Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

Публикува

Нова черна дупка зейна в Млечния път

Тя тежи колкото 10 000 слънца, изчислиха US учени

Черната дупка, гледана отгоре - компютърна анимация

ФОТО Интернет

В нашата галактика може да има втора черна дупка. Тя е по-малка от масивната дупка в центъра на Млечния път. До този извод стигнаха американски астрономи от Калифорнийския университет в Санта Крус, цитирани от "Ню сайънтист".

В центъра на нашата, както и на много други галактики във Вселената, има огромна черна бездна. Нейната маса е 3,6 млн. пъти по-голяма от тази на Слънцето. Според новите данни и изчисления на учените може да има и втори подобен обект. Размерите му обаче са по-скромни - от 1000 до 10 000 слънчеви маси.

Своята хипотеза астрономите изградили след дълги наблюдения на група звезди, която те наричат звезден куп. Той е разположен на разстояние една светлинна година от гигантската черна дупка. При обикновени условия гравитационната сила в този район би трябвало да е много голяма. А това означава, че не могат да се образуват звезди. Но зведният куп съществува, което веднага навело на мисълта, че той е бил отместен от друга, по-малка черна дупка. И затова съществува.

Според астрофизика Юджън Лу хипотезата би могла да бъде доказана с откриването на двойка движещи се с хиперскорост звезди, която да се отдалечава от центъра на галактиката. Учените наблюдават от декември 2004 г. подобен феномен и смятат, че звездите са били оттласнати от притегляне между три и повече обекта. Въпросът е какви са тези обекти.

Първата възможна теза включва двойка звезди, която се оказва в близост до черната дупка, с голяма маса. Тогава едната звезда попада в плена й и е погълната, а другата е запратена навън със скорост 4000 километра в секунда. Вторият сценарий предполага една-единствена звезда, която се приближава към двойка черни дупки и е изстреляна със същата висока скорост. Лу е привърженик на втората теория. Според него двойка черни дупки, които се движат в орбита една около друга, би трябвало да имат много по-голям периметър на влияние, отколкото една-единствена черна дупка.

Според общоприетото схващане черна дупка е обект с толкова силна гравитация, че дори светлината не може да "избяга" от нея. Дълго време се е считало, че тези невидими чудовища са бездънни ями, които поглъщат всякаква материя, доближила се прекалено много до тях. И така живеят вечно.

През 1974 г. обаче един учен промени тази картина. Използвайки законите на квантовата механика, британският физик Стивън Хокинг доказва, че черните дупки не са съвсем "черни". От квантовата механика е известно, че пространството никога не е абсолютно празно. Ако започнем да увеличаваме с помощта на невъобразимо мощен микроскоп част от него, ще стигнем до чудесата на микросвета. Това, което ще видим, е един бушуващ океан от частици, които сякаш изникват от нищото, след което изчезват в нищото. Това е т. нар. квантова пяна - от чистата енергия в малкото пространство спонтанно възникват двойки частици и античастици, "живеят" кратък миг и се унищожават една друга, за да се превърнат отново в чиста енергия. И така до безкрай.

Една от характерните особености на мистериозните черни дупки е хоризонтът на събитията. Това е линията, която, ако бъде премината от даден обект, той неминуемо ще бъде погълнат от черната дупка. С други думи, това е линията, след която няма връщане назад. Според Стивън Хокинг, след като се появят спонтанно от "квантовата пяна" една частица и нейната античастица, те тръгват в различни посоки - едната към черната дупка, другата в обратна посока. Ако античастицата поеме към черната дупка и премине хоризонта на събитията, тя ще бъде погълната завинаги в черната бездна. Нейната частица обаче ще се отдалечи от хоризонта на събитията и ще остане да съществува в пространството.

  • Потребител
Публикува
В нашата галактика може да има втора черна дупка.

В нашата галактика има много черни дупки.

BTW в тоя форум не е общоприета практика да се copy/paste статии и постове от други сайтове, форуми и списания. По-удачно е да се постави линк към оригиналната статия, най-малкото защото така не се нарушават авторски права.

  • Потребител
Публикува (edited)

В нашата галактика има само около 100 милиона черни дупки. Между другото това е най-якият сайт за черни дупки, който съм виждал: http://www.hubblesite.org/go/blackholes

Редактирано от Spirit
Публикува
В нашата галактика има само около 100 милиона черни дупки. Между другото това е най-якият сайт за черни дупки, който съм виждал: http://www.hubblesite.org/go/blackholes

Добре, нямаш проблем. Вече ще слагам линковете. Но 100 милиона черни дупки :head_hurts_kr: :!!!: . Видях че го пише в този сайт, но умиращата звезда не винаги се превръща в черна дупка. А и, за да има толкова много черни дупки в нашата галактика трябва да има минимум 100 милиона супернови. А астронавтите щяха да видят толкова много експлозии. Защо не са ги пуснали в интернет? А и голяма част от тях щяха да се видят с невъоръжено око. А ако не се лъжа последната е видяна в Големия Магеланов облак през 1987 година (SN 1987A). Ако може да ми ги разясниш тези въпроси. :)

  • Потребител
Публикува

Млечният път е на 13.8 милиарда години. В нашата галактика има средно по една супер нова на всеки 50 години. Това прави 276 000 000 супер нови от формирането на Млечния път. Е къв е проблема тогава?

Публикува
Млечният път е на 13.8 милиарда години. В нашата галактика има средно по една супер нова на всеки 50 години. Това прави 276 000 000 супер нови от формирането на Млечния път. Е къв е проблема тогава?

Аз попитах коя е последната? Кажи й името. А и това е средно на 50 години и може да са избухнали по няколко в по-близко време. Човек, при тези телескопи, които съществуват не може да не са ги видяли. А и искам да ми кажеш източниците, от които си разбрал, че има по една супернова на 50 години и то в Млечния път. И не се пише "къв", а "какъв" :!!!:

  • Потребител
Публикува

http://en.wikipedia.org/wiki/Supernova

On average, supernovae occur about once every 50 years in a galaxy the size of the Milky Way[4] and play a significant role in enriching the interstellar medium with heavy elements. Furthermore, the expanding shock waves from supernova explosions can trigger the formation of new stars.[5]

http://en.wikipedia.org/wiki/Milky_way

It is extremely difficult to define the age at which the Milky Way formed, but the age of the oldest stars in the Galaxy is currently estimated to be about 13.6 billion years, which is nearly as old as the Universe itself.[10]

This estimate is based upon research performed in 2004 by a team of astronomers: Luca Pasquini, Piercarlo Bonifacio, Sofia Randich, Daniele Galli, and Raffaele G. Gratton. The team used the UV-Visual Echelle Spectrograph of the Very Large Telescope to measure, for the first time, the beryllium content of two stars in globular cluster NGC 6397. This allowed them to deduce the elapsed time between the rise of the first generation of stars in the entire Galaxy and the first generation of stars in the cluster, at 200 million to 300 million years. By including the estimated age of the stars in the globular cluster (13.4 ± 0.8 billion years), they estimated the age of the oldest Milky Way stars at 13.6 ± 0.8 billion years. (See also nucleocosmochronology.)

  • 10 месеца по късно...
  • Потребител
Публикува

Аз попитах коя е последната? Кажи й името. А и това е средно на 50 години и може да са избухнали по няколко в по-близко време. Човек, при тези телескопи, които съществуват не може да не са ги видяли. А и искам да ми кажеш източниците, от които си разбрал, че има по една супернова на 50 години и то в Млечния път. И не се пише "къв", а "какъв" :!!!:

Хех, последната известна е G1.9+0.3 от преди 140 години или по-малко. Тя беше датирана оня ден. Преди това последната известна беше Касиопеа А от 1680 година. Проблемът е, че ние сме на такова място в галактиката, че не можем да видим всички звезди, включително и всички свръх нови. Преди около две седмици Чандра и VLA направиха проучване и откриха, че в много гъст облак звезден прах, свръх нова, открита през 1985, се разширява ужасно бързо. Изчисленията показват, че ако скоростта на разрастване е постоянна, то звездата е избухнала преди 140 години, а ако експлозията се забавя, звездата е избухнала дори по-скоро. Някъде из газовите облаци в Млечния път трябва да има още десетина такива свръх нови, избухнали след Касиопеа А от 1680 година. Ето и източник: Galactic Hunt Bags Missing Supernova

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!