Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Космически телескоп SPHEREx ще търси структурните блокчета на живота


Препръчано мнение

  • Модератор Космически науки
Публикувано

Космическият телескоп на НАСА SPHEREx излита тази седмица, за да търси структурните блокчета на живота!

Screenshot-2025-02-24-101512.png

Мисията на НАСА „SPHEREx“ ще наблюдава молекулярните облаци – като този, фотографиран от телескопа „Джеймс Уеб“. Photo credit : NASA, ESA, CSA

24 февруари 2025 г. 08:05 ч.

Светослав Александров. Тази седмица, не по-рано от 28-ми февруари, ракета на СпейсЕкс „Фалкън 9“ ще изведе в космоса най-новия космически телескоп на НАСА „SPHEREx“, който ще издирва къде във Вселената се намират структурните блокчета на живота.

Като вторичен полезен товар на борда на „Фалкън 9“ ще пътува и мисията „PUNCH“, представляваща групировка от четири микроспъника, които ще наблюдават слънчевата корона.

Задачата на телескопа „SPHEREx“ е да търси вода, въглероден диоксид, въглероден оксид и други ключови съставки за живота върху междузвездните прахови частици в масивните облаци от газ, където се формират звездите и планетите.

Разбира се, в космоса няма свободно реещи се океани и езера, но учените смятат, че подобни ледени кристали, свързани към праховите частици, представляват източникът на водата, която поетапно се е натрупала в океаните на Земята и на други планети и луни в хода на образуването на Слънчевата система.

Очаква се „SPHEREx“ да наблюдава небето в продължение на две години, като през този период обсерваторията ще събере данни от над 100 милиона звезди в Млечния път, както и повече от 450 милиона далечни галактики. Телескопът работи във видимата и инфрачервената област на електромагнитния спектър.

За повече информация: НАСА

https://cosmos.1.bg/space/2025/02/24/spherex-nasa-life-ingredients/

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки
Публикувано

УСПЕХ: Ракета Фалкън 9 изведе в орбита космическия телескоп на НАСА SPHEREx!

2025-12-march-spherex-launch-850x540.jpg

УСПЕХ: Ракета Фалкън 9 изведе в орбита космическия телескоп на НАСА SPHEREx!

 
 
 
2025-12-march-spherex-launch-1024x651.jp

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : SpaceX

12 март 2025 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Рано тази сутрин в 05:10 ч. българско време ракета на СпейсЕкс „Фалкън 9“ изведе успешно в космоса новия мощен космически телескоп на НАСА – „SPHEREx“!

Като допълнителен полезен товар на борда на ракетата пътуваше и мисията „PUNCH“, представляваща групировка от четири микроспъника, които ще наблюдават слънчевата корона. НАСА потвърждава, че след изстрелването е осъществен радиоконтакт с всички космически апарати. Това бе полет в рамките на новата програма на НАСА – Launch Services Program, която цели няколко мисии да летят споделено на една ракета с цел снижаване на разходите по изстрелване.

Подобно на „Джеймс Уеб“, така и „SPHEREx“ работи в инфрачервената област на електромагнитния спектър. Има обаче съществена разлика между двата телескопа – ако „Джеймс Уеб“ се фокусира върху наблюденията на изключително малки сегменти от небето, за да изготви свръхдетайлни снимки, то „SPHEREx“ може да наблюдава цялото нощно небе наведнъж. Според НАСА ще бъде изготвена най-подробната карта на небето в инфрачервения диапазон! Очаква се мисията на „SPHEREx“ да продължи две години, като през този период обсерваторията ще събере данни от над 100 милиона звезди в Млечния път, както и повече от 450 милиона далечни галактики.

Напомням на читателите, че основната научна задача на телескопа „SPHEREx“ е да търси вода, въглероден диоксид, въглероден оксид и други ключови съставки за живота върху междузвездните прахови частици в масивните облаци от газ, където се формират звездите и планетите.

Разбира се, в космоса няма свободно реещи се океани и езера, но учените смятат, че подобни ледени кристали, свързани към праховите частици, представляват източникът на водата, която поетапно се е натрупала в океаните на Земята и на други планети и луни в хода на образуването на Слънчевата система.

За нуждите на днешното изстрелване бе използвана ракета „Фалкън 9“, оборудвана с рециклирана първа степен под сериен номер „B1088“, за която това бе трета мисия. Преди днешния старт тя е извела в космоса военния спътник „NROL-126“, както и мисията за споделено извеждане на полезни товари „Транспортър-12“.

Днес отново нямаше никакви проблеми и на осмата минута след началото на полета степента извърши меко кацане върху наземната площадка „LZ-4“ на космодрума Ванденберг в Калифорния, същото място, откъдето бе проведено и изстрелването.

Това бе 27-мата космическа мисия на СпейсЕкс за 2025 година от общо 45 полета в световен мащаб – т.е. фирмата на Илон Мъск продължава да води убедително лидерството в ракетните изстрелвания.

Видеозапис от изстрелването:

https://cosmos.1.bg/space/2025/03/12/falcon-9-launches-spherex/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.