕЛИ - следващата стъпка в психичното развитие...

Редактирано от ramus
  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 44 минути, ramus said:

Всъщност понятието изразява цялото си съдържание в прилагателното на първата думичка.

ОК. Тази гледна точка също си има своите основания. Общо взето твърдението, че 'всичко е относително' (което е равносилно на 'няма истини') също има право да съществува.  В този случай обаче  всичко което си написал след първото изречение е просто излишно. Някакво словоблудство без стойност.  Ако всичко останало което си написал е релативно е не е истина, то няма стойност. Ако пък има стойност и е истина (дори и само за теб) то това е просто субективна истина или дори валидна истина, но при всички случаи попада в една от четирите категории, а не е някаква "релативна истина".

Редактирано от Atom
  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 5 минути, Atom said:

Общо взето твърдението, че 'всичко е относително', което е равносилно на 'няма истини' също има право да съществува.

чудесно е да раздавате защитни етикети, за да отстоявате личните си представи. Вероятно - така го усещате за 'правилно'.

Само дето... нищичко не разбрахте от писаното по-горе и цитираното тук ваше изречение чудесно го онагледява... Не пиша това в негативна конотация, нито е лично отношение - просто констатирам, защото за мен е без всякакво значение.

Редактирано от ramus
  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 5 минути, ramus said:

чудесно е да раздавате защитни етикети, за да отстоявате личните си представи. Вероятно - така го усещате за 'правилно'. Само дето... нищичко не разбрахте от писаното по-горе...

ОК. Може и да е така. Обясни го с  думи прости тогава да го разбера. Това което си написал например каква истина е? - относителна, абсолютна, обективна, валидна, субективна. Или пък не е истина, защото "истини няма"

Редактирано от Atom
  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 23 минути, Atom said:

Обясни го с  думи прости тогава да го разбера.

Надценявате ме. Може би надценявате и себе си, но това не е в темата тук, нито аз съм някакъв лектор застанал на катедра.

Казусът за ИСТИНАТА, ЗАБЛУДИТЕ и ЛЪЖАТА е най-сложният човешки казус. Ако вие си представяте че ще се изправя срещу цялата ви защитна стена от съпротиви... и ще я боря... за да "разберете" нещо си, от което вие няма как да имате никаква полза. Ама никаква - по-горе направих опит да опиша защо и как става. Няма как да бъда обстоятелствен и подробен - това е "тема-океан" и съм посветил огромна част от личните си ресурси да навлезна в нея. И само съм нещо като "навлезнал", а не "излезнал и изчерпал я".

ИЗКУСТВОТО, като думичка в тази тема, за мен лично, е етапът в който дадено човешко същество психично израсне своята зависимост от това да "има гледна точка", освен относителна, формална и временна форма на изказ и израз, с ясното осъзнаване че това е преходно и без да "потъва" в нея сякаш за 'вечността".

В това е целият проблем на РЕЛАТИВНОСТТА и смея да спомена, че РЕЛАТИВНОТО мислене е категория обозначаваща съответно на понятието типология на МЕНТАЛНИ ВЪЗМОЖНОСТИ. Такива възможности са качества, далеч надхвърлящи нивото на т.н. "абстрактно мислене".

В това е и основния проблем на РЕЛАТИВНОТО МИСЛЕНЕ - представи, реалност, отражение, когнитивни връзки - че неговата сложност прави невъзможността да се съотнесе до голямата част от човешки същества. Тази разлика "в нивата" (условно) няма как да бъде компенсирана или заобиколена. Просто няма как - това е нерешим казус, вкл и в комуникационен аспект .

Редактирано от ramus

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!