Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Пилотиран космически кораб Союз МС-27 - старт 8 април 2025 г.


Препръчано мнение

  • Модератор Космически науки
Публикувано

Пилотираният космически кораб Союз МС-27 е на стартовата площадка

Screenshot-2025-04-05-090521.png

На снимката: екипажът на „Союз МС-27“. От ляво надясно, астронавтът на НАСА Джони Ким и руските космонавти Сергей Рижиков и Алексей Зубрицки. Фото: Тренировъчен център „Гагарин“.

5 април 2025 г. 09:15 ч.

Светослав Александров. Рано тази сутрин ракетата „Союз-2.1а“ с пилотирания космически кораб „Союз МС-27“ бе изведена на стартовата площадка на космодрума Байконур. Американският астронавт Джони Ким и руските космонавти Сергей Рижиков и Алексей Зубрицки ще излетят на 8-ми април в 08:47 ч. българско време.

photo_2025-04-05_09-03-15-1024x1024.jpg

Емблемата на мисията изобразява доста неща – освен че на нея се виждат знамената на Русия и САЩ като участници в полета, ще забележите също така, че са добавени и миниатюри на емблеми, които ознаменуват 60-годишнината от полета на Алексей Леонов и първото излизане на човек в открития космос, както и 50-годишнината от съвместната американско-руска експедиция „Аполо-Союз“. Но на емблемата съдържа и доста пропаганда, на нея можете да видите и колорадски бръмбари, а самата ракета са я кръстили „Ракета на победата“.

Двама новаци ще полетят за пръв път в космоса – това е американецът Джони Ким, както и руският космонавт Алексей Зубрицки. Ким е потомък на южнокорейски емигранти, които са се преместили в САЩ в началото на 80-те години – самият той е 41-годишен. Има сериозна военна кариера – участвал е в над 100 бойни мисии в Близкия изток, а в астронавтския отряд на НАСА влиза през 2017 година. Женен с три деца.

32-годишният Зубрицки е родом от Запорожката област в Украйна. През 2013 г. завършва Харковския национален университет, а в периода 2013-2014 г. служи като летец на 204-тата Севастополска бригада по тактическа авиация на украинските ВВС. След анексирането на Крим обаче Зубрицки е включен в състава на въоръжените сили на Руската федерация. От март 2014 г. продължава да служи в изтребителната авиация на Севастопол, но под знамето на Русия. А в отряда на космонавтите влиза през 2017 година. Заради нетипичната биография на Зубрицки, той е наричан от одеската медия „Думська“ с израза „космонавт-изменник“, като е официално признат от украинския съд за държавна измяна и дезертьорство. Осъден е задочно на 15-годишен затвор и конфискация на имуществото.

Сергей Рижиков е единственият от екипажа, който е летял и преди в космоса – при това двукратно, с корабите „Союз МС-02“ и „Союз МС-17“. Военен летец на Русия с над 700 летателни часа и над 350 парашутни скока.

След изстрелването на „Союз МС-27“ на 8-ми април, корабът ще направи две обиколки около Земята и само след три часа ще е скачи с Международната космическа станция. Тримата членове на екипажа ще останат осем месеца и ще се приберат на Земята през декември.

https://cosmos.1.bg/space/2025/04/05/soyuz-ms-27-rolled-launch-pad/

  • Модератор Космически науки
Публикувано

УСПЕХ: Пилотираният космически кораб Союз МС-27 излетя към МКС!

2025-soyuz-ms-27-launch-1024x682.jpg

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : Roscosmos

8 април 2025 г. 09:00 ч.

Светослав Александров. Тази сутрин в 08:47 ч. българско време от космодрума Байконур в Казахстан бе проведено успешно изстрелване на пилотирания космически кораб „Союз МС-27“ с двама руснаци и един американец на борда.

След две обиколки около Земята, корабът трябва да извърши автоматично скачване с модула „Причал“, част от руския сегмент на МКС, в 12:03 ч. българско време.

Командирът на „Союз МС-27“ е опитният космонавт Сергей Рижиков, ветеран, за който това е трето космическо пътешествие. Към него се присъединява Алексей Зубрицки, новак, от украински произход, първоначално служещ към украинските ВВС, а след анексирането на Крим минава към руските ВВС. Американецът на борда на „Союз МС-27“ е астронавтът на НАСА от корейски произход Джони Ким, също новак. Това е първият корейски американец, който ще изпълни дългосрочна мисия в космоса.

Очаква се тримата да прекарат на борда на Международната космическа станция осем месеца, като ще се приберат на Земята през декември. За този период ще бъде осъществена поне една „космическа разходка“, като Ким е обучен за тази задача.

Видеозапис от днешното изстрелване:

https://cosmos.1.bg/space/2025/04/08/soyuz-ms-27-launches/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.