Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

100-годишна костенурка дарява надежда за бъдещето на своя вид


Препръчано мнение

  • Потребители
Публикувано

В зоологическата градина във Филаделфия е регистрирано рядко и вдъхновяващо събитие – застрашена галапагоска костенурка на име Момий е станала майка за първи път на 97-годишна възраст. Костенурката, която е най-старият обитател на зоопарка, живее там от април 1932 г. – вече над девет десетилетия.

Галапагоските гигантски костенурки са сред най-дълголетните животни на планетата, с продължителност на живота от над 150 години, но първо размножаване на такава преклонна възраст е изключително необичайно явление.

Бащата на новородените е костенурка на име Абрацо, на приблизително 96 години, който е преместен в зоопарка през декември 2020 г. На 27 февруари 2025 г. се е излюпило първото от четирите малки, всички женски, от общо 16 яйца, които Момий е снесла през ноември 2024 г. 

Това събитие има голямо значение за опазването на вида, тъй като западните галапагоски костенурки от Санта Круз са критично застрашен вид, ендемичен за остров Санта Круз в Галапагоския архипелаг на Еквадор. През последните вековете тяхната популация е намаляла драстично поради човешки дейности, включително лов, унищожаване на местообитания и въвеждане на инвазивни видове.

Галапагоските костенурки играят ключова роля в островната екосистема, помагайки за разпространението на семена и създаването на пътеки през гъстата растителност. Те са емблематични за Галапагоските острови и вдъхновиха Чарлз Дарвин за неговата теория за еволюцията по време на историческото му посещение през 1835 г.

През последните десетилетия са предприети значителни мерки за опазването им чрез програми за размножаване и реинтродукция в дивата природа. Това събитие дава надежда, че с подходящи мерки за опазване, видът има шанс за възстановяване.

Това е първият случай на излюпване на западни галапагоски костенурки от Санта Круз в зоологическата градина във Филаделфия за повече от 150 години, което прави събитието историческо за институцията.

 

Mommy, a giant Galapagos tortoise at the Philadelphia Zoo.
Copyright AP Photo/Chris Gardner

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.