Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Хъбъл отбелязва 35 години в орбита


Препръчано мнение

  • Потребители
Публикувано

image.thumb.jpeg.ff88ae6fb89384198e217d90e408656b.jpeg

В чест на 35-тата годишнина от извеждането на космическия телескоп Хъбъл в земна орбита днес бяха публикувани колекция от наскоро заснети изображения. Те обхващат обекти от планетата Марс до кадри на звездно раждане и смърт на звезда, както и величествена съседна галактика. След повече от три десетилетия изследване на нашата Вселена, Хъбъл остава нарицателно име като най-разпознаваемия телескоп в историята на науката.

Астрономите знаеха, че поставянето на телескоп над замъглената атмосфера на Земята ще им позволи да наблюдават Вселената по невиждан дотогава начин. Изображенията от Хъбъл са десет пъти по-ясни от тези на конвенционалните наземни телескопи от онова време. Неговата висока чувствителност разкрива обекти с яркост една милиардна от най-слабите звезди, видими с човешко око. 

Преди Хъбъл нито едно поколение не е имало достъп до невъобразимо ярки картини от космоса, простиращи се почти до самото начало на времето. През по-голямата част от историята сложността и обхватът на необятния космос са били оставени предимно на човешкото въображение. Но Хъбъл навлиза в последния спринт в надпреварата към края на видимата Вселена. В началото на 20-те години на миналия век астрономът Едуин Хъбъл, на когото е кръстен телескопът, започва този маратон с откриването на галактики извън нашия Млечен път.

Телескопът Хъбъл променя завинаги нашето разбиране за космоса и мястото ни в него. Благодарение на него научаваме за съществуването на тъмната енергия, определяме възрастта на Вселената с по-голяма точност и виждаме как изглеждат най-далечните галактики.

След три десетилетия и половина в космоса, този забележителен инструмент продължава да ни предоставя безценни данни и зашеметяващи изображения, вдъхновявайки както учените, така и обикновените хора. Неговото наследство ще продължи да живее дори след края на мисията му, тъй като натрупаните данни и знания ще служат на науката за поколения напред.

Източник: https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Hubble_celebrates_35th_year_in_orbit

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.