Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Администратор
Публикувано

Правя отделна тема, в която да обсъждаме всичко около американската политика както вътре в самата Америка така и извън нея.

Ще са интересни следващите 4 години с Тръмп и ще има доста неща, които ще искаме да дискутираме :)

----

 

Bloomberg: Новоизбраният президент Доналд Тръмп заяви, че ще създаде Външна служба за приходите, която да събира митата върху чуждестранния внос .

Новоизбраният президент не предостави подробности дали планира да създаде нова правителствена агенция или предложението му до голяма степен е свързано с преструктуриране на съществуващи правителствени функции.

Понастоящем тарифите се събират от Митническата и гранична охрана (CBP), чиито агенти преглеждат документите, извършват одити и събират налози и глоби, като след това парите се внасят в общия фонд на Министерството на финансите. Те съставляват по-малко от 2% от федералните приходи.

Всичко това подчертава желанието на Тръмп да представи митата върху чуждестранния внос като начин за компенсиране на разходите за неговата политическа програма, които в противен случай биха били пряко поети от данъкоплатците. 

Тръмп беше избран с обещанието да наложи мита както на съюзниците, така и на противниците си, като ги превърна в инструмент за увеличаване на приходите в САЩ и принуждаване на компаниите да върнат работните места в производството, както и за компенсиране на нарастващия дефицит.

Анализаторите посрещнаха новината със скептицизъм и подчертаха, че CBP вече събира тези приходи - функция, датираща от епохата на Александър Хамилтън. Те също така отбелязаха, че приходите от мита не са външен източник, тъй като се плащат от потребителите в САЩ.

По време на кампанията Тръмп предложи минимални мита от 10 до 20% върху всички вносни стоки и 60% или повече върху доставките от Китай. През ноември той също така обеща да наложи допълнителни налози на Канада, Мексико и Китай, ако тези страни не направят повече за охраната на границите на САЩ и предотвратяването на потока от мигранти без документи и наркотици.

Икономисти предупреждават, че заплахите на Тръмп за мита са в състояние да повишат цените за американските потребители - което ще засили общественото безпокойство от инфлацията - ще пренасочат или намалят търговските потоци и няма да донесат приходите, които новоизбраният президент прогнозира. 

Въпреки че Тръмп спечели подкрепата на много бизнес лидери от “Уолстрийт”, несигурността относно плановете му за въвеждане на мита разтърси пазарите и бизнес общността.

https://t.me/drmjournal/11140

-----

Администрацията на Байдън уведоми Конгреса, че ще премахне Куба от списъка с държави, спонсориращи тероризма, в сделка, според която комунистическото правителство на страната ще включи постепенно освобождаване на 553 политически затворници.

Сделката, договорена чрез католическата църква, беше обявена само пет дни преди Байдън да напусне Белия дом и Доналд Тръмп да встъпи в длъжност като 47-ия президент на САЩ.

Тръмп определи Куба като държавен спонсор на тероризма през 2021 г., малко преди да напусне поста си. Преди това Куба беше премахната от този списък при Барак Обама. За първи път попада под това определение през 1982 г. по време на президентството на Роналд Рейгън.

Решението на Тръмп наложи санкции, които „наказват лица и държави, участващи в определена търговия с Куба, ограничават външната помощ на САЩ, забраняват износа и продажбите на отбранителна техника и налагат определен контрол върху износа на артикули с двойна употреба“. 

Тръмп все пак може да реши да вкара отново страната в списъка като държавен спонсор на тероризма след встъпването си в длъжност на 20-ти януари. Някои републикански депутати разкритикуваха решението на Байдън и казаха, че ще работят с Тръмп, за да го отменят.

https://t.me/drmjournal/11138

  • Администратор
Публикувано

Nikkei: Японският министър на външните работи Такеши Ивая ще съобщи въпросите, които Токио смята за неподлежащи на преговори, когато се срещне с Марко Рубио, кандидат за държавен секретар на САЩ.

Ивая, който пристигна, за да присъства на встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп, трябва да се срещне с Рубио още утре.

Тези разговори ще се проведат преди планираната среща на върха между Тръмп и японския министър-председател Шигеру Ишиба.
Една от червените линии на Япония включва засилване на разширеното възпиране, съгласно което САЩ защитават съюзниците си с всички възможности, включително с чадъра си от ядрени оръжия. През последното десетилетие Китай удвои броя на ядрените си бойни глави. Смята се, че Северна Корея е увеличила арсенала си от ядрени бойни глави почти шест пъти през този период.

През февруари 2017 г. тогавашният японски министър-председател Шиндзо Абе проведе първата си среща на върха с Тръмп, който тъкмо беше започнал първия си мандат. В изявлението на двамата лидери се казва, че "ангажиментът на САЩ да защитават Япония чрез пълния спектър от военни способности на САЩ, както ядрени, така и конвенционални, е непоколебим".

Встъпилият в длъжност президент Джо Байдън и тогавашният министър-председател Йошихиде Суга направиха съвместно изявление след първата си среща през април 2021 г., в което се казваше, че САЩ и Япония са се ангажирали да "засилят разширеното възпиране". През юли миналата година Япония и САЩ проведоха среща на високо равнище между представители на кабинета, за да обсъдят разширеното възпиране. 

Миналия месец Япония и САЩ определиха първите си насоки относно разширеното възпиране. Те включваха разпоредба, според която двете страни ще поддържат връзка помежду си, ако САЩ използват ядрено оръжие.

Администрираните от Япония острови Сенкаку, към които Китай предявява претенции, също не подлежат на преговори за Токио. Откакто Барак Обама е президент, лидерите на САЩ и Япония потвърждават, че член 5 от японско-американския договор за сигурност - който призовава за отговор на въоръжено нападение срещу Япония - се прилага за островите.

Американските задължения в областта на сигурността към Япония, включително Сенкаку, бяха изложени и в съвместното изявление, публикувано след срещата на върха между Абе и Тръмп през февруари 2017 г.
Китайските правителствени кораби и били активни около островите Сенкаку в Източнокитайско море, а китайски военни кораби също са плавали наблизо. Съществуват опасения, че Сенкаку могат да бъдат въвлечени в криза с участието на Тайван.

Ивая ще обсъди и ядрената и ракетната програма на Северна Корея. По време на първия си мандат Тръмп се срещна със севернокорейския лидер Ким Чен Ун и да преговаря за денуклеаризация на Корейския полуостров. По време на втория си мандат Тръмп може да се опита да проведе среща на върха между САЩ и Северна Корея. Токио твърди, че ядрените и ракетните програми на Пхенян трябва да бъдат разглеждани по единен начин от Япония, САЩ и Южна Корея. 

Японските официални лица се опасяват от преговори на най-високо равнище между САЩ и Северна Корея, които биха изместили Япония настрана.
Очаква се двете страни да обсъдят плана на Nippon Steel за придобиване на U.S. Steel - сделка, която беше блокирана от администрацията на Байдън.

https://t.me/drmjournal/11192

----------

Президентът Доналд Тръмп подписа указ за "пълно помилване" на около 1500 участници в щурма на Капитолия, които по-рано определи като "заложници". 

Сред другите заповеди, които президентът подписа след встъпването си в длъжност, бяха директивите за оттегляне на САЩ от Парижкото споразумение за климата и Световната здравна организация, замразяване на наемането на повечето федерални служители и отлагане на забраната за TikTok за 75 дни.

Тръмп същото обяви извънредно положение по южната граница на САЩ и се очаква да обяви картелите за терористични организации.

Тръмп се забави с изпълнението на обещанието си незабавно да въведе големи мита, което накара долара да се понижи за кратко време. Но той заяви, че планира да наложи 25% мита на Канада и Мексико до 1 февруари, тъй като те "пропускат огромен брой хора" през границата. Президентът спомена и възможността да въведе мита за Китай, ако той отхвърли ръководената от американците сделка за закупуване на активите на TikTok в страната.

Марко Рубио стана първият потвърден член на бъдещия кабинет на Тръмп. Сенатът гласува единодушно за назначаването на сенатора от Флорида за държавен секретар, който е твърд консерватор и краен по отношение на Китай.

https://t.me/drmjournal/11194

-------

Очаква се базираната във Венецуела банда Tren de Aragua и базираната в Ел Салвадор организация MS-13 да бъдат обявени за чуждестранни терористични организации.

Определянето дава възможност на Министерството на правосъдието на САЩ да преследва лица, заподозрени в предоставяне на "материална подкрепа”. 

Министерството е използвало подобна класификация, за да преследва жители на САЩ, свързани с ИД.

Обявяването позволява на правителството да използва военното разузнаване и други способи за по-задълбочено наблюдение на групировките, техните членове и финансовите им поддръжници.

Очаква се нова оперативна група за вътрешна сигурност да изпълнява съответните заповеди и действия на територията на Съединените щати.

Идеята за обявяване на наркокартелите за терористични организации се обсъжда във Вашингтон от години. През февруари 2023 г. главните прокурори на 21 щата призоваха администрацията на Байдън да направи това определение.

Запитан от репортери, Тръмп не изключи възможността американски специални части да бъдат изпратени в Мексико, за да “отстранят” лидери на наркокартели.

https://t.me/drmjournal/11196

-----------

След встъпването си в длъжност президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ за спиране на всички програми за помощ за други държави за 90 дни, съобщава Associated Press (AP). 

Периодът ще включва преглед, за да се установи дали предоставянето на помощ е в съответствие с политическите цели на новата администрация. 

"Няма да бъде предоставяна по-нататъшна чуждестранна помощ от Съединените щати по начин, който не съответства напълно на външната политика на президента на Съединените щати", подчерта Тръмп.

Както отбелязва АП, общият размер на финансовата и друга помощ, която САЩ предоставят на различни държави, обикновено е не повече от 1% от бюджета на САЩ. Има обаче и изключения - например военната помощ за Украйна. По последни данни на Държавния департамент от началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Киев са отпуснати почти 66 млрд. долара, а от 2014 г. насам - около 70 млрд. долара. Сред другите големи получатели на американска помощ са Израел (3,3 млрд. долара годишно), Египет (1,5 млрд. долара) и Йордания (1,7 млрд. долара). 

В същото време помощта за тези страни се отпуска в рамките на дългосрочни програми, одобрени от Конгреса, така че не е ясно какъв размер на финансирането ще бъде засегнат от указа на Тръмп.

Преди това номинираният за държавен секретар Марко Рубио заяви пред членовете на сенатската комисия по външни отношения, че "всеки долар, който харчим, всяка програма, която финансираме", трябва да отговаря на три въпроса: "Прави ли Америка по-сигурна? Прави ли Америка по-силна? Прави ли Америка по-просперираща?".

https://t.me/drmjournal/11197

  • Харесва ми! 1
  • Администратор
Публикувано

Престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман каза на президента на САЩ Доналд Тръмп, че страната му е готова да увеличи инвестициите и търговията със САЩ до 600 милиарда долара.

https://t.me/drmjournal/11205

-----------

Новият държавен секретар на САЩ Марко Рубио подчерта „необходимостта от продължаване на прилагането“ на споразумението за прекратяване на огъня между Израел и Хамас и освобождаване на заложници в Газа по време на разговори с регионални лидери.

По време на разговор с външния министър на ОАЕ Абдула бин Зайед, първият дипломат на Доналд Тръмп „обсъди споразумението за прекратяване на огъня в Газа, освобождаването на заложниците и хуманитарната помощ за Газа“, а Рубио „подчерта значението на това споразумение за регионална сигурност и стабилност и необходимостта от продължаване на изпълнението му.“

Рубио разговаря и със саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман. Рубио е „предал, че очаква с нетърпение напредъка на споделените интереси в Сирия, Ливан, Газа и извън тях“ и „също така е подчертал заплахите, отправяни от Иран и неговите поддръжници“.

https://t.me/drmjournal/11206

-----------

Държавният секретар Марко Рубио е готов да посети Панама още следващата седмица.

Пътуването на Рубио е предварително планирано да продължи от края на януари до началото на февруари. То включва също Гватемала, Ел Салвадор, Коста Рика и Доминиканската република, ако бъде потвърдено.

Очаква се Рубио да използва пътуването, за да обхване най-малко два въпроса: ограничаване на нелегалната миграция и програмата на Тръмп за Панамския канал.

https://t.me/drmjournal/11207

  • Администратор
Публикувано

Президентът на САЩ Доналд Тръмп определи наново хутите като "чуждестранна терористична организация" на 22 януари, часове, след като стана ясно, че групата ще освободи екипажът на кораба Galaxy Leader. Медийният център на хутите осъди класификацията и заяви, че това е "почетен знак" за движението.

Коментар на ДРМ: Това решение отменя хода на предишния президент на САЩ Джо Байдън от 2021г. за премахването на хутите от списъка на чуждестранни терористични организации. Настоящото определяне отразява непоколебимата позиция на президента Тръмп срещу хутите и решимостта му да се справи с нарастващата заплаха, която те представляват срещу интересите на САЩ. Като санкционира хутите, ключов съюзник на Иран в "Оста на съпротивата", Тръмп подчертава своята готовност да се изправи срещу Иран по време на своя мандат. Чрез това решение, той вероятно се стреми да ограничи финансовите ресурси на хутите и да изолира групата, но това е малко вероятно да възпре тяхната решимост. Напрежението между хутите и САЩ вероятно ще ескалира в близко до среднодалечно бъдеще.

https://t.me/drmjournal/11208

  • Администратор
Публикувано

Президентът Доналд Тръмп ще наложи мита върху вноса от Китай, Канада и Мексико в събота.

❌Тръмп ще въведе 25% мита за Мексико и Канада и 10% мита за Китай.

Подобни налози, насочени към вноса от трите най-големи търговски партньора на САЩ - триото заедно представлява повече от 41% от търговията със стоки на САЩ в периода януари-ноември 2024 г. - потенциално засягат стоки за трилиони долари, като автомобили и селскостопански продукти.

Не е ясно дали ще има изключения от допълнителните мита.

https://t.me/drmjournal/11275

--------

Пратеникът на президента Доналд Тръмп за специални мисии Ричард Гренел замина за Каракас, за да се срещне с венецуелския лидер Николас Мадуро. Смята се, че Гренел, бивш изпълняващ длъжността директор на националното разузнаване, е първият официален представител на САЩ, който се среща директно с Мадуро от 2022 г. насам. 

САЩ оспориха миналогодишните президентски избори във Венецуела и признаха опозиционния лидер Едмундо Гонсалес за победител в гласуването на 28 юли. Гонсалес е в самоналожено изгнание, а Мадуро, след като обяви победата си, положи клетва за трети мандат като президент на 10 януари. На въпрос на репортери дали срещата с Гренел означава, че САЩ признават Мадуро за легитимен лидер на Венецуела, прессекретарят на Белия дом Каролин Ливит отговори: „Категорично не“. Тя допълни, че Гренел е отишъл във Венецуела с „две много ясни директиви“: да върне във Венецуела 400 членове на бандата „Трен де Арагуа“, които в момента се намират под американски арест и да гарантира, че всички американски затворници, задържани във Венецуела, ще бъдат върнати у дома. В американско-венецуелския дневен ред има и други въпроси; миналата седмица Тръмп заяви, че администрацията му вероятно ще спре да купува венецуелски петрол.

🇺🇸🇵🇦🇨🇷🇸🇻🇬🇹🇩🇴 Междувременно държавният секретар Марко Рубио ще открие обиколка в Централна Америка в събота, в първото си международно пътуване като първи дипломат на САЩ. Рубио ще пътува до Панама, Ел Салвадор, Коста Рика, Гватемала и Доминиканската република, съобщи Държавният департамент. Рубио заяви, че ще обсъди „общите интереси“, включително ограничаването на незаконната миграция и транснационалната престъпност, както и „противодействието на Китай и задълбочаването на икономическите партньорства за повишаване на просперитета в нашето полукълбо“.

https://t.me/drmjournal/11276

 

  • Харесва ми! 1
  • Администратор
Публикувано

Американският президент Тръмп наложи строги мита на Мексико, Канада и Китай. Той подписа три указа за въвеждане на мита от 25% върху всички стоки от Канада и Мексико, с малко по-ниско мито от 10% върху канадския петрол. Президентът също така наложи 10% мито върху китайските стоки.

🇨🇦Канада заяви, че има подробен план за ответни мерки спрямо американските мита, който ще се стреми да навреди най-много на републиканските щати. Подписаният указ включва клауза, в която се уточнява, че ако Канада предприеме ответни мерки срещу американските мита, президентът Тръмп „може да увеличи или разшири обхвата на митата, наложени по силата на този указ, за да гарантира ефикасността на това действие“.

https://t.me/drmjournal/11285

-------

Канадският министър-председател Джъстин Трюдо обяви ответни мита, които започват с 25-процентни мита върху американски стоки на стойност около 20 млрд. долара, а в рамките на три седмици ще последват още 85 млрд. долара.

Китайското правителство не е направило още публичен коментар. Китай има силни стимули да избегне търговска война, но също така рискува да изглежда слаб в страната, ако не предприеме ответни мерки, което ще го постави в трудна ситуация. Китайското министерство на търговията направи изявление, в което се казва, че Пекин ще заведе дело в Световната търговска организация.

Президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум отговори с изявление в социалните медии, в което отвърна на критиките на Тръмп. Тя определи намеците на САЩ, че нейното правителство си сътрудничи с наркотрафикантите, като "клевета".

Шейнбаум добави, че Мексико ще приложи "тарифни и нетарифни мерки в защита на интересите на Мексико".

https://t.me/drmjournal/11288

  • Харесва ми! 2
  • Потребител
Публикувано
Преди 17 минути, Р. Теодосиев said:

Пекин ще заведе дело в Световната търговска организация.

Ще е много интересно това дело. По принцип Тръмп и Щатите като цяло избягват да се влачат по съдилища. И са прави. Но в случая няма да могат да се измъкнат...

  • Администратор
Публикувано

Канадският министър на финансите Доминик Лебланк представи пълния списък на артикулите, обхванати от митата върху американски стоки на стойност 30 млрд. долара, което е първият етап от отговора на Канада на американските мита. 

Сред артикулите са американски продукти, алкохол, облекло, домакински уреди, инструменти, огнестрелни оръжия и др. 

Канадските мита са ответна мярка, след като в събота президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви мащабни налози върху Канада, Мексико и Китай.

Артикулите в тарифния списък включват: плодове и зеленчуци, млечни продукти, кафе и чай, облекло, включително ръкавици, шалове, обувки и костюми, алкохол като вино и бира, тоалетна хартия, различни домакински артикули, като прибори за хранене, хладилници и бойлери.

https://t.me/drmjournal/11291

----------

Администрацията на Тръмп прекрати форма на хуманитарна помощ за венецуелци, които вече пребивават в Съединените щати. Някои венецуелци, получили т.нар. временен защитен статут през 2023 г., ще загубят защитата си през април, след като секретарката по вътрешната сигурност Кристи Ноем реши да не предоставя удължаване. 

Републиканците твърдят, че програмата, замислена като временна, е позволила на мигрантите да останат в САЩ за по-дълъг период от време. Този ход идва дни, след като администрацията отмени решение от времето на Байдън, с което се удължаваше защитата срещу депортиране на венецуелци, нанасяйки сериозен удар на стотици хиляди венецуелци, които очакваха да имат тази защита поне до есента на 2026 г.

В последните си дни администрацията на Байдън удължи срока на действие на временния защитен статут, който се прилага за хора, които биха били изправени пред изключителни трудности, ако бъдат принудени да се върнат в родината си, опустошена от въоръжени конфликти или природни бедствия. Това удължаване, което беше отменено от Ноем, щеше да предпази венецуелците от депортиране за още 18 месеца и да им позволи да останат в САЩ с разрешителни за работа.

https://t.me/drmjournal/11292

----------

Панама обяви оттеглянето си от китайската програма "Един пояс, един път".

https://t.me/drmjournal/11297

----------

Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум заяви, че Доналд Тръмп се е съгласил да отложи налагането на мита за един месец.

https://t.me/drmjournal/11299

----------

В отговор на митата, наложени от администрацията на Тръмп на Канада, премиерът на най-многолюдната канадска провинция Онтарио заяви, че забранява сключването на държавни договори с американски фирми и отменя сделката с компанията Starlink на Илон Мъск.

https://t.me/drmjournal/11300

----------

Лидерите на ЕС заявиха, че блокът е готов да предприеме ответни мерки срещу САЩ, ако Доналд Тръмп изпълни заплахите си да наложи мита върху европейски стоки.

Ръководителят на външната политика на ЕС Кая Калас заяви, че блокът „слуша внимателно“ коментарите на Тръмп и „се подготвя от наша страна“ да отговори, ако е необходимо. Тя обаче подчерта, че „в търговските войни няма победители“ и изтъкна, че единственият печеливш от този сценарий ще бъде Китай.

Френският президент Еманюел Макрон заяви, че ако Европа бъде „атакувана по отношение на търговията ... [тя] ще трябва да отстоява себе си и следователно да реагира“.

Полският министър-председател Доналд Туск заяви, че ЕС трябва да направи всичко възможно, за да избегне „напълно ненужни и глупави тарифни войни“, като добави, че би било „жесток парадокс“, ако блокът бъде принуден да влезе в търговска война с дългогодишен съюзник.

Датският министър-председател Мете Фредериксен, която вече е въвлечена в отделна криза с Тръмп относно бъдещето на Гренландия, заяви, че макар обикновено „никога да не подкрепя воюване със съюзници, ако САЩ наложат тежки мита на Европа, се нуждаем от колективен и силен отговор“.

Министър-председателят на Люксембург Люк Фриден също заяви, че „отговорът на митата е да се отговори със [същите] действия“, но настоя, че това не трябва да засенчва днешните дискусии за отбраната.

Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че евентуални мита биха били „лоши за САЩ и лоши за Европа“, и подчерта необходимостта от сътрудничество за разрешаване на тази ситуация.

Финландският министър-председател Петтери Орпо заяви: „Трябва да преговаряме с Тръмп“, след което добави: „Нямам намерение да започвам война, искам да започнем преговори.“

https://t.me/drmjournal/11302

  • Харесва ми! 1
  • Администратор
Публикувано

Служители на ФБР са изпълнили искането да предоставят на Министерството на правосъдието списък на хиляди служители, които са работили по разследвания, свързани с щурма на Капитолия във Вашингтон от 6 януари 2021 г.

Искането е предизвикало недоумение сред служителите на ФБР, които се опасяват, че то има за цел да събере списък на служителите за евентуално уволнение от страна на администрацията на Тръмп.

Изпълняващият длъжността заместник-главен прокурор Емил Боув е дал на служителите на ФБР краен срок до днес на обяд местно време да представят имената на хиляди агенти и анализатори. Преди това Боув нареди уволнението на осем висши служители на ФБР, включително тези, които контролираха кибернетичните разследвания, разследванията на националната сигурност и криминалните разследвания.

Според източници на CNN са представени над 5000 имена. Във ФБР работят повече от 13 000 агенти и общо 38 000 служители.

Междувременно служители, изпратени от Илон Мъск, са били забелязани в централата на ФБР. 

По-рано днес няколко служители на ФБР заведоха дело срещу Министерството на правосъдието за нарушаване на Конституцията и законите за защита на личните данни тъй като е било изисквано от агентите да попълнят анкета, за която се твърди, че има за цел да "прочисти" персонала на бюрото. Агентите искат федерален съдия да блокира администрацията на Тръмп да публикува или разпространява анкетите или каквато и да е информация, включена в техните отговори.

https://t.me/drmjournal/11322

  • Администратор
Публикувано

Сенатската комисия по разузнаването гласува за назначаването на Тулси Габард, една от най-спорните кандидатури на президента Тръмп, за директор на националното разузнаване. 

Постът контролира шпионските агенции на страната и ежедневната справка на президента - резюме на разузнавателните данни, събирано всяка сутрин. През годините Габард стана известна с подкрепата си за режима в Сирия, като се вижда лично с Башар Асад през 2017 г. 

По-рано Финансовата комисия гласува по партийна линия за препращане на кандидатурата на Робърт Ф. Кенеди-младши към пълния състав на Сената, като по този начин се подготвя гласуване дали Кенеди, изявен критик на ваксините, ще стане следващият министър на здравеопазването.

https://t.me/drmjournal/11323

  • Администратор
Публикувано

Федерален съдия издаде спешна заповед рано тази сутрин, с която забрани на службата DOGE на Илон Мъск да получи достъп до лични и финансови данни на милиони американци, съхранявани в Министерството на финансите, като отбеляза възможността за “непоправими вреди”. 
Решението на съдия Пол А. Енгелмайер също така нарежда на Мъск и екипа му "незабавно да унищожат всички копия на материали, изтеглени от архивите и системите на Министерството на финансите, ако има такива". Условията са в сила, докато друг съдия изслуша аргументите по въпроса на 14 февруари.

Решението бе взето часове след като адвокати от 19 щата подадоха иск, за да спрат екипа на Мъск да работи с поверителни файлове по време на прегледа на федералните платежни системи - безпрецедентно усилие, което заобикаля фирмените мерки за сигурност, които позволяват достъп до системите само на обучени служители на Министерството на финансите. 
В заповед от четири страници Енгелмайер заяви, че щатите, които са подали иск срещу администрацията на Тръмп, "ще бъдат изправени пред непоправима вреда при липса на съдебно разпореждане".

"Това се дължи както на риска, който новата политика създава за разкриване на чувствителна и поверителна информация, така и на повишения риск, че въпросните системи ще бъдат по-уязвими от хакерски атаки, отколкото преди", пише Енгелмайер.

Съгласно заповедта на администрацията на Тръмп е забранено да предоставя достъп на политически назначени лица, специални държавни служители или държавни служители, които не са назначени в Министерството на финансите. Белият дом заяви, че Мъск е бил определен за специален държавен служител. 
В иска, воден от главния прокурор на Ню Йорк Летисия Джеймс, се казва, че DOGE, група, действаща под ръководството на президента Доналд Тръмп, не е имала право на достъп до системите на Министерството на финансите.

https://t.me/drmjournal/11365

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикувано
On 12.09.2024 г. at 19:43, gmladenov said:

А истината е, че на земята няма по-силен съюз от този на САЩ и ЕС. Самите САЩ
никога няма да допуснат охлаждане на отношенията с най-верния си съюзник.

Доста хора сляпо вярваха, че е дошъл "краят на историята" и ново геополитическо пренареждане е невъзможно. Истинската истина, а не горната "истина", е, че не само охлаждане в европейско-американските отношения ще има, а даже и застудяване. И това не зависи от някакъв Тръмп, който е лицето за пред избирателя. Корените на промяната са в икономическото състояние на САЩ и невъзможността им да продължават да "обгрижват" Европа. Фокусът на САЩ се мести необратимо към тихоокеанския регион и сговор с Русия е неизбежен за американците. Проблемът на администрацията на Тръмп е, че освен изнизване от украинската война им е нужен и мир в Близкия изток. А ако поискат руска помощ за близкоизточен мир, то сговорът може и да не е равнопоставен. Слепците побързаха да се зарадват на преврата в Сирия и увисналите в безтегловност руски бази там, но на хоризонта вече се показва руска база в Червено море. А руска военна база там би била с по-висока геополитическа стойност, отколкото в Сирия.

 

Лошото за нас е, че мнозинството от слепци сложи начело на ЕС себеподобни слепци и политическото ни ръководство е напълно неподготвено за новата геополитическа реалност. 

  • ХаХа 4
  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 50 минути, Gabraka said:

... "истина", е, че не само охлаждане в европейско-американските отношения ще има, а даже и застудяване.

В момента САЩ имат за президент един бомбастичен шоумен, който временно може би ще скара САЩ и ЕС.
Но само наивните могат да се надяват, че отношенията между САЩ и ЕС ще се влошат задълго. За да се
справят с Китай, на САЩ ще им трябват всички възможно съюзници - и те няма да загубят най-силния си
съюзник, каквито и да ги върши оранжевият шоумен. САЩ не са само Тръмп и не са толкова глупави.

Шоуменът е тръгнал на кръстоносен поход да "източва блатото" във Вашингтон и в някои отношения ще успее.
Но е въпрос на време той да бъде озаптен.  Тръмп не е пожизнен диктатор като Путин, а в САЩ има
конституционни механизми за противодействие на президента и дори неговото сваляне. Така че Тръмп
не може да си прави каквото поиска, като Путин. Рано или късно на Тръмп ще му свият сърмата, ако
глупостите му почнат да стават прекалено големи.

Който се надява, че Тръмп ще подари Украйна на Русия или пък че ЕС и САЩ ще станат врагове, той ще бъде
разочарован.

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 3
  • Upvote 1
  • Потребител
Публикувано
Преди 7 часа, Gabraka said:

Доста хора сляпо вярваха, че е дошъл "краят на историята" и ново геополитическо пренареждане е невъзможно. Истинската истина, а не горната "истина", е, че не само охлаждане в европейско-американските отношения ще има, а даже и застудяване. И това не зависи от някакъв Тръмп, който е лицето за пред избирателя. Корените на промяната са в икономическото състояние на САЩ и невъзможността им да продължават да "обгрижват" Европа. Фокусът на САЩ се мести необратимо към тихоокеанския регион и сговор с Русия е неизбежен за американците. Проблемът на администрацията на Тръмп е, че освен изнизване от украинската война им е нужен и мир в Близкия изток. А ако поискат руска помощ за близкоизточен мир, то сговорът може и да не е равнопоставен. Слепците побързаха да се зарадват на преврата в Сирия и увисналите в безтегловност руски бази там, но на хоризонта вече се показва руска база в Червено море. А руска военна база там би била с по-висока геополитическа стойност, отколкото в Сирия.

 

Лошото за нас е, че мнозинството от слепци сложи начело на ЕС себеподобни слепци и политическото ни ръководство е напълно неподготвено за новата геополитическа реалност. 

Maлиии, не съм очаквал, че в този форум ще има такъв индивид. Положих максимални усилия да не коментирам този коментар, но не успях да се сдържа.

Преди 7 часа, Gabraka said:

Истинската истина, а не горната "истина", е, че не само охлаждане в европейско-американските отношения ще има, а даже и застудяване.

Много им се иска на някакви псевдопатриоти и копейки това да се случи, но фактът е съвсем различен. САЩ никога няма да се откажат, доброволно, от най-големия си пазар, съюзник и съмишленик, а това не е БРИКС.

Преди 7 часа, Gabraka said:

Корените на промяната са в икономическото състояние на САЩ и невъзможността им да продължават да "обгрижват" Европа.

Икономическото състояние на САЩ.. спрямо кого? Спрямо Русия, нас, Северна Корея или Мадагаскар? На база на какво изводът ти е, че САЩ нямат възможността да "обгрижват" Европа. И с какво точно я "обгрижват" по принцип?

Преди 7 часа, Gabraka said:

Фокусът на САЩ се мести необратимо към тихоокеанския регион

Разбирам, САЩ ще предпочетат да зарежат многомилионния си пазар в ЕС и ще се фокусират към тихоокеанския регион за да въртят бизнес с Камчатка, Чукотка, Филипините, Еквадор и Никарагуа, а и със Северна Корея, разбира се. 

 

Преди 7 часа, Gabraka said:

 и сговор с Русия е неизбежен за американците. 

А това изобщо да го коментирам ли? Доста мокър си се събудил след тези ти сънища. И предполагам в този сговор Русия ще е лидер, а САЩ вярното куче и послушник, нали? Тези мокри сънища дори и Путин не ги е сънувал, защото е пределно наясно, че самия руски народ не иска това. Те още бленуват за СССР и мразят САЩ, защото им се насажда, че те са виновни за разпада му. Нищо, че вътрешно си се разпаднаха и реално Русия победи СССР и се настани на неговото място.

 

Не си прави труда да ми отговаряш, с такива спрели типове с въображение, в следствие на използването на руски опиати и тъпчене на пелмени със зеленчуци, защото месните са по-скъпи, не говоря!

Поздрави, другарю!

  • Харесва ми! 2
  • Потребител
Публикувано
Преди 50 минути, fanatick said:

САЩ никога няма да се откажат, доброволно, от най-големия си пазар, съюзник и съмишленик, а това не е БРИКС.

Всъщност това не е толкова сигурно. В един пост-растежен свят САЩ почти със сигурност ще се съсредоточат предимно в себе си. Ето един сценарий очертан от ChatGPT:

В свят на пост-растеж, където икономическата експанзия вече не е основен приоритет, геополитическите стратегии ще се променят драстично. Вместо да поддържат глобална хегемония, САЩ може да се фокусират върху осигуряване на собствената си стабилност и ресурсна сигурност, като оставят периферните региони да се „оправят сами“.

САЩ – стратегия на „ограничен ангажимент“

Ако САЩ преминат към по-изолационистка политика, ще се стремят към три основни цели:

  1. Сигурност на ресурсите – осигуряване на достъп до критични материали, като например редкоземни метали, петрол, газ, храна.
  2. Военна доминация в Западното полукълбо – запазване на абсолютен контрол над Северна и Южна Америка (т.е. "Монро 2.0").
  3. Минимална глобална ангажираност – намеса само ако има директна заплаха за американската сигурност.

Русия – суровинна колония на САЩ?

Русия е изправена пред тежък структурен проблем – тя има огромни ресурси, но не може ефективно да ги използва и модернизира икономиката си. В свят на пост-растеж, където достъпът до ресурси става критичен, САЩ може да предпочетат да не разрушават напълно Русия, а вместо това да я превърнат в контролирана суровинна зона, като използват комбинация от:

  • Санкции и икономически натиск – за да държат Русия слаба и зависима.
  • Технологични рестрикции – за да я направят неспособна да модернизира индустрията си самостоятелно.
  • Вътрешна дестабилизация – насърчаване на вътрешни конфликти и управляем хаос, който да прави Русия неспособна да бъде глобален играч.

Това би превърнало Русия в слаба, но полезна ресурсна зона, вместо в силна държава, способна да предизвика САЩ.

Европа – изоставена да се оправя сама?

В този сценарий, Европа ще бъде основният губещ.

  • Намален военен ангажимент от САЩ ще постави европейските държави пред дилема – да изградят собствена колективна отбрана или да останат уязвими.
  • Зависимостта от външни ресурси (енергия, технологии) ще направи ЕС по-нестабилен.
  • Вътрешни противоречия – липсата на растеж може да доведе до фрагментация на ЕС, където по-силните икономики (Германия, Франция) ще започнат да се грижат предимно за себе си.

Африка и Китай – вторични приоритети

  • Китай ще бъде основният геополитически противник на САЩ, но ако той също навлезе в пост-растежна фаза, конфронтацията може да се трансформира в регионална конкуренция, а не в глобално противопоставяне.
  • Африка ще остане стратегически важна за ресурси, но вероятно основните играчи там ще бъдат Китай и ЕС, а не толкова САЩ.

Заключение

В пост-растежен свят, САЩ няма да имат интерес да „носят Европа на гърба си“, както досега. Вместо това ще се съсредоточат върху себе си и своите интереси, оставяйки Европа да решава сама проблемите си. Русия може да се превърне в контролирана ресурсна зона, а Китай да остане основен конкурент, но без глобални амбиции.

Това би довело до по-регионализиран свят, където всяка голяма сила играе предимно на собствения си терен.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 2
  • Потребител
Публикувано
Преди 7 минути, Atom said:

Всъщност това не е толкова сигурно. В един пост-растежен свят САЩ почти със сигурност ще се съсредоточат предимно в себе си. Ето един сценарий очертан от ChatGPT:

В свят на пост-растеж, където икономическата експанзия вече не е основен приоритет, геополитическите стратегии ще се променят драстично. Вместо да поддържат глобална хегемония, САЩ може да се фокусират върху осигуряване на собствената си стабилност и ресурсна сигурност, като оставят периферните региони да се „оправят сами“.

САЩ – стратегия на „ограничен ангажимент“

Ако САЩ преминат към по-изолационистка политика, ще се стремят към три основни цели:

  1. Сигурност на ресурсите – осигуряване на достъп до критични материали, като например редкоземни метали, петрол, газ, храна.
  2. Военна доминация в Западното полукълбо – запазване на абсолютен контрол над Северна и Южна Америка (т.е. "Монро 2.0").
  3. Минимална глобална ангажираност – намеса само ако има директна заплаха за американската сигурност.

Русия – суровинна колония на САЩ?

Русия е изправена пред тежък структурен проблем – тя има огромни ресурси, но не може ефективно да ги използва и модернизира икономиката си. В свят на пост-растеж, където достъпът до ресурси става критичен, САЩ може да предпочетат да не разрушават напълно Русия, а вместо това да я превърнат в контролирана суровинна зона, като използват комбинация от:

  • Санкции и икономически натиск – за да държат Русия слаба и зависима.
  • Технологични рестрикции – за да я направят неспособна да модернизира индустрията си самостоятелно.
  • Вътрешна дестабилизация – насърчаване на вътрешни конфликти и управляем хаос, който да прави Русия неспособна да бъде глобален играч.

Това би превърнало Русия в слаба, но полезна ресурсна зона, вместо в силна държава, способна да предизвика САЩ.

Европа – изоставена да се оправя сама?

В този сценарий, Европа ще бъде основният губещ.

  • Намален военен ангажимент от САЩ ще постави европейските държави пред дилема – да изградят собствена колективна отбрана или да останат уязвими.
  • Зависимостта от външни ресурси (енергия, технологии) ще направи ЕС по-нестабилен.
  • Вътрешни противоречия – липсата на растеж може да доведе до фрагментация на ЕС, където по-силните икономики (Германия, Франция) ще започнат да се грижат предимно за себе си.

Африка и Китай – вторични приоритети

  • Китай ще бъде основният геополитически противник на САЩ, но ако той също навлезе в пост-растежна фаза, конфронтацията може да се трансформира в регионална конкуренция, а не в глобално противопоставяне.
  • Африка ще остане стратегически важна за ресурси, но вероятно основните играчи там ще бъдат Китай и ЕС, а не толкова САЩ.

Заключение

В пост-растежен свят, САЩ няма да имат интерес да „носят Европа на гърба си“, както досега. Вместо това ще се съсредоточат върху себе си и своите интереси, оставяйки Европа да решава сама проблемите си. Русия може да се превърне в контролирана ресурсна зона, а Китай да остане основен конкурент, но без глобални амбиции.

Това би довело до по-регионализиран свят, където всяка голяма сила играе предимно на собствения си терен.

Чат-пат глупости. САЩ не може да се изтегли и да прави един вид изолацоинна политика, каквато правеше до ПСВ, занимавайки се само с колонизацията на американският континент. Даже населението от омраза към бивщите колонизатори беше на страната на немците. Защо ли?

Защото националната им валута я направиха международна. И ако се изтеглят от реалният свят, и той ще си изтегли парите държани в долари. И тогава кой ще плаща онзи огромен държавен дефицит, който от ВСВ го плаща светът и американосите живеят от него като паразити?

Вместо ЧатДжиДиПи потийте Баба Ванга или Нострадамус. По свесни предскакзки ще получим....😂🤣🤪  

  • Харесва ми! 1
  • Благодаря! 1
  • ХаХа 1
  • Потребител
Публикувано
Преди 15 минути, Atom said:

Всъщност това не е толкова сигурно. В един пост-растежен свят САЩ почти със сигурност ще се съсредоточат предимно в себе си. Ето един сценарий очертан от ChatGPT:

В свят на пост-растеж, където икономическата експанзия вече не е основен приоритет, геополитическите стратегии ще се променят драстично. Вместо да поддържат глобална хегемония, САЩ може да се фокусират върху осигуряване на собствената си стабилност и ресурсна сигурност, като оставят периферните региони да се „оправят сами“.

САЩ – стратегия на „ограничен ангажимент“

Ако САЩ преминат към по-изолационистка политика, ще се стремят към три основни цели:

  1. Сигурност на ресурсите – осигуряване на достъп до критични материали, като например редкоземни метали, петрол, газ, храна.
  2. Военна доминация в Западното полукълбо – запазване на абсолютен контрол над Северна и Южна Америка (т.е. "Монро 2.0").
  3. Минимална глобална ангажираност – намеса само ако има директна заплаха за американската сигурност.

Русия – суровинна колония на САЩ?

Русия е изправена пред тежък структурен проблем – тя има огромни ресурси, но не може ефективно да ги използва и модернизира икономиката си. В свят на пост-растеж, където достъпът до ресурси става критичен, САЩ може да предпочетат да не разрушават напълно Русия, а вместо това да я превърнат в контролирана суровинна зона, като използват комбинация от:

  • Санкции и икономически натиск – за да държат Русия слаба и зависима.
  • Технологични рестрикции – за да я направят неспособна да модернизира индустрията си самостоятелно.
  • Вътрешна дестабилизация – насърчаване на вътрешни конфликти и управляем хаос, който да прави Русия неспособна да бъде глобален играч.

Това би превърнало Русия в слаба, но полезна ресурсна зона, вместо в силна държава, способна да предизвика САЩ.

Европа – изоставена да се оправя сама?

В този сценарий, Европа ще бъде основният губещ.

  • Намален военен ангажимент от САЩ ще постави европейските държави пред дилема – да изградят собствена колективна отбрана или да останат уязвими.
  • Зависимостта от външни ресурси (енергия, технологии) ще направи ЕС по-нестабилен.
  • Вътрешни противоречия – липсата на растеж може да доведе до фрагментация на ЕС, където по-силните икономики (Германия, Франция) ще започнат да се грижат предимно за себе си.

Африка и Китай – вторични приоритети

  • Китай ще бъде основният геополитически противник на САЩ, но ако той също навлезе в пост-растежна фаза, конфронтацията може да се трансформира в регионална конкуренция, а не в глобално противопоставяне.
  • Африка ще остане стратегически важна за ресурси, но вероятно основните играчи там ще бъдат Китай и ЕС, а не толкова САЩ.

Заключение

В пост-растежен свят, САЩ няма да имат интерес да „носят Европа на гърба си“, както досега. Вместо това ще се съсредоточат върху себе си и своите интереси, оставяйки Европа да решава сама проблемите си. Русия може да се превърне в контролирана ресурсна зона, а Китай да остане основен конкурент, но без глобални амбиции.

Това би довело до по-регионализиран свят, където всяка голяма сила играе предимно на собствения си терен.

Оф, AI така ви проми мозъците, че се започна с глупостите. Това е просто един сценарии, утопия. Ти в момента, в сегашно време, виждаш ли предпоставки за един такъв сценарии? Това нещо може да се случи след 100 или 200 години, няма да се случи в наше време, ако изобщо се случи някога. Правете разлика между реалност, паралелна реалност и виртуална реалност :D

  • Харесва ми! 2
  • Потребител
Публикувано
Преди 3 минути, fanatick said:

Това е просто един сценарии, утопия. Ти в момента, в сегашно време, виждаш ли предпоставки за един такъв сценарии? Това нещо може да се случи след 100 или 200 години, няма да се случи в наше време, ако изобщо се случи някога. Правете разлика между реалност, паралелна реалност и виртуална реалност

Хайде сега. По-скоро твоето е утопия. Утопия е да се мисли, че може да се поддържа вечен постоянен икономически растеж. Вечен двигател няма и не може да има - природата не го допуска.  Реалността е, че периодът на растеж привършва и навлизаме в пост-растежен свят.  Всичко останало е утопия. В пост-растежния сят може да се влезе контролирано или неконтролирано. Контролираната адаптация е изключително трудна, но не невъзможна. Неконтролираното влизане в пост-растежен свят ще е пълен крах, пред който бронзовият колапс или тъмните векове след краха на Римската империя ще изглеждат като весела детска градина. 

  • Харесва ми! 1
  • Потребител
Публикувано
Преди 29 минути, Atom said:

Хайде сега. По-скоро твоето е утопия. Утопия е да се мисли, че може да се поддържа вечен постоянен икономически растеж. Вечен двигател няма и не може да има - природата не го допуска.  Реалността е, че периодът на растеж привършва и навлизаме в пост-растежен свят.  Всичко останало е утопия. В пост-растежния сят може да се влезе контролирано или неконтролирано. Контролираната адаптация е изключително трудна, но не невъзможна. Неконтролираното влизане в пост-растежен свят ще е пълен крах, пред който бронзовият колапс или тъмните векове след краха на Римската империя ще изглеждат като весела детска градина. 

Някъде да съм казал, че може да се поддържа постоянен растеж? Не вкарвай думи, които не съм казал. Истината е една, докато САЩ и ЕС имат взаимни интереси .. то те ще бъдат заедно, а засега не се вижда да се различават особено, особено икономически. Той Тръмп може да си говори колкото си иска, аз все повече започвам да мисля, че няма да си изкара мандата до край. Ще поживеем, ще видим..

  • Харесва ми! 1
  • Потребител
Публикувано
Преди 1 час, Atom said:

В един пост-растежен свят САЩ почти със сигурност ще се съсредоточат предимно в себе си.

Собственият им вътрешен пазар от 350 млн не би бил достатъчен и ще им е нужна и периферия. Тръмп вече я очертава - Канада, Гренландия, Панама. Но ще трябва и още. Най-вероятно ще се опитат да включат Филипините и поне още някоя тихоокеанска страна, които да се превърнат в новата фабрика. Стратегията е същата, приложена спрямо Китай преди няколко десетилетия -  жълтури да произвеждат нискотехнологични стоки и с получените за тях пари, да купуват високотехнологично американско производство. За да се изпълни обаче, е нужно блокиране на Китай. Тръмпистите вече направиха първата крачка в тази посока - отстъпки спрямо Русия, за да отслабят китайския тил. И тук нищо ново - американците веднъж вече разделиха СССР и Китай в своя полза, сега ще опитат отново.

Високотехнологична Европа може да бъде само конкурент, а не съюзник.

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 1 час, fanatick said:

Някъде да съм казал, че може да се поддържа постоянен растеж? Не вкарвай думи, които не съм казал. Истината е една, докато САЩ и ЕС имат взаимни интереси .. то те ще бъдат заедно, а засега не се вижда да се различават особено, особено икономически. Той Тръмп може да си говори колкото си иска, аз все повече започвам да мисля, че няма да си изкара мандата до край. Ще поживеем, ще видим..

Взаимните интереси обаче са в парадигмата на днешния свят определян от ръста и експанзията. В пост-растежен свят основните приоритети стават устойчивостта, сугурността и контрола. Регионализацията е неизбежна, тъй като в глобален аспект поддържането да устойчивост, сигурност и контрол става изключително трудно, скъпо и на практика невъзможно.  Регионално-блоковата структура, където всеки регион се концентрира в собствените си проблеми е много по-устойчива система.

В момента САЩ имат интереси в целия свят и определено ще трябва да се свият. Западното полукълбо винаги ще си остане за тях като пръв и основен приоритет. Имат интереси в Тихия океан, Близкия изток, Европа....   Ха, познай, кой от тези райони САЩ ще остави да се развива сам за себе си, за да може Америка също да се концентрира върху собствените си проблеми.

Именно горното е реалността. В новата парадигма Европа няма смисъл да се вайка, а да започва да предприема мерки така, че да се превърне в реален политически и военен субект. Пък после интересите на ЕС и САЩ може пак да си съвпадат по разни други  въпроси.

Редактирано от Atom
  • Потребител
Публикувано
Преди 15 минути, Atom said:

В новата парадигма Европа няма смисъл да се вайка, а да започва да предприема мерки така, че да се превърне в реален политически и военен субект.

Ама именно Европа ще се разпадне на отделни "регионални блокови структури",както ги наричаш. И това не е лошо.

  • Потребител
Публикувано
Преди 7 часа, deaf said:

Ама именно Европа ще се разпадне на отделни "регионални блокови структури",както ги наричаш. И това не е лошо.

Честно казано, не мисля, че Европа ще се разпадне, тя може да се концентрира в регионални структури, но да не забравяме, че ЕС си е предимно "пазарен" съюз и не вярвам някой да иска да изпусне тази хапка, па макар и регионален. Виж, за НАТО, не знам, там вече е друга бира..

  • Харесва ми! 1

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.