Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Икономическо земетресение


Препръчано мнение

  • Администратор
Публикувано

Британският парламент се събра за първи път в събота от десетилетия, за да обсъди спешен закон за предотвратяване на фалита на British Steel. Правителството на Кийр Стармър пое контрол над компанията чрез извънредни правомощия, за да спаси около 2700 работни места. Обсъжда се и потенциална национализация на последните доменни пещи.

Смята се, че китайският собственик Jingye умишлено е допуснал изчерпване на суровините, за да спре пещите и да направи Великобритания зависима от вноса на китайска "чиста стомана". Тези твърдения обаче не са напълно потвърдени, а Китай отказва да коментира.

Затварянето на пещите и потенциалният крах на British Steel предизвикаха остри дебати за индустриалната политика на Великобритания и последиците от приватизацията на компанията през 1999 г. Правителството е изправено пред натиск да защитава националните интереси и да предотврати загубата на ключова индустрия.

https://t.me/drmjournal/12207

------------

Световната банка и Международният валутен фонд откриват пролетните си срещи тази седмица на фона на спадащото глобално бизнес и икономическо доверие в резултат на търговската война на президента на САЩ Доналд Тръмп. 

Разговорите във Вашингтон ще се съсредоточат върху последиците от повишаването на американските мита, като официални лица, анализатори и обикновени гласоподаватели се притесняват, че те вероятно ще сринат икономическите перспективи не само на САЩ, но и на международната общност. Индексът на бизнес доверието на Brookings-Financial Times, който се изготвя два пъти годишно, спадна до най-ниското си ниво, докато икономическото одобрение на Тръмп е най-лошото за всеки от президентските му мандати. 

САЩ може да се сблъскат с летен спад, предупреди високопоставен служител на Федералния резерв, докато главният икономист на Apollo прогнозира 90% вероятност за рецесия.

https://t.me/drmjournal/12208

------------

Доларът отслабна, а фючърсите на американските акции се понижиха, след като търговците, завърнали се след Великденските празници, разбраха, че президентът Доналд Тръмп иска да уволни председателя на Федералния резерв. 

Ръководителят на Националния икономически съвет заяви, че Тръмп проучва дали такова уволнение е възможно, което доведе до ръст на цената на златото до нов рекорд. 

Постоянното публично разочарование на президента от Джером Пауъл повдигна въпроси не само за бъдещата посока на паричната политика, тъй като Тръмп иска понижаване на лихвите, но и за независимостта на самата централна банка. Междувременно Върховният съд може скоро да разгледа важно правно дело за уволненията на служители в други независими агенции, което може да улесни уволнението на Пауъл.

https://t.me/drmjournal/12209

 

  • Мнения 66
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Публикувано
Преди 22 минути, Р. Теодосиев said:

Доналд Тръмп иска да уволни председателя на Федералния резерв. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Executive_Order_11110#JFK_assassination_theory

Чакаме развитие :D 

  • Администратор
Публикувано

Фирми от различни сектори отменят доставки, след като последиците от търговската война между САЩ и Китай се разшириха. 

Според съобщенията Ford спира да изпраща пикапи и джипове в Китай, след като Пекин наложи ответни мита, а базираната в Германия DHL заяви, че ще спре да доставя пакети на стойност над 800 долара в САЩ. 

Според експерти, цитирани от Financial Times, ходът на DHL - който идва, след като пощенската служба на Хонконг спря доставките за САЩ - може да е знак, че глобалната търговска система започва да се разпада. 

Влиянието на търговската война върху бизнеса се отразява дори на десетилетни корпоративни съперничества: "Пепси" внася концентрата си в САЩ от Ирландия, така че ще бъде обект на мита, докато "Кока-Кола", които произвежда в Пуерто Рико, са по-добре защитени.

https://t.me/drmjournal/12218

  • Глобален Модератор
Публикувано
Преди 2 часа, deaf said:

Икономиката е слуга на Политиката.

Свободната световна търговия е утопия и никога не е съществувала.

И двете трърдения са твърде опростени и поради това в голямата си степен - неверни :) 

Икономиката била слуга на политиката? Да, доколкото политическата власт определя рамките и, чрез данъци, закони, бюджет. И не, защото икономиката си има собствени закони, които не се влияят от политическата воля. В дългосрочен план пазарните сили са по-силни от политиката (валутни кризи, хиперинфлация, да не изброявам кога политиката е безсилна). Като изключим автокрациите, икономиката на практика е автономна и саморегулираща се.

Свободната световна търговия е утопия? Да„ защото в реалният свят има много бариери, като мита, санкции, лицензи, двойни стандарти. И не, защото има много зони за свободна търговия. Свободната търговия е реална концепция, и дори непълната и реализация води до огромни ползи. Да я наречеш "утопия" значи да не разбираш за какво става дума.

Това е както истината в някои науки. Тя е абстракция, съществува, но не можеш да я достигнеш, макар че се стремиш непрекъснато да се доближаваш до нея.

 

  • Потребител
Публикувано

 Тръмп май е започнал да "кляка". Борсата се е поуспокоила след като е заявил днес че митата с Китай няма да останат толкова високи, но все пак няма да са нулеви. Също така е заявил че няма да сменя Пауал. Предстои да видим колко часа ще му трябват, за да си смени отново позицията.

https://www.tipranks.com/news/dow-jones-index-today-easing-trade-war-talks-fuel-a-stock-market-rally

  • Потребители
Публикувано
Преди 47 минути, deaf said:

Определя с кого да се търгува и произвежда...

По твоята логика България може да определя да търгува само самолети или само с Турция, но така не работи икономиката.

Както може да видиш, когато влезеш в магазина (който и да е) там има продукти от цял свят или продуктите съдържат части и материали от цял свят.

Сега Тръмп много иска да накаже Китай, но на практика наказва своя народ. Самата САЩ вече загуби трилиони долари без нищо конкретно да е спечелила от тези "политики". 

Политиците дори и да имат власт да определят нещо свързано с икономиката, то това не означава, че икономиката се поддава и тръгва да се подчинява. В момента имаме много хубави примери всеки ден с "политиките" на Тръмп и реакцията на икономиката ;)

  • Потребител
Публикувано
Преди 6 минути, mnogoznaiko said:

Както може да видиш, когато влезеш в магазина (който и да е) там има продукти от цял свят или продуктите съдържат части и материали от цял свят.

Както винаги,в дреболиите се крие истината. Всички търгуват с всички,но политиците определят много точно и внимателно с колко процента и части от процента ще търгуваме с еди-коя си държава и с колко с онази държава. Позволиха на управниците на България да купят руски атомни реактори,но ги принудиха да купуват американско ядрено гориво за тях от Уестингхаус. България не може да произвежда портокали и затова ги внасяме от Гърция,пак поради политически причини внасяме от нея,а не от другаде. 

Както свободната търговия е утопия,така и автаркията е абсолютно невъзможна. Всяка автаркия (пълно икономическо затваряне на държавата към външният свят),свършва бързо с катастрофа...

Всичко в този свят е борба за власт. И там е проблемът на САЩ,че Европа все повече набира сили,включително икономически,и затова Тръмп за да изпревари събитията,създава хаос,размътва водата,с цел да улови голяма риба,образно казано... Той иска всяка държава ясно да се позиционира,след което каквото сабя покаже... Всичко при Тръмп е изчислено с най-малки подробности. Много се лъжат тези,които мислят,че той действа безцелно...

Голяма заблуда е и често изтъквана от някои икономисти,че световната търговия носила мир между народите. Точно обратното. Икономическото обвързване на всеки с всеки създава страшен риск от война. Франция например и силно обвързана икономически със САЩ,но Тръмп реши да се откъсне от Европа,следователно и от Франция. Но това е невъзможно да стане веднага. Нужни са десетилетия. Като при самото развързване на двете държави,Франция ще пострада икономически много-много повече от Щатите. Именно това създава сред френските политици непоносимо нервно напрежение,което може да избухне и доведе да някакъв вид истинска война...

  • Глобален Модератор
Публикувано
Преди 1 час, deaf said:

Както винаги,в дреболиите се крие истината. Всички търгуват с всички,но политиците определят много точно и внимателно с колко процента и части от процента ще търгуваме с еди-коя си държава и с колко с онази държава.

Има си хора, които са учили за това да определят точно и внимателно процентите, и това определено не са политиците. Те обикновено загробват нещата, когато вземат юздите на управление на икономиката. Няма примери за обратното :) 

Преди 1 час, deaf said:

Позволиха на управниците на България да купят руски атомни реактори,но ги принудиха да купуват американско ядрено гориво за тях от Уестингхаус.

Е какво "точно" има тука, след като изгодата ни от далаверата намалява? Политическият ход тука не е икономически, а контраикономически.

Преди 1 час, deaf said:

България не може да произвежда портокали и затова ги внасяме от Гърция,пак поради политически причини внасяме от нея,а не от другаде. 

Може би от Гърция транспорта ни излиза най-евтино? А? И причините всъщност са икономически, и малко е нужно да се разграничава политика от икономика?

 

Защо трябва да се мисли толкова конспиративно? ТЕ ни налагали решения... :D Човече, разширявай си кръгозора докато можеш, че нещата хич не изглеждат добре.

  • Потребител
Публикувано
Преди 3 минути, scaner said:

Може би от Гърция транспорта ни излиза най-евтино?

Не е тази причината. България внася салата айсберг от Испания,която е на другия край на Европа,но понеже вносът на айсберг оттам е в големи количества,транспортът излиза евтин и почти без пари... Ако натоварите багажника на една лека кола с айсберг и ги докарате от Испания тук в България,за да ги продадете,ще ви излезе много скъпо,но ако докарате сто ТИР-а с айсберг,ще ви излезе много евтино.

 

  • Глобален Модератор
Публикувано
Преди 22 минути, deaf said:

Не е тази причината. България внася салата айсберг от Испания,която е на другия край на Европа,но понеже вносът на айсберг оттам е в големи количества,транспортът излиза евтин и почти без пари... Ако натоварите багажника на една лека кола с айсберг и ги докарате от Испания тук в България,за да ги продадете,ще ви излезе много скъпо,но ако докарате сто ТИР-а с айсберг,ще ви излезе много евтино.

Аха. А ако внасяхме в по-малки количества, какво? Просто нямаше да ядем този продукт :) Каква е икономическата поука тогава? Като нямаш вътрешно производство, ще внасяш. Количеството което ще внасяш зависи не само от цената на транспорта, а и от потреблението, и то е определящото.

Испания е основен производител на Салата Айсберг в Европа, безспорен лидер. Други големи производители са Нидерландия и Италия, но и те внасят допълнително от Испания. Така че не някаква изгодност в транспортните разходи е причината за купуване на този продукт от Испания :) 

Да имаше по-близък производител, може и от него да внасяме, но в случая икономическите предпоставки са такива. За разлика от портокалите, които ги има и наблизо, в Гърция...

 

  • Администратор
Публикувано

Ето още примери къде отива икономиката, когато се намеси политиката:

Икономиката на Южна Корея се сви през първото тримесечие като вследствие на протекционизма на Вашингтон. 

Свиването на годишна база беше първото в страната от края на 2020 г. и въпреки че анализаторите отбелязаха, че вътрешнополитическите сътресения вероятно са потиснали потреблението, зависимостта на южнокорейската икономика от износа я прави уязвима към бързо променящите се търговски политики на президента на САЩ Доналд Тръмп. 

Длъжностни лица от Сеул са във Вашингтон днес с надеждата да договорят някаква дългосрочна отсрочка: въпреки че Белият дом преустанови прилагането на митата от т.нар. „Ден на освобождението“, Южна Корея, четвъртият по големина износител на стомана за САЩ, все още е обект на 25-процентни мита върху метала. 

От Goldman Sachs заявиха, че не са оптимистично настроени относно перспективите за растеж на Южна Корея „предвид все още повишената несигурност, свързана с политиката на САЩ за митата“.

https://t.me/drmjournal/12238

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.