Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Влиянието на римската политическа система върху модерните демокрации


Препръчано мнение

  • Потребители
Публикувано

Малко хора осъзнават колко дълбоко римското наследство е вплетено в съвременните американски държавни традиции. Особено интересна е историята на думата "инаугурация", която идва от древноримските авгури - специални жреци-гадатели, чиято основна задача била да предсказват бъдещето чрез наблюдение на птиците. Тази практика била неразделна част от церемониите по встъпване в длъжност на важни държавни фигури в Древния Рим.

Символът на авгурската власт бил специален жезъл, наречен "lituus", чиято форма е запазена до днес в жезлите на католическите епископи.

Американската държавна система е построена върху солидни римски основи. Самата сграда на Конгреса - Капитолият (the Capitol), носи името на един от седемте хълма на Рим - Капитолийския хълм. В тази внушителна сграда заседава Сенатът - институция, чието наименование също е наследено директно от Древен Рим. Дори интериорът на сградата отразява тази връзка - стените на сенатската зала са украсени с множество латински надписи, които служат като постоянно напомняне за историческите корени на американската демокрация.

Тази приемственост не е случайна - основателите на американската държава съзнателно са търсели връзка с римската република, виждайки в нея модел на силна и устойчива държавност.

Влиянието на римската политическа система върху съвременното държавно устройство е забележително. Не само САЩ, но и много европейски държави са възприели елементи от римската система. Френският парламент използва термина "Сенат", британската Камара на лордовете функционира подобно на римския сенат като горна камара, а много от правните термини и процедури в съвременните демокрации идват директно от римското право.

Римската политическа система се оказва най-развитата и устойчива от античния свят, което обяснява защо точно тя е избрана като модел за подражание от създателите на модерните държави. Интересно е, че дори архитектурата на много парламентарни сгради следва римските образци - с величествени колони, куполи и класически орнаменти, символизиращи приемствеността с римската република.

Това повдига интересен въпрос - до каква степен тези древни политически модели са все още релевантни в съвременния свят? И как биха изглеждали нашите политически институции, ако бяха вдъхновени от други древни цивилизации?

  • Потребител
Публикувано
Преди 2 часа, mnogoznaiko said:

Това повдига интересен въпрос - до каква степен тези древни политически модели са все още релевантни в съвременния свят? И как биха изглеждали нашите политически институции, ако бяха вдъхновени от други древни цивилизации?

Ами римският модел ни е бил най под ръка, та затова сме стъпили върху него.

Ако можехме да разгледаме персийския или китайския? Или  Гупта и др. индийски империи, за които има прясна тема. Те сигурно не са по-лоши?

Римският модел се изражда "демократично", та се налага Сула с кръв да го връща в старото състояние. Явно не е успял, защото републиката се заменя с империя и край.

Дежа вю май ?  :)

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.