Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Администратор
Публикува

Правя отделна тема, в която да обсъждаме всичко около американската политика както вътре в самата Америка така и извън нея.

Ще са интересни следващите 4 години с Тръмп и ще има доста неща, които ще искаме да дискутираме :)

----

 

Bloomberg: Новоизбраният президент Доналд Тръмп заяви, че ще създаде Външна служба за приходите, която да събира митата върху чуждестранния внос .

Новоизбраният президент не предостави подробности дали планира да създаде нова правителствена агенция или предложението му до голяма степен е свързано с преструктуриране на съществуващи правителствени функции.

Понастоящем тарифите се събират от Митническата и гранична охрана (CBP), чиито агенти преглеждат документите, извършват одити и събират налози и глоби, като след това парите се внасят в общия фонд на Министерството на финансите. Те съставляват по-малко от 2% от федералните приходи.

Всичко това подчертава желанието на Тръмп да представи митата върху чуждестранния внос като начин за компенсиране на разходите за неговата политическа програма, които в противен случай биха били пряко поети от данъкоплатците. 

Тръмп беше избран с обещанието да наложи мита както на съюзниците, така и на противниците си, като ги превърна в инструмент за увеличаване на приходите в САЩ и принуждаване на компаниите да върнат работните места в производството, както и за компенсиране на нарастващия дефицит.

Анализаторите посрещнаха новината със скептицизъм и подчертаха, че CBP вече събира тези приходи - функция, датираща от епохата на Александър Хамилтън. Те също така отбелязаха, че приходите от мита не са външен източник, тъй като се плащат от потребителите в САЩ.

По време на кампанията Тръмп предложи минимални мита от 10 до 20% върху всички вносни стоки и 60% или повече върху доставките от Китай. През ноември той също така обеща да наложи допълнителни налози на Канада, Мексико и Китай, ако тези страни не направят повече за охраната на границите на САЩ и предотвратяването на потока от мигранти без документи и наркотици.

Икономисти предупреждават, че заплахите на Тръмп за мита са в състояние да повишат цените за американските потребители - което ще засили общественото безпокойство от инфлацията - ще пренасочат или намалят търговските потоци и няма да донесат приходите, които новоизбраният президент прогнозира. 

Въпреки че Тръмп спечели подкрепата на много бизнес лидери от “Уолстрийт”, несигурността относно плановете му за въвеждане на мита разтърси пазарите и бизнес общността.

https://t.me/drmjournal/11140

-----

Администрацията на Байдън уведоми Конгреса, че ще премахне Куба от списъка с държави, спонсориращи тероризма, в сделка, според която комунистическото правителство на страната ще включи постепенно освобождаване на 553 политически затворници.

Сделката, договорена чрез католическата църква, беше обявена само пет дни преди Байдън да напусне Белия дом и Доналд Тръмп да встъпи в длъжност като 47-ия президент на САЩ.

Тръмп определи Куба като държавен спонсор на тероризма през 2021 г., малко преди да напусне поста си. Преди това Куба беше премахната от този списък при Барак Обама. За първи път попада под това определение през 1982 г. по време на президентството на Роналд Рейгън.

Решението на Тръмп наложи санкции, които „наказват лица и държави, участващи в определена търговия с Куба, ограничават външната помощ на САЩ, забраняват износа и продажбите на отбранителна техника и налагат определен контрол върху износа на артикули с двойна употреба“. 

Тръмп все пак може да реши да вкара отново страната в списъка като държавен спонсор на тероризма след встъпването си в длъжност на 20-ти януари. Някои републикански депутати разкритикуваха решението на Байдън и казаха, че ще работят с Тръмп, за да го отменят.

https://t.me/drmjournal/11138

  • Администратор
Публикува

Nikkei: Японският министър на външните работи Такеши Ивая ще съобщи въпросите, които Токио смята за неподлежащи на преговори, когато се срещне с Марко Рубио, кандидат за държавен секретар на САЩ.

Ивая, който пристигна, за да присъства на встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп, трябва да се срещне с Рубио още утре.

Тези разговори ще се проведат преди планираната среща на върха между Тръмп и японския министър-председател Шигеру Ишиба.
Една от червените линии на Япония включва засилване на разширеното възпиране, съгласно което САЩ защитават съюзниците си с всички възможности, включително с чадъра си от ядрени оръжия. През последното десетилетие Китай удвои броя на ядрените си бойни глави. Смята се, че Северна Корея е увеличила арсенала си от ядрени бойни глави почти шест пъти през този период.

През февруари 2017 г. тогавашният японски министър-председател Шиндзо Абе проведе първата си среща на върха с Тръмп, който тъкмо беше започнал първия си мандат. В изявлението на двамата лидери се казва, че "ангажиментът на САЩ да защитават Япония чрез пълния спектър от военни способности на САЩ, както ядрени, така и конвенционални, е непоколебим".

Встъпилият в длъжност президент Джо Байдън и тогавашният министър-председател Йошихиде Суга направиха съвместно изявление след първата си среща през април 2021 г., в което се казваше, че САЩ и Япония са се ангажирали да "засилят разширеното възпиране". През юли миналата година Япония и САЩ проведоха среща на високо равнище между представители на кабинета, за да обсъдят разширеното възпиране. 

Миналия месец Япония и САЩ определиха първите си насоки относно разширеното възпиране. Те включваха разпоредба, според която двете страни ще поддържат връзка помежду си, ако САЩ използват ядрено оръжие.

Администрираните от Япония острови Сенкаку, към които Китай предявява претенции, също не подлежат на преговори за Токио. Откакто Барак Обама е президент, лидерите на САЩ и Япония потвърждават, че член 5 от японско-американския договор за сигурност - който призовава за отговор на въоръжено нападение срещу Япония - се прилага за островите.

Американските задължения в областта на сигурността към Япония, включително Сенкаку, бяха изложени и в съвместното изявление, публикувано след срещата на върха между Абе и Тръмп през февруари 2017 г.
Китайските правителствени кораби и били активни около островите Сенкаку в Източнокитайско море, а китайски военни кораби също са плавали наблизо. Съществуват опасения, че Сенкаку могат да бъдат въвлечени в криза с участието на Тайван.

Ивая ще обсъди и ядрената и ракетната програма на Северна Корея. По време на първия си мандат Тръмп се срещна със севернокорейския лидер Ким Чен Ун и да преговаря за денуклеаризация на Корейския полуостров. По време на втория си мандат Тръмп може да се опита да проведе среща на върха между САЩ и Северна Корея. Токио твърди, че ядрените и ракетните програми на Пхенян трябва да бъдат разглеждани по единен начин от Япония, САЩ и Южна Корея. 

Японските официални лица се опасяват от преговори на най-високо равнище между САЩ и Северна Корея, които биха изместили Япония настрана.
Очаква се двете страни да обсъдят плана на Nippon Steel за придобиване на U.S. Steel - сделка, която беше блокирана от администрацията на Байдън.

https://t.me/drmjournal/11192

----------

Президентът Доналд Тръмп подписа указ за "пълно помилване" на около 1500 участници в щурма на Капитолия, които по-рано определи като "заложници". 

Сред другите заповеди, които президентът подписа след встъпването си в длъжност, бяха директивите за оттегляне на САЩ от Парижкото споразумение за климата и Световната здравна организация, замразяване на наемането на повечето федерални служители и отлагане на забраната за TikTok за 75 дни.

Тръмп същото обяви извънредно положение по южната граница на САЩ и се очаква да обяви картелите за терористични организации.

Тръмп се забави с изпълнението на обещанието си незабавно да въведе големи мита, което накара долара да се понижи за кратко време. Но той заяви, че планира да наложи 25% мита на Канада и Мексико до 1 февруари, тъй като те "пропускат огромен брой хора" през границата. Президентът спомена и възможността да въведе мита за Китай, ако той отхвърли ръководената от американците сделка за закупуване на активите на TikTok в страната.

Марко Рубио стана първият потвърден член на бъдещия кабинет на Тръмп. Сенатът гласува единодушно за назначаването на сенатора от Флорида за държавен секретар, който е твърд консерватор и краен по отношение на Китай.

https://t.me/drmjournal/11194

-------

Очаква се базираната във Венецуела банда Tren de Aragua и базираната в Ел Салвадор организация MS-13 да бъдат обявени за чуждестранни терористични организации.

Определянето дава възможност на Министерството на правосъдието на САЩ да преследва лица, заподозрени в предоставяне на "материална подкрепа”. 

Министерството е използвало подобна класификация, за да преследва жители на САЩ, свързани с ИД.

Обявяването позволява на правителството да използва военното разузнаване и други способи за по-задълбочено наблюдение на групировките, техните членове и финансовите им поддръжници.

Очаква се нова оперативна група за вътрешна сигурност да изпълнява съответните заповеди и действия на територията на Съединените щати.

Идеята за обявяване на наркокартелите за терористични организации се обсъжда във Вашингтон от години. През февруари 2023 г. главните прокурори на 21 щата призоваха администрацията на Байдън да направи това определение.

Запитан от репортери, Тръмп не изключи възможността американски специални части да бъдат изпратени в Мексико, за да “отстранят” лидери на наркокартели.

https://t.me/drmjournal/11196

-----------

След встъпването си в длъжност президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ за спиране на всички програми за помощ за други държави за 90 дни, съобщава Associated Press (AP). 

Периодът ще включва преглед, за да се установи дали предоставянето на помощ е в съответствие с политическите цели на новата администрация. 

"Няма да бъде предоставяна по-нататъшна чуждестранна помощ от Съединените щати по начин, който не съответства напълно на външната политика на президента на Съединените щати", подчерта Тръмп.

Както отбелязва АП, общият размер на финансовата и друга помощ, която САЩ предоставят на различни държави, обикновено е не повече от 1% от бюджета на САЩ. Има обаче и изключения - например военната помощ за Украйна. По последни данни на Държавния департамент от началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Киев са отпуснати почти 66 млрд. долара, а от 2014 г. насам - около 70 млрд. долара. Сред другите големи получатели на американска помощ са Израел (3,3 млрд. долара годишно), Египет (1,5 млрд. долара) и Йордания (1,7 млрд. долара). 

В същото време помощта за тези страни се отпуска в рамките на дългосрочни програми, одобрени от Конгреса, така че не е ясно какъв размер на финансирането ще бъде засегнат от указа на Тръмп.

Преди това номинираният за държавен секретар Марко Рубио заяви пред членовете на сенатската комисия по външни отношения, че "всеки долар, който харчим, всяка програма, която финансираме", трябва да отговаря на три въпроса: "Прави ли Америка по-сигурна? Прави ли Америка по-силна? Прави ли Америка по-просперираща?".

https://t.me/drmjournal/11197

  • Харесва ми! 1

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!