Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Защо много галактики имат форма на диск?


Препръчано мнение

  • Потребители
Публикувано

Galgal.jpg.acf42dae7dfaedf39a0d0221d2159513.jpg

Процес на сливане на две галактики показани чрез снимки направени от космическия телескоп "Хъбъл"

Източник: ESA/Hubble & NASA, J. Dalcanton, Dark Energy Survey/DOE/FNAL/DECam/CTIO/NOIRLab/NSF/AURA; Acknowledgement: L. Shatz

 

Когато погледнем към нощното небе с мощен телескоп, една от най-впечатляващите гледки са величествените галактики с техните спирални ръкави и дисковидна форма. Но знаете ли, че не всички галактики изглеждат така? Всъщност, дисковидната форма е характерна предимно за по-младите галактики във Вселената, и има интересно научно обяснение за това.

Всичко започва с огромни облаци от газ в космическото пространство. Тези колосални газови образувания, под влияние на гравитацията, бавно се въртят около собствената си ос. Когато гравитационните сили започнат да свиват тези облаци, нещо забележително се случва - скоростта на въртене се увеличава. Този процес е подобен на това, което наблюдаваме при фигурист, който прибира ръцете си по време на пирует - колкото по-близо са ръцете до тялото, толкова по-бързо се върти.

В космически мащаб, това ускорено въртене води до появата на центробежна сила - същата сила, която усещаме, когато автомобилът завива рязко. Тази сила има решаваща роля във формирането на галактиките - тя разтяга формиращата се галактика в диск, създавайки характерната плоска форма, която виждаме при много спирални галактики, включително нашия Млечен път.

Но съдбата на галактиките не свършва тук. С течение на времето те се движат из космоса и понякога се сблъскват помежду си. Тези космически сблъсъци са величествени, но и разрушителни - звездите и газът от двете галактики се смесват, а стройното им въртене се нарушава безвъзвратно. Резултатът от такива сблъсъци са гигантските елиптични галактики - масивни космически структури, които може да са леко сплеснати, но вече не показват следи от първоначалната си дисковидна форма.

Тези процеси, уловени от космическия телескоп "Хъбъл" и други модерни инструменти, ни разкриват удивителната динамика на галактичната еволюция. Те ни напомнят, че Вселената е в постоянно движение и промяна, и че формите, които наблюдаваме днес, са само моментна снимка от един продължаващ космически танц.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.