Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Човекът който почти се удави в космоса


Препръчано мнение

  • Потребители
Публикувано

photo_2025-02-14_12-35-29.thumb.jpg.e1113c7c6a515ed3f9387ed3cb546b9c.jpg

В космоса заплахите за човешкия живот могат да дойдат от най-неочаквани посоки. На 16 юли 2013 година италианският астронавт Лука Пармитано се сблъсква с опасност, която никой не е очаквал да срещне в космическото пространство - опасността от удавяне.

За да разберем колко необичайна е тази ситуация, нека първо си представим как функционира една космическа разходка. Астронавтите излизат в открития космос, защитени единствено от своите скафандри, които трябва да осигурят не само въздух за дишане, но и постоянна температура на тялото. За целта скафандрите разполагат със сложна система за охлаждане, която използва вода, за да поддържа комфортна температура за астронавта.

Точно тази система за охлаждане се превръща в източник на смъртна опасност за Пармитано. Само 44 минути след началото на космическата разходка, той усеща нещо необичайно - студено докосване по лицето. В началото може би е изглеждало като незначителен проблем, но ситуацията бързо се влошава. Водата, изтичаща от системата за охлаждане, започва да покрива очите, носа и ушите му, затруднявайки както видимостта, така и дишането.

В условията на безтегловност водата се държи по коренно различен начин от този, с който сме свикнали на Земята. Вместо да се стича надолу, тя формира свободно плаващи капки, които се движат хаотично в пространството вътре в шлема. Това създава уникална и изключително опасна ситуация - възможността човек да се удави високо над земната повърхност.

Осъзнавайки сериозността на положението, наземният контрол взема решение да прекрати мисията и да върне Пармитано на станцията. Но тук възниква допълнително усложнение - в този момент Международната космическа станция се намира в сянката на Земята, което означава пълна тъмнина. Без слънчева светлина и с вода, замъгляваща визьора на шлема, италианският астронавт практически не вижда нищо.

В този критичен момент оцеляването на Пармитано зависи от три фактора: неговото собствено самообладание, помощта на колегата му Крис Касиди и прецизните инструкции от наземния контролен център. Благодарение на тяхната координирана работа, астронавтът успява да се върне безопасно в станцията.

Този инцидент ни учи на няколко важни урока за космическите полети. Първо, дори най-обикновените субстанции като водата могат да се превърнат в сериозна заплаха в условията на безтегловност. Второ, доброто взаимодействие между екипажа и наземния контрол е жизненоважно за безопасността на астронавтите. И трето, дори най-добре планираните космически мисии могат да се сблъскат с неочаквани предизвикателства.

След инцидента НАСА провежда задълбочено разследване на случая и въвежда допълнителни мерки за безопасност при космическите разходки. Системите за охлаждане на скафандрите са модифицирани, за да се предотврати подобен теч в бъдеще. Историята на Пармитано се превръща в задължителна част от обучението на бъдещите астронавти, илюстрирайки как рутинна мисия може да се превърне в борба за живот за секунди.

Днес Лука Пармитано продължава своята работа като астронавт, а неговият опит допринася за повишаване на безопасността при космическите мисии. Неговата история ни напомня, че изследването на космоса, колкото и да е напреднала технологията ни, винаги ще носи рискове - понякога от най-неочакваните източници.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.