Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Китай планира ядрена електроцентрала на Луната до 2035 г.


Препръчано мнение

  • Потребители
Публикувано

Китай проучва амбициозни планове за изграждане на ядрена електроцентрала на Луната до 2035 г. Съоръжението ще има стратегическа роля - захранване на Международната лунна изследователска станция (ILRS), която е в процес на разработка.

Международната лунна изследователска станция представлява мащабен съвместен проект за лунна база, ръководен от Китайската национална космическа администрация (CNSA) и руската космическа агенция Роскосмос. Сътрудничеството е официално оформено чрез меморандум, подписан през март 2021 г. Тази всеобхватна база е проектирана с цел осигуряване на дългосрочна автономна работа на лунната повърхност и/или в лунна орбита.

Основната цел на станцията е да подпомага разнообразни мултидисциплинарни изследователски дейности. Те включват задълбочено изследване на Луната, продължително наблюдение на лунната повърхност и атмосфера, както и техническа проверка на нови космически технологии.

Разработването на ILRS следва прецизно планирана триетапна пътна карта. Първият етап, фокусиран върху разузнаване, обхваща периода 2021-2025 г. Вторият етап, свързан с активно изграждане, е планиран за 2026-2035 г. Финалната фаза на използване на базата се предвижда да започне от 2036 г. нататък.

Фазата на изграждане е разделена на два ключови етапа. Първият (2026-2030 г.) се концентрира върху технологичната проверка на системите. Вторият етап (2031-2035 г.) е посветен на създаването на основните съоръжения чрез пет ключови мисии, обозначени като ILRS-1 до ILRS-5.

Стратегическата цел на Китай е до 2035 г. да завърши основния модел на базата в близост до южния полюс на Луната. След това се планира разширяване на мрежата до 2050 г. Разширената инфраструктура ще свързва ключови точки на лунната повърхност - южния полюс, екватора и дори далечната страна на Луната, която никога не се вижда от Земята.

Въпреки че първоначално проектът стартира като китайско-руско партньорство, той е отворен за международно участие. Към септември 2024 г. в инициативата вече участват 13 държави, демонстрирайки нарастващия глобален интерес към лунните изследвания.

Мисията Chang'e-8 представлява важна стъпка в пътната карта на Китай за изследване на Луната, особено в четвъртата фаза, която се фокусира върху разработването на лунна роботизирана изследователска станция. Първоначално планираното изстрелване за 2028 г. може да се забави до около 2029 г., според последните съобщения на Китайската национална космическа администрация.

Космическият апарат ще се насочи към платото Лайбниц-Бета в близост до южния лунен полюс. Той ще работи в тясна координация с по-ранната мисия Chang'e-7, като заедно ще поставят основите на бъдещата Международна лунна изследователска станция.

Chang'e-8 ще носи впечатляващ научен товар с принос от 11 държави и региони, както и една международна организация. Сред тях се откроява многофункционален робот от Хонконг, изследователски роувъри от Пакистан, Турция и Международното дружество за теренно-транспортни системи. Мисията включва и разнообразни научни инструменти от Италия, Русия, Тайланд, Южна Африка, Перу, Бахрейн, Египет и Иран.

Основните цели на мисията обхващат тестване на технологии за използване на лунните ресурси на място, включително потенциални експерименти за 3D принтиране с лунни материали. Предвижда се провеждане на цялостно научно изследване и проверка на технологии, необходими за бъдещото изграждане на постоянна лунна научна база.

Планираната ядрена електроцентрала ще бъде ключов елемент за осигуряване на надеждно енергоснабдяване на станцията, позволявайки постоянна работа независимо от дългите лунни нощи, когато слънчевата енергия не е достъпна.

image.thumb.jpeg.48cd8b35b523ba4836f6b9bb18fb549e.jpeg
  • Потребител
Публикувано
Преди 49 минути, miroki said:

С какво смятат да я охлаждат, като няма вода.

До колкото знам на Марс има вода. Вярно че не е в течна форма, но ... знае ли се под земята какво има

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.