Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Новата междупланетна програма на Китай


Препръчано мнение

  • Модератор Космически науки
Публикувано

Китай планира амбициозни мисии до Марс, Венера, Юпитер и Нептун

moons-neptune-1024x1024.png

Планетата Нептун, заснета от космическия телескоп „Джеймс Уеб“. Credits: NASA, ESA, CSA, STScI

28 март 2025 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Космическата програма на Китай планира през близките години да реализира поредица от мисии, които, ако са успешни, ще разтърсят сериозно хегемонията на НАСА в областта на междупланетната космонавтика. Мисиите ще посетят Марс, Венера, Юпитер и Нептун.

Новината съобщи журналистът Ендрю Джоунс в Х, който се е домогнал до слайд, озаглавен „обитаемост и търсене на извънземен живот – насоки за бъдещите развития на планетарните изследвания на Китай“. Този слайд загатва, че въпросните мисии ще имат астробиологична насока.

Първата от тези мисии е „Тянвън-3“, насрочена за 2028 година. Нейната цел е да вземе проби от Марс и да ги достави на Земята. Напомням на читателите, че понастоящем със събирането на проби се занимава марсоходът на НАСА „Пърсъвиърънс“, като те биват опаковани в леки титанови контейнери – но следващите мисии, които трябва да извозят контейнерите към нашата планета, се бавят сериозно. Така китайците имат сериозен шанс да изпреварят САЩ в това начинание.

През 2029 г. ще излети „Тянвън-4“, която ще посети Юпитер и неговата луна Калисто. Подбрата цел не е случайна – през 2023 г. излетя мисията на Европейската космическа агенция „Джус“ до Ганимед, а през 2024 г. – мисията на НАСА „Европа Клипър“ до юпитерианската луна Европа. Очевидно Китай не иска да повтаря това, което правят космическите програми на Европейската космическа агенция и на НАСА – Калисто дава шанс за първенство.

През 2033 г. предстои много интересна мисия, която трябва да достигне Венера, да вземе проби от атмосферата ѝ и да се завърне на Земята. Това ще е грандиозен успех за Китай, защото ще позволи на местните учени да изследват атмосферните проби в наземни лаборатории и да потърсят дали в тях има следи от живот.

Някъде около 2038 г. предстои да започне изграждането на база на Марс. Китайците не са дали заявка, че планират пилотирана мисия до Червената планета – напротив, те първо ще пращат хора към Луната. Така че по всяка вероятност тази база ще е роботизирана, с потенциал за пилотирани експедиции в по-далечното бъдеще.

През 2039 г. трябва да бъде изстреляна мисия до Нептун и неговата луна Тритон, която ще търси следи от подпочвени океани и потенциално нови обитаеми местности във Външната слънчева система.

Така че ни чакат изключително интересни години – и предстои да се разбере доколко администрацията на Тръмп, която се тупа в гърдите, че поставя Америка на първо място, ще вземе истински мерки, за да не изостане от Китай.

https://cosmos.1.bg/space/2025/03/28/china-ambitious-missions/

  • Потребител
Публикувано
Преди 10 часа, Skubi said:

Сама, самичка. Ние, Вие не им сме нужни....

Възглас и надежда на българския народ, изразени от Татяна Лолова:  - Те ще ни оправят нас!!  (американците)  :)

Но, що се отнася до китайците, Скуби правилно забеляза .... лошо, лошо...

Скуби виж какво следва (дежа вю):

Камбоджа ("демократична Кампучия") - Командва китайския възпитаник Пол Пот.  1/3 от населението - интелигенцията нарочно - убити!

След събитията Пол Пот бяга в Китай. ...

Ако това е вярно - ей така ще ни оправят китайците! ...

 

  • Потребител
Публикувано
Преди 23 минути, Exhemus said:

Възглас и надежда на българския народ, изразени от Татяна Лолова:  - Те ще ни оправят нас!!  (американците)  :)

Но, що се отнася до китайците, Скуби правилно забеляза .... лошо, лошо...

Скуби виж какво следва (дежа вю):

Камбоджа ("демократична Кампучия") - Командва китайския възпитаник Пол Пот.  1/3 от населението - интелигенцията нарочно - убити!

След събитията Пол Пот бяга в Китай. ...

Ако това е вярно - ей така ще ни оправят китайците! ...

 

А Северна Корея забрави ли? 

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.