Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

29 април 2025 г. - спътник на ЕКА Biomass за изучаване на земните гори


Препръчано мнение

  • Модератор Космически науки
Публикувано

УСПЕХ: Европейската ракета Вега-С изведе в космоса спътника Biomass!

2025-vega-c-biomass-launch-success-1024x

Снимка от днешното изстрелване. Photo: ESA/CNES/Arianespace

29 април 2025 г. 16:55 ч.

Светослав Александров. Днес в 12:15 ч. българско време от космодрума Куру във Френска Гвиана бе осъществено успешно изстрелване на европейската космическа ракета „Вега-С“. На борда ѝ се намираше спътникът на ЕКА „Биомас“ (Biomass), който ще изучава по уникален начин земните гори и ролята им във въглеродния кръговрат.

Невъзвръщаемата лекотоварна ракета „Вега-С“ е разработена и се произвежда от италианското предприятие Авио с участието на множество поддоставчици, разположени в Белгия, Франция, Нидерландия, Испания, Швейцария и Украйна. Украинският принос към ракетата е течногоривен двигател за горната степен AVUM, като въпреки военното положение Южмаш продължава да доставя и до ден днешен ракетни двигатели. Доскоро „Вега-С“ бе проблематична ракета. Макар че дебютният ѝ полет на 13 юли 2022 г. бе успешен, вторият на 31 декември същата година завърши с авария. Ракетата стоя извън експлоатация почти две години, докато бъдат взети нужните мерки, а на 5 декември 2024 г. тя отново полетя успешно. А сега имаме нов успех!

Разработката на спътника „Биомас“ започна през 2013 г., като това е седмата мисия от поредицата „Земен изследовател“, част от програмата „Жива планета“, ръководена от Европейската космическа агенция (ЕКА). На борда на „Биомас“ има синтетично-апертурен радар (САР). Това е технология за изучаване на Земята посредством активно сканиране, като приборът излъчва радио сигнали, които се отразяват от земната повърхност. Това не е първият спътник с подобна технология, но ЕКА се хвали, че за пръв път такъв космически радар работи при честота 435 MHz. Той може да прониква през слоевете растителност и учените ще успяват да разберат как са структурирани горите.

Да, както името на спътника показва, той ще изучава горската биомаса. Горите често пъти биват наричани „зелените дробове на Земята“ и те абсорбират и съхраняват 8 милиарда тона въглероден диоксид годишно, спомагайки за регулирането на температурите на планетата. Но изсичането и обезлесяването, най-вече в тропичните региони, води до освобождаването на натрупания въглерод обратно в атмосферата. Това довежда до влошаването на проблема с глобалното затопляне.

„Биомас“ е разработен от Ербъс с участието на 50 поддоставчика.

Следващите дни след началото на мисията ще са много критични. Особено важно е разгръщането на 12-метровата антена, необходимо за улавянето на данните от радара САР. Именно те ще показват къде има сеч и пожари, както и къде дърветата отново порастват.

Следващото изстрелване на европейската ракета „Вега-С“ ще е през юли, когато в космоса ще бъдат изведени четири спътника за наблюдение на Земята за нуждите на Френската национална космическа агенция (CNES).

За повече информация: ЕКА

 

https://cosmos.1.bg/space/2025/04/29/vega-c-biomass-launch/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.