Отиди на
Форум "Наука"

Психологически ефекти


Препръчано мнение

  • Потребител
Публикувано

 

Рамкиращ ефект (психология)

Ефектът на рамкиране е  когнитивно отклонение, при което хората избират между опции въз основа на това дали опциите са представени с положителни или отрицателни конотации.

Днес ми попадна следния текст в новините за Украйна: 

Русия изстреля бараж от дронове и ракети срещу Украйна,  убивайки 15 души и повреждайки десетки жилищни сгради, както и енергийна инфраструктура в цялата страна, казаха украински официални лица. Най-малко 16 други, включително четири деца, са ранени.

Ето как изглежда преформулиран в проруски рамкиращ(Framing) ефект.

„Руските сили проведоха неуспешен удар с високоточна оръжия по военни цели и енергийна инфраструктура в Украйна. Резултатът от удара, според украинските власти, има жертви и разрушения. Москва подчертава, че атаките са насочени срещу конкретни стратегически обекти, свързани с военния потенциал на Киев ."

Тази версия използва различен фрейминг, като избягва думи като „бараж“ и „убивайки“ и поставя акцент върху военните цели на ударите.

Ако е приложим пък spin (пропаганден уклон) в полза на Русия, текстът може да бъде формулиран така:

„Руските въоръжени сили успешно неутрализират целите вражески военни обекти и стратегическа инфраструктура в Украйна с високоточни удари. Операцията е част от мерките за защита на руското въззивно население и спиране на агресивните действия на Киев, които продължават да използват гражданската инфраструктура за военни цели. Съобщават за жертви, но Русия подчертава, че нанася удари само по военни обекти."

Този вариант не само променя фокуса към легитимността на ударите, но също така добавя оправдание и легитимация (защита на рускоезичното население, нарушаване на агресията). Това е типичен елемент на пропагандния спин – придаване на позитивен или оправдан контекст на действието на даден субект.

 

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.