Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Изкуственият интелект: Спасение или заплаха за човечеството?


Препръчано мнение

  • Потребители
Публикувано

Напоследък размишлявам върху едно наболяло и все по-актуална тема - накъде всъщност ни води развитието на изкуствения интелект? Дали вървим към светло технологично бъдеще или към собственото си унищожение?

Някои експерти предупреждават, че създаването на свръхинтелект може да доведе до края на човечеството. Според тази теория, веднъж надминал човешкия интелект, AI може да реши, че не се нуждае от нас или дори да ни счете за заплаха.

Възможните сценарии за унищожение са разнообразни - от целенасочено елиминиране на човечеството до "странични ефекти" от постигането на други цели на свръхинтелекта. По-притеснителното е, че това не изисква непременно самосъзнание - просто достатъчно сложни алгоритми за действие.

Друга опасност е злонамереното използване на AI от хора, компании или правителства - например за създаване на биологични оръжия с досега невиждана смъртоносност.

От друга страна тези страхове може да са преувеличени. Някои изследователи твърдят, че дори да се създаде свръхинтелект, той може изобщо да не се интересува от нас - подобно на нашето отношение към мравките.

Други поставят под въпрос самата възможност за постигане на изкуствен общ интелект (AGI). Те смятат, че никога няма да разполагаме с достатъчно изчислителна мощ и ресурси, за да създадем нещо сравнимо с човешкия мозък.

Финансови експерти пък гледат на AI като на потенциален балон - индустрия, която поглъща огромни инвестиции, без да произвежда съответната стойност. В по-трудни икономически времена това развитие може значително да се забави.

Притеснителен остава фактът, че въпреки декларациите за контрол върху рисковете от AI (като "Декларацията от Блечли", подписана от 30 държави), реалните регулации остават оскъдни. Единствено ЕС прави опити в тази посока, често посрещани с насмешка като "антитехнологични".

Въртят ми се няколко въпроса, които бих искал да обсъдя с хората във форума:

  1. Смятате ли, че създаването на свръхинтелект е неизбежно или това е просто технологичен мит?

  2. Кое виждате като по-голяма заплаха - самият AI или хората, които биха го използвали злонамерено?

  3. Трябва ли да се забави развитието на AI технологиите, докато не бъдат създадени адекватни регулации?

  4. Как бихте искали да изглежда бъдещето, в което хората съжителстват с напреднал AI?

  5. Какви предпазни механизми трябва да се наложат, за да се избегнат потенциалните рискове?

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.