Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители
Публикува

Спокойно,тези гръмки хипотези са плод на еуфорията,в която всеки археолог изпада,когато изрови нещо,така че нека бъдем по-снизходителни.Нали помните случая с пръстена на Спасителя на Азия? :tooth:

Изобщо не е еуфория, а добре премислена реклама! При пръстена ситуацията беше съвсем друга - там се объркаха в началото, но след като им се обясни какво всъщност пише, веднага се съгласиха. А на тоя и сто пъти да му се каже, че не е прав, пак продължава да си повтаря лъжите.

  • Мнения 657
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Публикува

Изобщо не е еуфория, а добре премислена реклама! При пръстена ситуацията беше съвсем друга - там се объркаха в началото, но след като им се обясни какво всъщност пише, веднага се съгласиха. А на тоя и сто пъти да му се каже, че не е прав, пак продължава да си повтаря лъжите.

По традиция тамплиерите са склонни към небивалици,да си спомним какво са говорели още на пратениците на Калоян :tooth:

  • Потребител
Публикува

И както винаги няма снимки. Как сега да разберем кои от всичките перпериконски дупки представляват тези гробници? Като бях там в неделя видях да копаят на две места -едното е между Двореца и Акропола, другото - в началото на пътеката за слизане.

А дали светилището на Татул е гробница за мнозина е доста съмнително.

  • Потребители
Публикува

И както винаги няма снимки. Как сега да разберем кои от всичките перпериконски дупки представляват тези гробници? Като бях там в неделя видях да копаят на две места -едното е между Двореца и Акропола, другото - в началото на пътеката за слизане.

А дали светилището на Татул е гробница за мнозина е доста съмнително.

Има снимки и даже филмче (почва с реклама на Милка, а другото е по-натам, макар да е трудно да се разбере кое докъде е) http://www.btv.bg/ne...Perperikon.html

Това, което се вижда, малко отговаря на очакването да се види скелет със златен венец. Но тъй като Лъжливото Овчарче винаги открива гробове само на владетели и ако по изключение случи на болярин, то той е от най-високопоставените, тъй да се каже, направо - цар, то и в случая, благодарение на тази желязна логика, се налага неизбежния извод, че са гробове на владетели. A на някого, ако му хрумне, че може да не е владетел, а примерно жрец, то трябва да е наясно, че щом гробът е открит от Лъжливото Овчарче, то той не е обикновен жрец, а - първожрец (ако не - на цяла Тракия, то поне - на местното племе).

Иначе става дума за обекти, които наистина евентуално може да са гробници на хора от по-горния слой на местното общество.

  • Потребители
Публикува

В Перу найден текст на неизвестном языке

http://www.membrana.ru/lenta/?10749

В Турции найдены скальпели бронзового века

http://www.membrana.ru/lenta/?10752

  • Потребител
Публикува

Здрасти сътрудниците на музея Aquincum открили глинени съдове произхождащи от северна Африка.

http://galeria.index.hu/tudomany/2010/09/03/antik_afrikai_edenyek_kerultek_elo_obudan/?current_image_num=0&image_size=mss

:post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:

  • Потребител
Публикува

Човекот користел орудија пред 3,4 милиони години!

Спектакуларно археолошко откритие кое докажува дека луѓето користеле орудија речиси милион години порано отколку што се веруваше, е ископано во Етиопија. Имено, траги во пронајдени коски од животно наведуваат на заклучок дека уште пред 3,4 милиони години луѓето во рацете држеле алатки со кои го раздвојувале месото од коските.

Досега најстарите докази за убивање на животни со камено орудие потекнуваат исто од Етиопија, а стари се "само" 2,5 милиони години.

Значајното откритие е заслуга на археологот Шенон Мекферон од институтот за еволутивна антролопогија од Лајпциг.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=AAE432CB97D9E045A681DCFE21427C92

  • Потребители
  • Потребители
Публикува

500 фрагмента от старинни фрески са намерени от реставраторите на мястото на разрушения храм "Архангел Михаил" ввв Велики Новгород. Храма е построен през 1355т. и е бил стенописван през ХІV-ХVв, а по време на ВСВ е бил разрушен. Макар в Русия да са останали още много старинни фрески, руските археолози, реставратори и музейни работници вместо подобно на българските им колеги да изхвърлят всичко, което не е от лъскав метал ще се опитат да сглобят фрагментите и да възстановят част от фреските.

http://portal-credo.ru/site/?act=news&id=72622&cf=

  • Потребител
Публикува

СО ЛЕКОВИТО ПИВО ПРОТИВ ЗАРАЗНИТЕ МИКРОБИ

Антибиотиците се стари 2.000 години

Старите Нубијци пред 2.000 година ги познавале антибиотиците и масовно ги употребувале преку пивото, откри хемичарот Марк Нелсон. Тој направил темелна анализа на коските од овој народ и заклучил дека Нубијците внесувале антибиотици со консумација на посебен вид пиво.

- Сега ќе побарам од Александар Флеминг да ја врати Нобеловата награда - се пошегувал Нелсон, кој за ова откритие напиша статија во реномираното списание „Американски журнал за физичка антропологија“.

Со анализа на коските од древниот народ научникот открил присуство на големи количества „тетрациклини“ (антибиотици произведени од бактериите стрептомицес). Во нубискиот регион никнале првите потсахарски цивилизации, уште 5.000 години пред Христа, но прво ги засенувал силниот Египет, потоа освојувањата на Александар Македонски, а подоцна и градот-држава Рим. Нубиското кралство Мерое цветало од 890 година пр.н.е. покрај брегот на Нил, но и пустините во најјужниот дел од денешен Египет и северен Судан. Таа цивилизација никогаш немала цврсти лидери и оставила малобројни записи.

- Уверен сум дела тие луѓе целосно ја познавале технологијата на ферментација, дека ја контролирале свесно и дека со намера произведувале лековито пиво - вели Нелсон.

Тој смета дека овој народ редовно го консумирал пијалакот со антибиотици и тоа во текот на целиот живот, почнувајќи уште од детството. Всушност, според Нелсон, Нубијците, можеби, не знаеле што се тоа „тетрациклини“, но сфатиле дека консумацијата на пивото збогатено со овие материи правело да се чувствуваат подобро. Антропологот Денис Ван Гервен од Универзитетот „Колорадо“ во Буклдер тврди дека со ова откритие на нов начин се сфаќаат денешните луѓе, кои ја разбирале врската меѓу микробите и болестите и кои се лечлекувале со помош на антибиотици.

- Можно е да постоеле и други народи што користеле антибиотици од тоа време, а научниците ќе мора да почнат да обрнуваат внимание и на овие факти како на нешто исклучително важно - тврди Ван Гервен.

Модерното време на антибиотици почна во 1928 година со откривањето на пеницилинот, за што заслугата му се припишува на нобеловецот Александар Флеминг.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=2116&ArticleID=148088

  • Потребител
Публикува

Гробница на 24 века беше открита в Несебър

http://dnevnik.bg/razvlechenie/2010/09/09/958085_grobnica_na_24_veka_beshe_otkrita_v_nesebur/

Съоръжението е цистов гроб, а не гробница!

  • Потребител
Публикува

Откритият гроб на о. Св. Иван е на ктитора на манастира, смятат археолози

През миналото археологическо лято на остров Св. Иван край Созопол археолозите попаднаха на странно погребение на благородник в предверието на църквата Св. Йоан Предтеча. Гробът бе датиран от 12 век. Тогава беше загадка, кой е този човек, тъй като според канона в манастирския комплекс са погребвани само духовни лица. Това, че мъжът е недуховник свидетелстваха и шпорите на ботушите му, с които е бил погребан.

До рамото на благородника археолозите откриха и стъкленица с благовония. Наличието на шпори изключваше това да е свещеник и имаше предположения, че погребаният е войн или вестоносец. За да бъде погребан обаче светски човек манастирския комплекс, той е трябвало да има висок сан или големи заслуги за манастира. днес споровете са уталожени и преобладава мнението, че на това място е бил погребан ктиторът на манастира каза Цоня Дражева, зам. ръководител на разкопките на остров Св. Иван.

"Антропологичните изследвания не ни дадоха достатъчно категоричен резултат и за това имаше тогава съмнения. Сега сме почти на едно мнение вече с професор Попконстантинов. Веднага след анализа на археологическия материал, който веднага направих дава основания да се смята ,че е възможно това да е ктиторът, този голям византийски пълководец Михаил Глава Тарханиот, който за съжаление е свързан с неприятни ситуации за второто българско царство. Но той всъщност дава пари за възстановяването на манастира в края на 13 век. Вероятно това е този пълководец, който е погребан след битката при Искасида т.е по времето на победата на Светослав Тертер. Той е получил рани и едва ли е успял на 83 години да стигне до Константинопол. Логично е войнът да бъде погребан със шпорите и там където е ктитор на църквата", разказа Цоня Дражева.

http://news.burgas24.bg/188106.html

  • Потребител
Публикува

След седмица може да започне консервацията на откритията на созополския остров "Св. Кирик и Юлита" в Созопол

До края на тази седмица се очаква да бъде подписан договор и да бъдат предоставени допълнително средства за консервацията на археологическите открития, които миналата година бяха направени на остров "Св. Кирик и Юлита" в Созопол. Това каза археологът ст.н.с.Кръстина Панайотова. По думите и работата на археолозите може да започне след седмица. През август министърът без портфейл Божидар Димитров обяви в Созопол, че Министерството на финансите отпуска над 850 000 лева на Министерството на културата за археологически проучвания и консервация на различни обекти в страната. Сред обектите са проучвания на остров "Св. Иван", които не влизат в проекта, финансиран от норвежкото правителство и за консервация на откритията на остров "Св. Кирик". При проучванията на острова миналата година бяха отрити храм и олтар от края на шести и началото на пети век, останки от древногръцки храмове и раннохристиянски базилики. Според археолозите островът е бил свещено място /теменос/ и античния център на Аполония. Дълги години на острова се намираше военноморска база и достъпът до него бе забранен.

http://news.burgas24.bg/189565.html

  • Потребител
Публикува

Откриха най-запазения римски път у нас

Това е най-добре запазената пътна настилка от времето на римските императори в България

Изключително добре запазен участък от римски път откри експедиция на Националния исторически музей (НИМ) под ръководството на д-р Иван Христов.

От началото на месеца са възобновени археологическите проучвания на римската крайпътна станция Состра в землището на с. Ломец, община Троян, съобщиха от музея.

Пътят свързва градовете Улпия Ескус (с. Гиген, област Плевен) и Филипополис (Пловдив). Toй е широк 7 метра и е близо до източната стена на крепостта Состра. Това е най-добре запазената пътна настилка от времето на римските императори в България, похвалиха се от НИМ.

Пътят е оформен с осева линия, банкет от добре обработени каменни блокове. Това го превръща в истинска магистрала за античността, обясниха от музея.

Сред важните открития на експедицията се определя откриването на най-ранната каменна крепостна стена на укреплението, изградена от войниците на Втора матиакска кохорта (военно подразделение от 1000 души) в средата на II век. Стената е широка близо два метра и е ограждала площ от 19 декара.

Първото построяване на крепостта е станало със заповед на императора Антонин Пий около 147 г. Това се потвърждава и от надпис, изсечен върху каменен обелиск, открит във вътрешността на Состра.

Освен крепостната стена, археолозите са открили и рова на ранния военен лагер - широк 5 метра, дълбок е два метра и е бил сериозно препятствие за нападателите на крепостта.

Посетителите на археологическия обект могат да разгледат консервираната крепостна стена от III век, проучените представителни сгради във вътрешността на обекта и разположената близо раннохристиянска базилика от V век - "Св. Георги".

Работата на крепостта ще продължи до 24 септември, когато екипът ще възобнови проучванията на тракийската владетелска резиденция на връх "Кози грамади" в Средна гора.

Междувременно стана ясно, че днес започва реставрацията и консервацията на Шуменската крепост. Проектът е съфинансиран от норвежкото правителство с 340 529 евро по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (Норвегия, Лихтенщайн, Исландия). Безвъзмездната помощ покрива 85 процента от всички разходи.

http://dnes.dir.bg/news/razkopki-krepost-rimski-pat-7118299?nt=4

  • Потребител
Публикува

На 08.09 като ходих на Шуменската крепост вече се работеше усилено по косвервиране и възстановяване на цитаделата.

  • Потребител
Публикува

Проф. Николай Овчаров: Очакваме реална оценка за проекта „Векът на цар Симеон оживява“

До края на месеца се очаква оценителна комисия да излезе със становище за реализацията на мащабния проект на община В. Преслав „Векът на цар Симеон оживява“. Проектът е на стойност 6 млн.лв и с него общината кандидатства за финансиране по мярка "Развитие на туризма“ на Оперативна програма Регионално развитие. „Срокът беше до 15 септември, но се удължава до края на месеца. Общината вече инвестира 330 хил. лв. и е готова в тези тежки условия да поеме и 15% съфинансиране на мащабния проект“, каза днес на пресконференция кметът на общината Димо Бодуров. Тя се проведе на разкопките в стария град и на нея присъстваха консултантът по проекта проф. Николай Овчаров и проф. Маргарита Ваклинова, директор на НАИМ към БАН. „От 42 проекта на втори етап сега останаха за оценка 27, сред които и този на Велики Преслав. В конкурса има доста интереси, които се сблъскват, но ние като арехеолози в продължение на години се опитваме да докажем, че този гигантски макет, заложен в проекта е единственият начин обикновените хора и туристите да видят блясъка на В. Преслав от 9-10 век“, каза проф. Овчаров. Той апелира оценителната комисия да бъде обективна. „Да се обърнем и към комисията и да пожелаем да погледне от високо, защото вложените сравнително големи средства ще дадат възможност за развитие на целия регион“, допълни проф. Ваклинова. Припомняме, че уникалният макет е в мащаб 1:10 на дворцовия комплекс и ще бъде издигнат в симеоновата столица Преслав. Той ще бъде разположен на площ 700 кв.м, а високите 3,5 метра сгради ще бъдат изработени от олекотени материали. „Общината работи по проекта вече 5-та година и това е първата голяма стъпка, която би дала представа за облика на Велики Преслав. Още повече, че имаме и уверението за изграждане на инфраструктурата до града“, отбеляза кметът. Според него проблем е, че проектното предложение се оценява от няколко месеца и все още се чака резултат. „Направените забележки са отстранени, всичко сме съгласували с експерти, имаме и Споразумение с Министерството на културата за собствеността“, допълни Бодуров. Направена е и промяна с цел да отпадне като условие новото строителство и сега в проекта е заложено т.н. павилионно строителство. “Проектът има два етапа – да се възстанови вида на сградите и за първи път, чрез реализацията му, да дадем възможност на посетителя да влезе в оригинала, където с анимация и пресъздаване на атмосферата да се почувства блясъка на града. Туристите ще присъстват на един спектакъл, характерен за модерното музейно дело.“, каза проф. Ваклинова. Археолозите смятат, че с реализацията на проекта старата столица Преслав има потенциала да привлича 200-300 хиляди туристи годишно, за разлика от сегашните 21 хиляди.

ШУМ.БГ

http://shum.bg/index.php?item=52521

  • Потребител
Публикува

Кръгла култова площадка от предхристиянския период на Плиска откриха археолози от екипа на проф. Станислав Станилов.

Площадката е разположена само на 15 метра от дворцовия комплекс в пласт, който се намира на 70 сантиметра под нивото на средновековния град.

http://bnt.bg/bg/news/view/37177/arheologicheska_nahodka_v_pliska

  • Потребител
Публикува

Пет годишните разкопки в малкото селце Хамукар на сирийско-иракската граница разкриват необичайно добре построен и укрепен град, разрушен преди 5500 години.

http://heritage-key.com/blogs/owenjarus/did-uruk-soldiers-kill-their-own-people-5500-year-old-fratricide-hamoukar-syria

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!