Отиди на
Форум "Наука"

Коклюш - Магарешка кашлица


Recommended Posts

  • Потребители
Публикува

Магарешка кашлица: Какво трябва да знаем за тази опасна инфекция

Коклюш или Магарешка кашлица, известна още като пертусис или "стодневната кашлица", е сериозно инфекциозно заболяване, което за щастие може да бъде предотвратено чрез ваксинация. Въпреки медицинския напредък, това заболяване продължава да бъде значителен здравен проблем в световен мащаб, особено за бебета и малки деца.

В началото симптомите наподобяват обикновена настинка - хрема, леко повишена температура и лека кашлица. Но не се подвеждайте от тези привидно безобидни признаци. След около седмица до две картината драматично се променя. Започват силни пристъпи на кашлица, които могат да продължат два-три месеца. След всеки пристъп се чува характерен звук, наподобяващ "хуупинг" - оттам идва и английското название на болестта "whooping cough". Този звук се получава, когато болният се опитва да си поеме въздух след изтощителния пристъп на кашлица.

Причинителят на заболяването е бактерията Bordetella pertussis, която се разпространява изключително лесно чрез капчици във въздуха при кашляне и кихане на заразен човек. Особено опасното е, че хората са заразни от самото начало на симптомите и остават такива около три седмици след началото на пристъпите на кашлица, ако не се започне навременно лечение с антибиотици.

Защо това заболяване е толкова сериозно? При малки бебета под една година симптомите могат да бъдат особено тежки. Вместо типичната кашлица, те могат да имат епизоди, при които просто спират да дишат. Около половината от заразените бебета се нуждаят от болнично лечение, а за съжаление, при около 1 на всеки 200 случая заболяването завършва фатално.

image.thumb.png.e9c38dca14eb4ad5503125823a55a080.pngЗа щастие, имаме ефективен начин за предпазване - ваксинацията. Първите дози от ваксината се препоръчват между шестата и осмата седмица от живота, като общо четири дози трябва да бъдат приложени в първите две години. Тъй като защитата намалява с времето, допълнителни дози се препоръчват за по-големи деца и възрастни. Особено важна е ваксинацията по време на бременност, която ефективно защитава бебето през първите му месеци живот.

Ако все пак се стигне до заразяване, съвременната медицина разполага с възможности за лечение. Антибиотици като еритромицин, азитромицин или кларитромицин са ефективни, особено ако се започнат рано - в първите три седмици от появата на симптомите. При бременни жени и бебета под една година антибиотичното лечение е препоръчително дори до шест седмици след началото на симптомите.

През последните години се наблюдава известно завръщане на заболяването, дори в страни с добре развити ваксинационни програми. Това се дължи на комбинация от фактори - отслабване на имунитета с времето и появата на нови щамове на бактерията, които частично избягват ваксиналната защита. Затова е важно да се поддържа висок имунизационен обхват и да се следват препоръките за реваксинация.

През 2024 година Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) съобщават за значително увеличение на случаите на куклюш (магарешка кашлица), достигайки най-високите си нива от 2014 година насам. С над 16,000 регистрирани случая само за тази година, броят е четири пъти по-висок от предходната 2023 година.

Историята на борбата с магарешката кашлица е забележителна - от откритието на причинителя през 1906 година от Жул Борде и Октав Генгу до разработването на първите ефективни ваксини през 40-те години на миналия век. Днес разполагаме с модерни, по-безопасни версии на ваксината, които продължават да спасяват милиони животи по целия свят.

Куклюш остава сериозно предизвикателство за общественото здраве, но с правилна превенция чрез ваксинация и навременно лечение при заразяване можем да защитим себе си и особено най-уязвимите членове на обществото - новородените и малките бебета. Ключът към успеха е в информираността и отговорното отношение към ваксинопрофилактиката.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!