Отиди на
Форум "Наука"

Как замразяването на американското финансиране застрашава милиони животи


Препръчано мнение

  • Потребители
Публикувано

Глобалната здравна криза: Как замразяването на американското финансиране застрашава милиони животи

"Ние, пациентите с ХИВ, сме наистина паникьосани," споделя Франклин Уанямa от Найроби, 29-годишен мъж, роден ХИВ-позитивен. Неговият свят, както и този на милиони други хора по света, е разтърсен от внезапното решение за замразяване на чуждестранната помощ от страна на американското правителство. Историята на Франклин е само един пример за драматичното въздействие на това решение върху глобалното здравеопазване.

Днес клиниката за ХИВ, която Франклин посещава, все още успява да предоставя лекарства на своите пациенти, макар и с намалени дози. Но много други подобни заведения не могат да продължат работата си, предупреждават изследователите. Франклин вече е загубил работата си като ментор на други ХИВ-позитивни хора в съоръжение, финансирано от САЩ, и се притеснява за бъдещия достъп до животоспасяващите медикаменти.

Влиянието на САЩ върху глобалното здравеопазване е толкова значително, че внезапните промени в политиката засягат милиарди долари годишно финансиране за борба с ХИВ, малария и други заболявания. Според Питър Хорби, изследовател на инфекциозни болести от Оксфордския университет, тези действия ще направят света по-малко безопасно място.

Последиците от тримесечното замразяване на чуждестранната помощ вече се усещат в цялата здравна общност. Програмите, подкрепяни от Американската агенция за международно развитие (USAID), финансират изследвания, превенция и грижи за заболявания като ХИВ и малария, както и работа по други глобални здравни приоритети. Много от служителите на агенцията са в принудителен отпуск, което допълнително усложнява ситуацията.

"Хората нямаха възможност да намерят алтернативно финансиране заради внезапния характер на това решение," обяснява Салим Абдул Карим, директор на Центъра за програма за изследване на СПИН в Южна Африка. Центърът е трябвало да започне финансирано от USAID изпитване на ваксини срещу ХИВ, което сега е замразено. В момента използват резервните си средства, за да продължат друго важно изследване.

Ситуацията е особено тежка в клиниките, подкрепяни от Президентския план за спешна помощ при СПИН (PEPFAR). Тази програма на стойност 6,5 милиарда долара осигурява антиретровирусни лекарства за повече от 20 милиона души, предимно в Африка, включително над милион деца и бременни жени. Много клиники са принудени да освобождават персонал и разчитат на доброволци, за да продължат да предоставят лекарства на пациентите.

В Южна Африка, където правителството осигурява по-голямата част от грижите за ХИВ с частично финансиране от PEPFAR, въздействието на замразяването на помощта ще бъде минимално. Но в много други африкански страни последиците могат да бъдат катастрофални, тъй като правителствата не могат просто да запълнят недостига.

Прекъсването на антиретровирусното лечение води до повишаване на нивата на вируса, което прави възможно предаването на ХИВ - включително чрез бременност на неродени деца - и улеснява развитието на лекарствена резистентност. "Надявам се, че някой някъде ще прояви разум и няма да продължи това внезапно прекратяване на програмите за лечение на СПИН," казва Абдул Карим.

В момента глобалното здравеопазване се намира в критична точка. Решенията, взети днес, ще имат дългосрочни последици за милиони хора по света. Историята на Франклин Уанямa и безбройните други като него напомнят, че зад статистиката и политическите решения стоят реални човешки съдби, зависещи от продължаването на тези животоспасяващи програми.

От: https://www.nature.com/articles/d41586-025-00385-9

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.