Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Журналистите откриха живот на извънслънчева планета! Учените, за съжаление, не...


Препръчано мнение

  • Модератор Космически науки
Публикувано

Не, учените не са открили живот на планетата K2-18b!

hycean-exoplanet.jpg Илюстрация на планетата K2-18 b. Отново подчертавам – това е илюстрация, а не реална снимка. Photo credit : ESA

17 април 2025 г. 16:55 ч.

Светослав Александров. През последните 24 часа медиите започнаха да публикуват статии със заглавия, че на извънслънчевата планета K2-18b е открит извънземен живот. Но за съжаление това е поредното раздухване на научни заключения, които, дори и да са верни, са само първата стъпка към потвърждаването на този живот. Астробиологията е сложна дисциплина.

Планетата K2-18b е добре известна на науката. Още през 2023 г. писах на страниците на КОСМОС БГ, че учените са намерили данни за наличието на въглероден диоксид и метан, а предварителни сведения показаха присъствието и на диметил сулфид – вещество, което тогава се смяташе, че се образува само от метаболизма на живи организми. Важно е да се подчертае, че тези данни бяха получени само от два прибора на космическия телескоп „Джеймс Уеб“ – NIRISS и NIRSPec, които работят в близката инфрачервена област. Изследователите тогава подчертаваха, че данните за диметил сулфида са предварителни и е нужно потвърждение от трети, независим прибор – MIRI, работещ в средната инфрачервена област. Вчера в научното списание The Astrophysical Research Letters излезе най-новата статия от Nikku Madhusudhan и колектив, в която се съобщава, че такива независими данни вече са получени. В този ред на мисли тази публикация е важен принос към характеризирането на атмосферата на извънслънчевата планета.

Но това характеризиране е сложен процес. Извънслънчевите планети са много трудни за изучаване от телескопи и вероятно малцина осъзнават, че красивите картинки, които виждат по медиите, не са снимки, а илюстрации. Нито „Джеймс Уеб“, нито който и да е телескоп на Земята или в космоса, не разполага с нужната разделителна способност, за да фотографира K2-18b. Директното заснемане на извънслънчеви планети е трудно и обикновено е постижимо само за тези от тях, които са големи и млади, скоро след тяхното формиране – т.е. не са изстинали, още са горещи и са негостоприемни за живота. В останалите случаи, както е този със K2-18b, планетите са открити посредством косвени методи, а за техните характеристики съдим на базата на спектри, които учените получават, докато планетата извършва пасаж пред диска на своята звезда.

Проблемът е, че тълкуването на спектрите се осъществява посредством специфични модели, а на този етап от научното развитие те не са особено прецизни. Поради тази причина още през 2022 г. група изследователи призоваха да сме много внимателни, когато тълкуваме какви са условията на извънслънчевите планети и да се въздържаме от категорични заключения. Различните научни екипи използват различни модели и стигат до различни изводи. Трудно е да се каже кой е прав и кой е крив.

Да се върнем на планетата K2-18b. Eкипът, търсещ дали в атмосферата ѝ има диметил сулфид, смята, че това е от т.нар. хипотетични Хицеански планети (на англ. изразът hycean обединява две думи – hydrogen, т.е. водород, и ocean, океан). Хицеанските планети също така принадлежат на класа на т.нар. мини-Нептуни – планети, по-големи от Земята и по-малки от Нептун, и в допълнение към това притежават воден океан и водородна атмосфера. Отново подчертавам – изследователският екип смята, че K2-18b е планета от такъв тип не защото са заснети снимки (такива няма!), а защото спектралните данни най-добре се обясняват от модела, с който работят.

Но през януари т.г. друг, независим екип, публикува отделна научна статия, в която е проведен повторен анализ на събраните данни и макар че тези учени успяват да потвърдят наличието на метан, не потвърждават присъствието нито на диметил сулфид, нито на въглероден диоксид. Според техния модел вероятно планетата дори няма течен океан, така че изобщо не е сигурно, че става въпрос за хицеанска планета! Тази публикация не е цитирана в излязлото днес проучване.

И докато новата публикация ни информира, че за наличието на диметил сулфид е налице 3-сигма увереност, това не е нищо повече от поредния интересен резултат. Той само добавя доказателства в подкрепа на един модел от няколко възможни. Но нека приемем, че на планетата наистина има диметил сулфид – ако през 2023 г. смятахме, че диметил сулфидът е вещество, което на Земята се образува единствено от живи организми като микроводораслите в океаните, през 2024 г. бяха открити доказателства за неговото присъствие на кометата Чурюмов-Герасименко, както и в междузвездното пространство. Така че съществуват небиологични механизми, по които това вещество може да се получи, съответно наличието на диметил сулфид въобще не е категорично доказателство за живот!

Не на последно място – търсейки извънземен живот, ние се облягаме на нашата земецентрична интуиция. Но в конкретния случай е напълно възможно тя да ни лъже. K2-18b е съвсем различен тип планета, каквато не съществува в Слънчевата система, тя е от широката група на т.нар. мини-Нептуни. K2-18b не е като Земята. Химичните процеси, които протичат в атмосферата и океана ѝ, ако изобщо го има (а ако го има, може да се окаже, че е твърде горещ за живите организми), са чужди и непознати за земните изследователи.

Не забравяйте, че ние трудно разбираме даже планети като Венера и Марс, които са съвсем близо до нас и до които летят космически апарати. Тоест, те биват изучавани директно – и въпреки това ние още не сме сигурни какво се случва с метана на Марс (загадка, която е с давност две десетилетия) или с фосфина на Венера (за чието съществуване бе загатнато през 2020 г., но отново не сме наясно дали във венерианската атмосфера има микроорганизми или не). А какво остава за извънслънчевите планети, които са до голяма степен непознати за учените…

Проблемът е, че медиите обичат да раздухват и да търсят сензации от недостатъчно категорични дани. Но в случая водещият автор на излязлата днес статия Nikku Madhusudhan допусна своеобразен гаф – на изнесената от него пресконференция той използваше израза „признаци за живот“. Няма никакъв спор, че този екип от учени са развълнувани, ентусиазирани и смятат, че водна планета с хипотетични организми най-добре обяснява техния модел. Но много техни колеги не споделят тези заключения и посрещат научната публикация със скептицизъм. Това е напълно нормално.

Със сигурност с течение на времето ние ще научаваме повече факти за нашата Вселена и на базата на събираните данни ще може да говорим за тях с по-голяма увереност. Но това няма да се случи днес. Науката е вълнуващо приключение – но до финала остава още много.

https://cosmos.1.bg/space/2025/04/17/k2-18b-story/

  • Потребител
Публикувано
Преди 4 часа, SAlexandrov said:

Не на последно място – търсейки извънземен живот, ние се облягаме на нашата земецентрична интуиция.

Четох някъде, че на Юпитеровите спътници има интересни животинки.

 

Преди 4 часа, SAlexandrov said:

Проблемът е, че медиите обичат да раздухват и да търсят сензации от недостатъчно категорични дани.

О, да! Преди време аз от журналистите научих, че NASA е назовала звезда с Ваше име и все не успявах да Ви честитя събитието. Истина ли е това?

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.