Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Потребители
Публикувано

В абсурден обрат на глобалната търговска война, островите Хърд и Макдоналд - отдалечена австралийска територия, населена единствено с пингвини и тюлени - се оказаха сред целите на новите мита, наложени от администрацията на Тръмп.

Разположени на 4000 км югозападно от Австралия, тези необитаеми острови не са посещавани от хора почти десетилетие. Достъпът до тях е възможен само след седемдневно пътуване с коръб от Пърт. Въпреки това, те вече са обект на 10% мито, заедно с останалата част от Австралия.

"Горките пингвини, не знам какво са направили на Тръмп," коментира австралийският министър на търговията Дон Фарел, добавяйки, че това е "очевидна грешка" и "индикация, че този процес е бил прибързан."

Островите са обявени от ЮНЕСКО за световно наследство поради уникалната си екосистема, незасегната от външни растения, животни или човешко влияние. Професор Майк Кофин от Университета на Тасмания, който е посещавал водите около островите седем пъти за научни изследвания, е скептичен относно съществуването на значителен износ от острова към САЩ: "Там няма нищо."

Въпреки това, според данни на Световната банка, през 2022 г. САЩ са внесли стоки на стойност 1.4 милиона долара от тази територия, предимно неуточнени "машини и електрически продукти". Разследване на "Гардиън" предполага, че тарифите са базирани на неточни данни, като пратките са били погрешно етикетирани като идващи от тези територии.heardisland.1920x768.jpg.59b25e5498ca9251a12ab9b2c377c9ec.jpg

 
King Penguins on Heard Island
Penguins are by far the most abundant birds on the island. Photo: Stephen Brown/AAD
 
  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
  • Мнения 189
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор
Публикувано (edited)
Преди 3 часа, Р. Теодосиев said:

🇺🇸📈 Очакваният ефект за крайния потребител в САЩ от тарифите на Тръмп върху основни продукти, ще е тежък според очакванията на икономисти:

- Очакванията са кафето да поскъпне, защото 80% от него се внася от Бразилия и Колумбия, върху които има нови 10% надценка:

- Бананите от Гватемала и Еквадор също ще поскъпнат с 10%; 

- Оризът ще поскъпне с 36% ако е внасян от Тайланд и с 26% ако се внася от Индия; 

- Очакваното поскъпване на зехтин, алкохол и маслини от ЕС е с 20%;

- Apple загуби 300 млрд. долара, а потребителите се очаква да плащат по още няколкостотин долара заради над 50% мита;

- Продукцията на BMW ще поскъпне с 25% за вносни автомобили и резервни части;

- Nike, GAP и други марки ще вдигнат цените на дрехи от Виетнам и Китай с мита от 46-54% - увеличение на цените се очаква да е с поне 17%;

Според изчисления на Йейлският университет кумулативният ефект от наложените мита е средно около 3800 долара загуби на домакинство годишно.

https://t.me/drmjournal/12022

Айде обратно негрите в плантациите и вече сами да си произвеждат банани, кафе и ориз 😁

Редактирано от Warlord
  • Потребител
Публикувано
Преди 5 часа, scaner said:

И пингвините вече готвят ответен удар: :) 

6bb1d9ea5a4f4def16e6800ffe4e9708.jpg

703be8515e872b3559b2ed37e237cded.jpg

И съществена забележка, под формата на виц:

"Американците не знаят, че Мартиника и Гваделупа са част от Франция, и им налагат мито от само 10 %!" :) 

С фракът пък пингвинът превъзхожда бизнис дресът на Тръмпанзето. Това също е жест на неуважение към гостоприемникътл

  • Потребител
Публикувано
On 4.04.2025 г. at 16:40, Кибик said:

А икономическата логика е че Тръмп е обещал трилиони орязвания за данъците на милиардерите, които го финасираха. Надява се да събере 6 трилиона долара от мита за да компенсира данъчните облекчения.

 

   Бях споменал някъде назад, че Тръмп борави с цифрите изключително фриволно, при внос от 4 трилиона за да събере 6 (а той последно каза 6-7 трилиона), това означава 150% мита и запазване на обема на вноса, според мен невъзможно.

  А иначе, икономическата логика, която за мен е най-достоверна е от видеото на Юри, което Янков беше линкнал. Накратко- целта е реиндустриализация на САЩ , като същевремененно се запази долара като резервна валута и му се свали стойността (нещо, което вече се случва) с цел конкурентен износ. Нещо, което се смятало за невъзможно едновременно, защото за да има търсене на долари в цял свят е необходим търговски дефицит на САЩ, а именно износ на долари срещу евтино производство и стоки. Е, те май смятат да го направят по друг начин, с тарифен хаос и впоследствие рекет с всевъзможни средства за обвързване на долара с фиксирани курсове с търговските партнъори(васали), като същевременно изискват плащане за военна защита и за всичко каквото им дойде на акъла, като например "привилегията" да купиш щатски облигации и да се възползваш от "изключителността" на долара. Така на теория поне може да се случи едновременна реиндустриализация и запазване на долара като резервна валута.

  Единственият проблем обаче в тази МАГА концепция е доверието към САЩ, което се изисква за да се подпишат тези нови споразумения, а то напоследък много рязко рухна, та да видим дали рекет и заплахи ще са достатъчни за да им се получи, ако разбира се това всичко е точно така.

  • Харесва ми! 1
  • Потребител
Публикувано (edited)

За да се прехвърли едно производство от Китай, Виетнам,.... в САЩ са необходими от 2-4 години. Или Тръмп най вероятно няма да види това. След това заради бъркотията и неприятностите които създава, демократите ще получат шанс да се завърнат . И всичко ще се нормализира. Така виждам нещата. 

Защо обаче Тръмп постъпва така. С тия мита създава идеални условия за печалба, на тия които знаят какво ще направи Тръмп. 

Уорън Бъфет още преди месеци кешира 150 милиарда долара. Ще изчака акциите да стигнат дъното и ще пазарува. Подозирам, че и Мъск е в далаверата. Той много ги обича тия работи. Има вече една присъда , беше пуснал слухове които повлияха на цените на акциите и той спечели доста, но го заковаха преди няколко години. Сетне си спомням, че купи тихомълком биткойни за 1,5 милиарда, после обяви, че с биткойни може да се пазарува при него и ккато станаха от 45 000 по 68 000 долара разпродаде. Та и сега като първи приятел на Тръмп, той е наясно как. колко и кога ще влязат тарифите. Даже прави впечатление, че тия мита силно засягат колите които прави в Китай, но той сякаш не му пука .Нито протестира срещу тях, нито коментира, трае си. Явно отдавна е направл каквото трябва. Може даже да е разпродал значителна част от акцииите си. Смътно си спомням, че той май вече беше правил това преди време с Тесла. Та като нищо има и други приближени на Тръмп, които имат информация от първоизточника какво ще стане с тия тарифи. Ама той и Тръмп не прави тия неща с благотворителни цели.

Та очаквам движение на тарифите след определен период да се върнат доста назад и то пак Тръмп да го направи.  

Редактирано от vvarbanov
  • Потребител
Публикувано (edited)

 Май нещата отиват в съвсем различна посока. Мъск е започнал да говори за зона с нулеви мита между ЕС и САЩ, наричайки я "зона за свободна търговия". Плюс постоянното мрънкане на Тръмп за нетарифните ограничения, изглежда че основната цел е да се премахнат регулациите пред големите корпорации. И май има шансове да успее. Вървим към корпоративно управляван свят.

Досега мислех че Мъск е социопат, той се оказа психопат.

Редактирано от Янков
  • Харесва ми! 2
  • Глобален Модератор
Публикувано

Ted Cruz says Republicans face midterms ‘bloodbath’ if Trump tariffs trigger US recession

Сенаторът републиканец Тед Круз прогнозира „кървава баня“ за съпартийците си заради тарифите на Тръмп

Ако тарифите на Тръмп доведат до рецесия на американската икономика, републиканците ще бъдат изправени пред „кървава баня“ на междинните избори за Конгрес, които ще се проведат през 2026 г. Това заяви републиканският сенатор Тед Круз, пише Financial Times.

Сенаторът от Тексас също така прогнозира „ужасна“ съдба за американската икономика, ако избухне пълномащабна търговска война и ответните мита срещу американските стоки останат в сила в дългосрочен план.

Круз по принцип е привърженик на Тръмп. Изданието отбелязва, че думите му „са най-острото предупреждение от член на партията на президента“, откакто бяха обявени супермитата.

Цялата статия: ТУК

 

Преди 5 часа, Янков said:

Досега мислех че Мъск е социопат, той се оказа психопат.

О, изначално е очевидно, че е психопат. Самата му принадлежност към аутистичният спектър дава голяма преднина на психопатията му пред социопатията му. И цялостното му поведение потвърждава това. А това много обяснява...

 

Преди 12 часа, Grifin said:

Бях споменал някъде назад, че Тръмп борави с цифрите изключително фриволно, при внос от 4 трилиона за да събере 6 (а той последно каза 6-7 трилиона), това означава 150% мита и запазване на обема на вноса, според мен невъзможно.

Шестте трилиона са за четиригодишният мандат. И няма да са 6 трилиона (толкова се очертава дълга), а максимум 3-3.5 трилиона, ако не му мине котка път дотогава...

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 5 часа, scaner said:

Шестте трилиона са за четиригодишният мандат. И няма да са 6 трилиона (толкова се очертава дълга), а максимум 3-3.5 трилиона, ако не му мине котка път дотогава...

  И така да е, пак няма да излезе сметката. Дефицитът за миналата година беше около 1,85 трилиона, за 4 години ако се запази са 7,4 трилиона, а може и да нарасне, защото ги чака рефинасиране на дълг, голяма част от който е взет на много ниски лихви, за последните 12-13 години под 1% с изключение на последните две години. Сега, макар че доходността на облигациите падна тези дни, все още е около 4%. За миналата година разходите за лихви им бяха около трилион, а като рефинансират на по-високи лихви ще са повече.  За приходите от тарифите прогнозите се въртят около 3 трилиона до 2030 г. и то с изричното уточнение, че не са предвидени ефектите от ответни тарифи, а Китай вече ги обявиха. Освен това, тези три трилиона са на практика допълнителен данък върху потреблението, тоест спад в разполагаемия доход, тоест пари, които няма да бъдат изхарчени за нещо друго, тоест спад в икономическата активност, тоест спад в данъците. Да, може да започнат да се строят фабрики за маратонките, които няма да се шият вече във Виетнам :) , но в обозрими срокове все повече започва да се говори за стагфлация, та ще видим, може и да му мине котка път...

Преди 56 минути, Димитър Йорданов said:

Ако Европа (ЕС) занижи своите стандарти за храни и позволи масово да бъде залята от евтина и в много случаи не отговаряща на изискванията американска стока това ще е все едно да плюе на десетилетия усилия и труд. Континента ни сега е място където качеството на храната е много по-високо от останалия свят, изискванията за безопасност са много високи. Ако помните преди още да се въведат мита САЩ недоволстваха, че Европа не купувала храна от САЩ. Е как да купува, като не отговаря на нашите стандарти? 

Каквото и да стане от това нямя да има отстъпление според мен. Това е постигнато в продължение на много десетилетия, още от времето на ЕО преди да се преобразува в ЕС. 

  Не са само храните, в ЕС законите за личните данни и монополните практики са доста по-строги, това изобщо не допада на Мъск и останалите от кликата.

Редактирано от Grifin
  • Харесва ми! 3
  • Потребител
Публикувано
Преди 15 часа, vvarbanov said:

За да се прехвърли едно производство от Китай, Виетнам,.... в САЩ са необходими от 2-4 години. Или Тръмп най вероятно няма да види това. След това заради бъркотията и неприятностите които създава, демократите ще получат шанс да се завърнат . И всичко ще се нормализира. Така виждам нещата. 

Защо обаче Тръмп постъпва така. С тия мита създава идеални условия за печалба, на тия които знаят какво ще направи Тръмп. 

Уорън Бъфет още преди месеци кешира 150 милиарда долара. Ще изчака акциите да стигнат дъното и ще пазарува. Подозирам, че и Мъск е в далаверата. Той много ги обича тия работи. Има вече една присъда , беше пуснал слухове които повлияха на цените на акциите и той спечели доста, но го заковаха преди няколко години. Сетне си спомням, че купи тихомълком биткойни за 1,5 милиарда, после обяви, че с биткойни може да се пазарува при него и ккато станаха от 45 000 по 68 000 долара разпродаде. Та и сега като първи приятел на Тръмп, той е наясно как. колко и кога ще влязат тарифите. Даже прави впечатление, че тия мита силно засягат колите които прави в Китай, но той сякаш не му пука .Нито протестира срещу тях, нито коментира, трае си. Явно отдавна е направл каквото трябва. Може даже да е разпродал значителна част от акцииите си. Смътно си спомням, че той май вече беше правил това преди време с Тесла. Та като нищо има и други приближени на Тръмп, които имат информация от първоизточника какво ще стане с тия тарифи. Ама той и Тръмп не прави тия неща с благотворителни цели.

Та очаквам движение на тарифите след определен период да се върнат доста назад и то пак Тръмп да го направи.  

   Бъфет продава акции от поне една година, още 2-3 месеца преди изборите беше с кеш позиция(пари и краткосрочни облигации) над 300 млрд. , като неведнъж в прав текст или с намеци казваше, че пазара е много надценен и не вижда възможности за инвестиции. Да, със сигурност по някое време ще започне да пазарува, той обича да го прави по време на кризи и няма да му е за първи път. Мисля обаче, че можем да го изключим от кръга на инсайдърите, той се подготвя за пазарен срив от доста време, както го е правил всеки път при признаци на балон и суперзавишени оценки.

  Виж за останалите около Тръмп такава информация има огромна стойност. Мъск е съден за пазарни манипулации (без сериозни последствия) и наистина ги обича тия работи, министърът на финансите Скот Бесент е милиардер, управлявал хедж фонд, и той и останалите много добре знаят как да осребрят такава информация. Не мисля обаче, че това е основната идея, това по-скоро е сочен бонус, който със сигурност се усвоява.

  • Харесва ми! 2
  • Потребител
Публикувано
Преди 1 час, Димитър Йорданов said:

Ако Европа (ЕС) занижи своите стандарти за храни и позволи масово да бъде залята от евтина и в много случаи не отговаряща на изискванията американска стока това ще е все едно да плюе на десетилетия усилия и труд. Континента ни сега е място където качеството на храната е много по-високо от останалия свят, изискванията за безопасност са много високи. Ако помните преди още да се въведат мита САЩ недоволстваха, че Европа не купувала храна от САЩ. Е как да купува, като не отговаря на нашите стандарти? 

Каквото и да стане от това нямя да има отстъпление според мен. Това е постигнато в продължение на много десетилетия, още от времето на ЕО преди да се преобразува в ЕС. 

 Нетарифните ограничения са много и от най-различно естество в Европа и качеството на храната е само едно от тях. Освен това САЩ произвеждат хранителни продукти, които се внасят в Европа, а и вътрешните им разпоредби също не са занижени. Ето набързо какво внася България като хранителни продукти от САЩ:

https://hit-bg.com/index.php/12080-какви-храни-внасяме-от-сащ

 В случая предполагам говориш за ГМО храните. Не е болка за умиране, а и според мен забраната си е популистка. Все още никой не е успял да ми обясни какво е ГМО, но това е за друга тема. Ако някой има желание, да отвори подобни тема, с удоволствие ще участвам, но няма да му харесат отговорите.

 Важните нетарифни ограничения са в съвсем други сфери. Ето ти два примера:

https://www.svobodnaevropa.bg/a/x-elon-musk-podvezhda-reshi-evropeiskiat-suyuz/33034923.html

https://zabulgaria.eu/верига-4-пъти-по-мощна-от-лидл-и-кауфлан#

 Говорим за права на потребителите, права на работниците, отслабване влиянието на синдикатите и много други. А и аз едва ли знам и 1% от тях. Например на теб приятно ли ще ти бъде, ако мобилните оператори постоянно без каквито и да било основания, могат да повишават таксите си? И да не бъдат санкционирани за това? Защото това ни очаква:

 ЕС трябваше да намали ругилациите за малките и средните фирми, а не да се готви да го направи само за големите корпорации. В чий интерес мислиш са подобни реформи. Ще ти подскажа:

https://bg.wikipedia.org/wiki/BlackRock

И подобни на нея.

  • Харесва ми! 1

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.