Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Математикът, създал теорията на симетрията, получи Абеловата награда


Препръчано мнение

  • Потребители
Публикувано

Норвежката академия на науките и литературата обяви, че японският математик Масаки Касивара е носителят на престижната Абелова награда за 2025 година, според информация на списание Nature. Това е историческо събитие - за първи път наградата се присъжда на гражданин на Япония и за първи път лауреатът е учен, който живее извън пределите на Северна Америка, Европа или Израел. Абеловата награда е една от най-престижните в света на математиката и често я наричат "Нобеловата награда за математици". Тя носи на победителя около 715 000 щатски долара.

image.thumb.jpeg.b55dc4d25a46b96a9e91883a28d116c6.jpeg

Кой е Масаки Касивара?

78-годишният Касивара е роден в град Юки, недалеч от Токио. Той е получил образованието си в Токийския и Киотския университети, а от 1978 година работи в Научноизследователския институт по математически науки (RIMS) в Киото. Неговите трудове обединяват различни области на математиката - алгебра, геометрия и анализ, помагайки за решаването на сложни задачи като диференциални уравнения. Тези уравнения описват например как топлината се разпространява в стая или как планетите се движат по своите орбити.

"Той майсторски съчетава инструментите на геометрията, алгебрата и анализа, за да получи нови идеи", споделя Хелге Холден, председател на Комитета за Абеловата награда.

Касивара е автор на повече от 250 научни статии в съавторство със 70 различни учени - рядкост за математик. Дори след пенсионирането си през 2010 година, той продължава своите изследвания, като в момента изучава моноидални категории, свързани с квантовите изчисления.

Теорията на симетрията: същност и принос на Касивара

Касивара се прочува благодарение на работата си в теорията на представянията - област, изучаваща симетрията. Симетрията представлява свойство, при което обект остава непроменен при определено действие. Например, ако завъртим топка, тя изглежда по същия начин. Математиците описват такива свойства с помощта на групи - набори от симетрии, като всички възможни завъртания на топка.

Представянето на група е начин да се разбере как тези симетрии действат върху други обекти. Например, във физиката те обясняват структурата на електронните орбитали на водородния атом. Класическата теория на представянията се появява в края на XIX век, но Касивара я разширява, добавяйки нови идеи. Той обобщава теорията за безкрайномерни групи и дори за конструкции, които не са групи.

Неговото откритие на кристалните бази е като вълшебен ключ. То позволява да се представят сложни математически обекти като пермутации в краен набор, подобно на разбъркването на колода карти. По-рано това работеше само за прости случаи, а Касивара го превърна в универсален инструмент. Неговият метод, наречен "аргумент на големия контур", се състои от 20 стъпки и е свързан с квантовите групи - структури, които обясняват прехода от квантовата физика (света на атомите) към класическата (света, който виждаме).

Касивара създава и алгебричния анализ - метод, използващ алгебрата за изучаване на диференциални уравнения. През 1984 година той доказва обобщение на съответствието на Риман-Хилберт - задача, поставена от Давид Хилберт през 1900 година. Това доказателство той смята за едно от своите главни постижения. С прости думи, той показва как алгебрата може да опрости уравненията, описващи промените в природата.

"Поканиха ме на среща в Zoom, но дори не знаех за какво става дума", признава Касивара, когато научава за наградата.

Касивара не само променя теорията на симетрията, но и показва как различни области на математиката могат да работят заедно. Неговите идеи се прилагат във физиката, квантовите изчисления и други науки. Първият японски лауреат на Абеловата награда е също символ на разширяването на границите на признанието в математиката.

"Неговите работи не са просто абстракции, те намират приложение в реални задачи, а самият Касивара 'не се страхува да си изцапа ръцете', решавайки конкретни примери. Това вдъхновява: дори на 78 години той продължава да променя света на математиката!", отбелязва математикът Оливие Шифман.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.