Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Глобален Модератор
Публикувано

Делфин помага на жена да роди под водата. Твърди се, че той извършва някакъв вид "сканиране" на тялото в резултат, на което раждането ставало по-лесно и безболезнено. Ама дали е баш така? ;)

  • Мнения 196
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Публикувано

Ама дали е баш така? ;)

Много се съмнявам. "Сканирането", извършвано от делфина, не се различава особено от ултразвуковия ехограф, с който бременните жени биват преглеждани всеки месец....

  • 2 месеца по късно...
  • Глобален Модератор
Публикувано

Почина последната в света гигантска слонска костенурка

qkELz.jpg

Джордж е починал в разцвета на силите си

В Галапагоския национален парк в Еквадор почина последната в света гигантска слонска костенурка.

Според оценките на учените възрастта на "Самотният Джордж” бе около сто години, пише ИТАР-ТАСС, цитирана от "Фокус".

Служителите в националния парк уточниха, че за изясняване причините за смъртта ще бъде извършена аутопсия, тъй като Джордж е починал в разцвета на силите си.

Средната продължителност на живота на представителите от този вид костенурки бе двеста години.

Джордж беше открит от зоолози през 1972 г. на един от Галапагоските острови. Няколко десетилетия учените се опитваха да го кръстосат с най-подходящите представители на близки видове костенурки, за да се получи потомство и да се възроди вида, но всичките им опити се оказаха напразни.

Самотният Джордж се превърна в световна известност и в символ на Галапагоския национален парк.

Известни политици и холивудски звезди пристигаха да се запознаят с него, сред които е и английският принц Чарлз, както и Брад Пит и Анджелина Джоли.

http://dnes.dir.bg/news/jorj-slonska-konstenurka-11429258

  • 2 месеца по късно...
  • 1 месец по късно...
  • Потребители
Публикувано

Голям брой бозайници открити в Перуанските анди!

Зоолозите описват хиляди нови животински видове всяка година, но броят на бозайниците обикновено е само незначителна част.

Въпреки че все още не са описани, предполага се че учените са открили най-малко 8 вида млекопитаещи:

маймуна, морско свинче, олинго, торбест бозайник, земеровка и 4 вида гризачи, като съществува възможност да са попаднали и на нов вид Сива лисица.

post-10707-017717100 1351928796_thumb.jp

Източник

  • Потребител
Публикувано

Змия, намерена в нива край търговищкото село Ралица, хвърли в смут жители и ветеринари.

...

В коментарите пише, че това била медянка.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%B4%D1%8F%D0%BD%D0%BA%D0%B0

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Публикувано (edited)

Обикновено информацията за откриване на нов животински вид не предизвиква особен възторг у лаици като мен, но новината за наличие на отровен примат определено ме заинтригува:

New Species of Borneo's Enigmatic Primate Discovered: Kayan Loris Has a Toxic Bite

http://www.scienceda...21213085206.htm

121213085206-large.jpg

Редактирано от Drake
  • Модератор Биология
Публикувано

Това за лоритата е известно от две - три години, дори НГ направиха много добър филм.

Мисля, че и в ББС Нолидж имаше статия миналата година.

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребители
Публикувано

Май си нямаме тема за новоизчезнали видове, а и би било ужасно подтискащо, ако редовно се попълва...

Започваме новата 2013-та с лоша новина - във Виетнам е намерен отстрелян последният представител на вида Явански носорог. Липсващият рог говори за това, че е станал жертва на бракониери и вероятно се мъдри по рафтовете на местните шарлатани-лечители. Малка популация от около 50-тина индивида все още живее в Индонезия, строго охранявана.... Тъжна картинка! :( Видът изглежда обречен, както и много други....

http://www.takepart.com/article/2012/12/12/its-official-vietnams-javan-rhino-extinct-and-other-species-will-likely-follow

  • Глобален Модератор
Публикувано

Е остава все пак някакъв шанс в Индокитайските джунгли да има оцелели носорози за чието съществуване хората (за щастие) все още да не знаят.

Това с новооткритите маймуни и отровния примат направо ме застреля! Романтиката на откривателството още е жива :)

  • 3 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор
Публикувано

Защо кучето е станало най-добрият приятел на човека

Бе открит фосил на кучеподобно датирано отпреди 33 хиляди години, а останки от "по-съвременни" кучета бяха намерени в човешки погребения в Израел и датиращи отпреди 11-12 хиляди години

Кучето е станало най-добрият приятел на човека, защото се е научило с времето по-добре да усвоява скорбялата (нишестето), отколкото вълка, неговия месояден прародител.

Tова установи сравнително проучване на генома на двете животни, цитирано от Франс прес.

Още е загадка как и защо нашите далечни предци са опитомили кучето, но явно то е било едно от първите животни, които са заживели заедно с човека.

Беше открит фосил на кучеподобно датирано отпреди 33 хиляди години, а останки от "по-съвременни" кучета бяха намерени в човешки погребения в Израел и датиращи отпреди 11-12 хиляди години.

Генетиката потвърждава, че опитомяването на кучето е започнало преди поне 10 хиляди години в Югоизточна Азия и в Близкия Изток.

Но генетичните промени, свидетелстващи за трансформацията на вълците в кучета, остават все още доста неясни. още по темата

Ерик Акселсон, биолог в шведския университет в Упсала, и неговият екип сравнили генома на 12 вълци от различни части на света с този на 60 кучета, произлезли от 14 различни породи.

Учените идентифицирали 36 участъка от генома, които вероятно са били променени вследствие на процеса на опитомяването и еволюционното приспособяване на кучето.

Повече от половината от тези сектори са свързани с мозъчните функции и с развитието на

нервната система.

Те биха могли да обяснят очевидната разлика в поведението на вълка от домашните му събратя.

Но екипът открил и 3 специфични гена при кучетата, които играят съществена роля при усвояването на скорбялата, полизахарид с растителен произход.

Именно това качество е спомогнало за опитомяването на първите кучета, докато вълците стриктно са се придържали към месояден хранителен режим.

Развитието на първите форми на земеделие е послужило като катализатор за опитомяването на вида, заключават шведските учени.

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5467411

  • 1 месец по късно...
  • Потребители
Публикувано

Установиха къде гнездят новозеландските вълнолюбки - на 50

км от Окланд

Изследователи установиха, че считаната за изчезнала от 1850 до 2003 г. новозеландска вълнолюбка (Oceanites maorianus) гнезди на о. Хаутуру в залива Хуараки, който е част от Морски парк. Екипът от изследователи е предвождан от Крис Гаскин, ръководител на проекта „Орнитологично важни места” на най-голямата независима природозащитна организация в Нова Зеландия - Forest & Bird (BirdLife в Нова Зеландия) – и Д-р Мат Райън от Университета в Окланд.

Морската птица е вписана като критично застрашен вид от BirdLife по смисъла на Червения списък на IUCN и установяването на гнездови местообитания е жизнено важно за консервацията и възстановяването на популацията им.

Три екземпляра от миниатюрните 35-грамови морски птици са уловени край Н. Зеландия през 1800 г. и се предоставят за съхранение на различни музеи в чужбина. След преоткриването на вида започват догадки по въпроса къде точно птиците гнездят. Новозеландсите вълнолюбки гнездят в дупки под земята и се придвижват по сушата само през нощта. Това, както и критично ниската численост на популацията им, прави откриването на гнездовите им местообитания напосилна задача.

По време на проучването екипът от изследователи лагерува на островите Poor Knights, Mokohinau и Little Barrier и използва радиоприемници, за да установи гнездовия хабитат.

„Това е като да търсиш игла в купа сено”, казва Крис Гаскин. Сериозният пробив идва миналата година, гогато биват открити петна от гнездене по уловените в морето птици. Това са характерни отпечатъци по оперението на птицата, които се получават в резултат от продължително лежане върху яйцата. Това води до определяне на периода на гнездене на новозеландсите вълнолюбки, който е и най-подходящото време за откриването им на сушата.

Тази година в морето са уловени 24 птици със специално проектираните мрежи и на всяка от тях е поставен малък радиопредавател с тегло 1 g. Автоматизираните приемници свиват обхвата на търсенето. Членовете на екипа, отседнали в отдалечен лагер на северния бряг на о. Little Barrier, използвайки ръчни приемници и прожектори, потвърдиха, че птиците идват на брега под прикритието на нощта и се придвижват към вътрешността. Това провокира изместване на зоната на търсене. След като улавят сигнал през нощта от неподвижна птица в гората, членовете на екипа получават възможност да идентифицират ясно гнездовия хабитат.

Д-р Райън казва: „Наблюдаваното местообитание е много уязвимо и с птици, намиращи се в много деликатен етап на размножаване. Използвахме автоматизирано оборудване през по-голямата част и се придържахме към пасивен подход, но също така членове на екипа се приближиха в близост до точното място за преки наблюдения”.

„В петък сутринта е намерена птица на земята, вероятно току-що напуснала своята дупка. В същото време членовете на екипа откриват и друга птица, която е най-вероятно на гнездо”, казва Крис Гаскин. „Това е удивителен резултат за нашия ентусиазиран и всеотдаен екип”. Учените ще останат на острова и през следващите седмици. Прилагат се също изследвания и от въздуха в опити да бъдат установени точната численост и разпределение на популацията.

Още: http://www.birdlife.org/community/2013/02/new-zealand-storm-petrel-discovered-breeding-50-km-from-auckland-city/

  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор
Публикувано

923496_407979442642812_1171068458_n.jpg

The incident occurred in the Indian state of Punjab. Two puppies fell into a well. Their mother ran near the well and started barking, and attracted the attention of the owner, who looked inside and to his surprise there was a king cobra at the bottom, which didn't pose any threat to the puppies. Moreover, the reptile, looked after the puppies, by not allowing them to cross to the other side, where they could possibly drown, when the well is filled with water.

In general, they spent around 48 hours together at the bottom and in these 48 hours the cobra sat quietly next to them. When help finally arrived from the forest department, the cobra slithered to the other end of the well. The puppies were not injured at all and the reptile was immediately taken into the woods and was released into the wild.

Even the most deadly and dangerous creatures on earth know what Co-existence and mutual assistance is. The human race is in this respect far behind, and this is our biggest drawback.

Чудна работа.

  • 3 седмици по-късно...
  • 4 месеца по късно...
  • Глобален Модератор
Публикувано
  • Потребители
Публикувано

Е, тук журналистите пак са се направили на интересни. В това езеро гнезди рядък вид фламинго все пак - Phoeniconaias minor. Предполагам, че просто консервира по интересен начин вече мъртви тела :)

  • Глобален Модератор
Публикувано (edited)

Ц, ц, ц, мислех че само с политиката правят така :) Тя по принцип тинята може да консервира.

Редактирано от Warlord
  • Глобален Модератор
Публикувано

Той човека дето ги е снимал си признава, че ги намирал мъртви на брега и ги нагласял в реални поза за снимките. А езерото било с много висока соленост та се консервирали животинките.

  • Глобален Модератор
Публикувано (edited)

Те намериха пираня още някъде. Въобще животът е страшен и опасности дебнат отвсякъде.

Редактирано от Last roman
  • Модератор антропология
Публикувано (edited)

Струва си човек да го погледне това, страшното езеро. Фламинготата някак си ми изглеждат в цъфтящо здраве на снимката, но може и да са в ранна фаза на вкаменяване, знае ли човек. Изглежда много зависи от ръката, която държи фотоапарата. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a5/NatronSouthSide.jpg/800px-NatronSouthSide.jpg

П.С. Лила_ва, все се чудя, бургаските езера не са ли вече по-токсични от танзанийското? Колко жалко, зачетох се и това танзанийско езеро е истинско чудо на природата с алкалните си води и в него има живот, даже риба, която се е приспособила - и е застрашено от индустриялизацията - танзанийците строят завод за добив на сода който ще точи водите му. Хубаво, че фотографът с фотографиите е обърнал вниманието на света върху езерото.800px-NatronSouthSide.jpg

Редактирано от Южняк
  • Глобален Модератор
  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикувано (edited)

От Phys.org оповестиха за откритие на първото отровно ракообразно

Екип учени от Великобритания, Германия и Мексико публикуваха в списанието Molecular Biology and Evolution тяхното изследване на откритите преди 30 години Speleonectes tulumensis. Тези ракообразни са слепи и обитават подводни пещери в Карибско море, Канарските острови и западната част на Австралия. Уникалното в случая е, че обезвреждат плячката си с отрова, съдържаща невротоксини (с парализиращ ефект както при паяците) и ензими (като змийска отрова). До сега са известни близо 70 000 ракообразни, но никое от тях не е отровно.

firstvenomou.png

http://phys.org/news/2013-10-venomous-crustacean-underwater-caves.html

Редактирано от Drake

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!