Отиди на
Форум "Наука"

Археологически статии


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Таман щях да го пускам това!!! Новина си е. Алоу, др.археолози, коментирайте!

http://www.borbabg.com/?action=news&news=32564

Надписът ми се види нещо модерен??

post-727-0-87394500-1394138348_thumb.jpg

post-727-0-35158700-1394138445_thumb.jpg

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 657
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Ами ако това на най-горния ред са кирилски цифри, то А-ПСИ-Г, ще рече, че надписа трябва да е от 1000-700-3, т.е. от 1703г.

Иначе за преценка от самолет кой мост е български и кой турски, най-простия, но не особено точен способ е, че при българите има свод, докато при турските свода е заострен в средата, или както са го наричали изследователите, работили непосредствено след освобождението "мавритански стил".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Казимир Попконстантинов разчете неизвестен и уникален надпис от 1780 г.

НЕИЗВЕСТЕН И УНИКАЛЕН ПО РОДА СИ НАДПИС ОТ 1780 Г. УСПЯ ДА РАЗЧЕТЕ ПРОФ. КАЗИМИР ПОПКОНСТАНТИНОВ, КОЙТО Е ПРЕПОДАВАТЕЛ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”. Професорът научил за текста от публикация на в. „Борба”, в която става дума за закътан в района на Къпиновския манастир мост. Трябвали му само няколко дни, за да разгадае посланието и да разбере, че надписът е единствен по рода си и това го прави уникален.

„Текстът представлява изключителен интерес за изследователите, които се занимават със строителството на мостове и пътища, защото е един от малкото, достигнали до нас, в които е отбелязано името на строителя, т.е. на човека, дал пари за изграждането на моста и пътя. На съвременен език това е инвеститорът”, казва проф. Попконстантинов.

„Да се знае кога майстор Стоян Габровлията стана мукаят (т.е. когато се зае) да направи път и мост. Минавайте и поменувайте, а не кълнете”. Това е надписът, останал в камъка и в моста вече толкова много години. Думата „мукаят” е арабска, преминала е през турския и означава „внимателен, прилежен”. В речника е обяснена и така: „Човек, който се заема да направи нещо”.

НАДПИСЪТ НА КАМЕННИЯ МОСТ КРАЙ КЪПИНОВСКИЯ МАНАСТИР Е ЕДИНСТВЕНИЯТ, КОЙТО РАЗКАЗВА ЗА СТРОЕЖА НА ПЪТ И МОСТ ЗАЕДНО. И е на български език. Изследователите познават надпис на Омуртаг от първата половина на IX в., който дава сведения за строежа на мост. Текстът е популярен като Чаталарския надпис или като надписа от с. Хан Крум. Той е на гръцки език и гласи: „И издигна изкусен мост над Тича”. Имаме запазен надпис и от XII в. при с. Калугерица, Шуменско, в който е отбелязано: „Аз, Яно ковач, писах през месец април, когато бе затрупан пътят, но с железни клинове и железни „секачи” разбих и поправих”. „Както разбирате, този надпис дори не е за изграждане, а за ремонт. Традицията да се пише така за поколенията я има още в Античността. В нашата епиграфска история познаваме много надписи от османския период, но на османо-турски. Този, в района на Къпиновския манастир, е 1000 г. след Омуртаговия и е на български език, което го прави още по-ценен”, казва проф. Константинов.

Докато разчитал думите, той се сетил, че името Стоян Габровлията не му е съвсем непознато, и се върнал към една книга отпреди години. Книгата е на Радка Саламанова и се нарича „Семейна хроника – един род на 350 г.” и разказва за Михайловския род от Елена. „Сетих се, защото моят род е от еленското село Пърчовци. Родът ми по бащина линия е изселен през 1774 г. по времето на Екатерина Велика и подписването на Кючюккайнарджанския договор. Руснаците са преминавали и са взимали със себе си българи, за да ги спасят от турците. Така и моите прадеди са тръгнали за Бесарабия, стигнали са до Северна Добруджа и са се върнали в България през 1940 г. след подписването на Крайовския договор”, разказва семейната си история набързо професорът.

Спомените му се оказали верни и в книгата на Радка Саламанова този Стоян наистина е описан. Стоян е от рода на Раковски, бил е богат човек и не е пожалил пари, за да вдигне и мост, и път да направи.

„Как обаче Стоян е свързан с Къпиновския манастир, не е ясно. Историята разказва само, че в онези години манастирът е бил опожаряван и възстановяван. Видни първенци и селяни от близките махали са успели да издействат разрешение за възстановяването на манастира. А в него са оставали много видни българи, сред които и св. Софроний Врачански, който за кратко през 1794 г. е бил игумен. И монасите са направили препис на „История славянобългарска” по донесено от него копие”, връща се назад във времето преподавателят.

След това повтаря, че запазването на надписа си заслужава. „Надявам се, убеден съм, че и Регионалният исторически музей, и кметът инж. Даниел Панов ще направят каквото е нужно за облагородяването на района около моста. Някога хората са били загрижени и са смятали манастира за важен, за да построят до него път и мост”, споделя проф. Казимир Попконстантинов, който вече 40 г. се занимава с епиграфика.

http://www.borbabg.com/?action=news&news=32698

Започна истражувањето на Геоглифот во Свети Николе. Дали е тука гробницата на Александар Македонски?

Десетина универзитетски професори, електро инжењери, експерти за акустика од универзитети од Србија, Хрватска, Финска и Македонија од денеска почнаа со истражувањето на Геоглифот кој се наоѓа во близина на Свети Николе.

Предводникот на истражувањата е хрватскиот независен истражувач и археолог Домагеј Николиќ, според чија теорија Геоглифот е древен симбол за можна кралска гробница од времето на Пајонците, а во ридот каде што се истражува можно е и да се наоѓа гробот на Александар Македонски.

Првите истражувања со опремата, односно ултразвуците открија можна сакрална или пирамидална структура во внатрешноста на ридот.

„Тоа што со својата опрема го регистрирав на овој Геоглиф, е присуство на вибрации од електро-динамичка фреквенција со висина од 20 килохерци. За науката ова ниво од 20 килохерци е знак дека тука во внатрешноста на овој рид, има нешто, и тоа е фреквенцијата на можни сакрални или пирамидални форми“, вели српскиот инжењер акустичар Горан Марјановиќ.

Универзитетскиот професор од Финска Хеики Саволаинен посочи дека деновиве ќе ги истражуваат првичните звуци и вибрации, со цел да утврдат што се крие во внатрешноста на ридот.

Си-ен-ен уште лани јави за „геоглифот од Македонија“ кој бил многу сличен на оние како во Перу, Чиле, Јужна Америка, Австралија, Велика Британија и САД. Ваквите големи цртежи со геометриски форми на животински и човечки фигури кои можат да се забележат од поголеми височини од небото, се сеуште непознати за научниците на нашето време.

Геоглифот може да се забележи само од хеликоптер, авион и на Гугл мапс.

Градоначалникот на општина Свети Николе, Зоран Тасев е задоволен од првичните резултати, а според него Геоглифот и археолошкиот локалитет Била Зора се одлична можност за развој на археолошкиот туризам.

Севкупните обработени резултати од повеќедневното истражување експретскиот тим ќе ги презентира кон крајот на овој месец, јави МИА.

mkd-113890.jpg?itok=DmyXGjTJ

Лани хрватскиот независен истражувач Домагој Николиќ на ХТВ изјави дека гробот на Александар Македонски е кај македонскиот град Свети Николе, на местото познато како Геоглиф, оддалечено само на околу 500 метри воздушна линија од најголемиот пајонски град Билазора

„Според сите индикации, и метафизички, и астрономски, и според некои научни сознанија и народни преданија, сметам дека гробницата на големиот македонски цар Александар е овде, во близина на монументалниот град Билазора. Овде, на Геоглифот, кој изгледа како слика на Касиопеа, кралицата на небото и, според античките митови била македонска, не етиопска или некаква друга кралица. Знаците на Геглифот може да се видат само од височина, и имаме такви снимки. За ова мое трврдење дека гробот на Александар е токму овде многу ми помогнаа и неколкумина светиниколски археолози“, изјави лани во декември Домагој Николиќ.

http://www.mkd.mk/makedonija/zapochna-istrazhuvanjeto-na-geoglifot-vo-sveti-nikole-dali-e-tuka-grobnicata-na

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Гробът на Александър е бил в Александия /в Египет/. Разграбен е още в античността. Самият Калигула носел неговата броня и пръстен. Четете източниците и не търсете под вола - теле.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Потребител

Изключително добре съхранена ризница от костни плочки, на възраст от 3500 - 3900 години бе открита от археолози край Омск, Сибир.

http://siberiantimes.com/science/casestudy/features/warriors-3900-year-old-suit-of-bone-armour-unearthed-in-omsk/

information_items_1628.jpginside%20as%20it%20only%20got%20out.jpg

inside%20armour%20gv.jpginside%20close%20up2.jpg

inside%20bone%20close%20up%202.jpginside%20close%20up%201.jpg

inside%20scheme%20of%20armour.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители
Откриха най-старата монета в България

Созополски водолаз случайно откри златна монета, за която се смята, че е най-старата в България, съобщиха от Националния исторически музей (НИМ).

На незначителна дълбочина от 1 м на северния бряг на созополския полуостров той е видял на дъното малка златна монета и я предал на директора на НИМ Божидар Димитров.

Нумизматът на НИМ д-р Владимир Пенчев смята, че това е най-старата монета, откривана в България.

Това е монета от електрон - сплав от злато и сребро, сечена през втората половина на VII век пр. Хр. в държавата Лидия - т. е. монетата е поне от 2650 години.

В Лидия са сечени първите монети в човешката цивилизация. До тази епоха хората използват като абстрактен символ на стоката метални слитъци с форма на бича кожа, стрели, камбанки, сърпове и т. н., се посочва в съобщението.

На археолозите от НИМ засега не им е известно откриването на други лидийски монети в България, макар намирането на тази в Созопол да не буди особено удивление. Градът е основан от преселници от Милет в 611 г. пр. Хр. (т. е. - през втората половина на VII век пр. Хр.), а и Милет е разположен до Лидия.

Нормално е преселник от този град да е имал в джоба си шепа златни монети, отбелязват от НИМ.

Монетата тежи 0,63 грама и е 1/24 част от статер - основна древногръцка монета, изработена от злато, сребро или сплав от злато и сребро.

0000238293-article2.jpg

0000238293-innerl1.jpg

http://www.vesti.bg/bulgaria/obshtestvo/vodolaz-otkri-naj-starata-moneta-v-bylgariia-6021897

http://www.dnes.bg/stranata/2014/09/09/otkriha-nai-starata-moneta-v-bylgariia.238293

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

имаше го вече публикувано някаде из форума вече и там го коментирах, затова и няма да се повтарям...най-ме радва обаче "Нормално е преселник от този град да е имал в джоба си шепа златни монети, отбелязват от НИМ."

Това е толкова нормално, за времето си, колко и да кажеш че "Нормално е емигрант от Маранело, Италия (там където е завода на Ferrari) да си има гараж със няколко Ферарита"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

-В клипа показват иманяра намерил монетата.Оказва се че той вече 25 години необезпокоявано рови морското дъно за антики.Дали ще преравя морското дъно или сушата е все едно.Законът еднакво безпристрастно защитава паметниците на културата независимо къде се намират.Кой дава право на господина да търси на археологически обект и многократно, (по думите му) всеки път, да намира културни ценности.Ясно се виждат античните монети и предмети в музея който този иманяр необезпокоявано си е спретнал.Само три артефакта са необходими за да го осъдят, а тука има много повече.Няма абсолютно никакво значение че предава някои работи на музея.Чудно ми е защо Божидар Димитров след като вижда че тоя рецидивист многократно нарушава закона ,не е съобщил досега на органите на МВР за да се спрат тия посегателства над паметниците на културата.Какво дреме прокуратурата че не се самосезира.Защо чакат ами не отидат полицаите в дома на този иманяр и не претърсят, нима връзката му с Б.Д. го предпазва от съдебно преследване?И той трябва да бъде подведен като съучастник под отговорност защото го е укривал и толерирал досега. Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

каквото не окрадоха американците в Ирак, това ще доунищожат техните 'рожби' от ИДИЛ:

UNESCO warns IS militant group is destroying and looting Iraqi heritage sites

http://www.rte.ie/news/2014/0929/648828-iraq-artefacts/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

Голямо викингско съкровище е открито в Шотландия

http://www.bbc.com/news/uk-scotland-south-scotland-29582866

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

През 1997 година Англия приема закон за антиките ,според който те се оценяват от независима комисия и заплащат на 100% .Половината част получава намервача ,другата половина е за собственика на земята където е намерено съкровището.Популярните предмети и монети се оставят на намерилия ги, като му се издава документ и той може да ги продаде където иска.Може да се търси само с разрешение на собственика на земята на обекти които не са археологически.Англичаните казват, че преди да приемат този закон е имало много случаи на разпилени или изнесени съкровища.Сега всичко остава в музеите им.У нас има силна съпротива срещу предложението за приемане на този английски модел.Държавата се надява чрез конфискуване да попълва музейните фондове, но така успяват да заловят незначителна част от това което се изнася.Иззетото е нищожно по количество и с ниска стойност, но гръмогласно се обявява за изключително ценно.Такива съкровища каквито всяка година се намират в Англия у нас не са постъпвали в музеите отдавна.А пък постоянно се изтъква ,че нашата земя е на трето място по богатства на антики.

Не стига че постоянно увеличават рестрикциите срещу намирането и притежаването на антики, но и от година на година намаляват парите за разкопки.Когато се намери находката от Синеморец, за разкопки имаше отпуснати три милиона.Сега дават по един, а бяха обещали по десет милиона на година.За консервация също няма пари, примера е Старо Железаре.То като няма средства за реставрация и консервация по добре хич да не започват да копаят.Сега и с тези европейски проекти само съсипват хубавите крепости.На майтап или наистина, но зорлем ще я унищожат тая археология.То и без това останаха само едни вампири, които намират напоследък при разкопките.И те като свършат наред са русалките, таласъмите и караконджулите. :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

През 1997 година Англия приема закон за антиките ,според който те се оценяват от независима комисия и заплащат на 100% .Половината част получава намервача ,другата половина е за собственика на земята където е намерено съкровището.Популярните предмети и монети се оставят на намерилия ги, като му се издава документ и той може да ги продаде където иска.Може да се търси само с разрешение на собственика на земята на обекти които не са археологически.Англичаните казват, че преди да приемат този закон е имало много случаи на разпилени или изнесени съкровища.Сега всичко остава в музеите им.У нас има силна съпротива срещу предложението за приемане на този английски модел.Държавата се надява чрез конфискуване да попълва музейните фондове, но така успяват да заловят незначителна част от това което се изнася.Иззетото е нищожно по количество и с ниска стойност, но гръмогласно се обявява за изключително ценно.Такива съкровища каквито всяка година се намират в Англия у нас не са постъпвали в музеите отдавна.А пък постоянно се изтъква ,че нашата земя е на трето място по богатства на антики.

Не стига че постоянно увеличават рестрикциите срещу намирането и притежаването на антики, но и от година на година намаляват парите за разкопки.Когато се намери находката от Синеморец, за разкопки имаше отпуснати три милиона.Сега дават по един, а бяха обещали по десет милиона на година.За консервация също няма пари, примера е Старо Железаре.То като няма средства за реставрация и консервация по добре хич да не започват да копаят.Сега и с тези европейски проекти само съсипват хубавите крепости.На майтап или наистина, но зорлем ще я унищожат тая археология.То и без това останаха само едни вампири, които намират напоследък при разкопките.И те като свършат наред са русалките, таласъмите и караконджулите. :grin:

Кой ще ги плаща тези находки? А разрушенията нанесени от иманярите, с какво ще се компенсират? Англ. закон не е идеален и не виждам как е приложим при нас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кой ще ги плаща тези находки? А разрушенията нанесени от иманярите, с какво ще се компенсират? Англ. закон не е идеален и не виждам как е приложим при нас.

До сега пари за находки се отпускаха от бюджета на всеки областен музей.Напоследък тази хубава традиция се занемари, защото се разчита на конфискации.В момента всички артефакти и счупени медни монети които са в десетки милиони тираж се обявяват за изключително ценни и от национално значение.Това трябва да престане, музеите не трябва да изкупуват неща от които имат стотици екземпляри, а само наистина ценни антики.Обичай в Англия е да се пускат подписки и да се организират дарения за закупуването на някои находки.Такъв беше случая с последната колективна находка оттам.Понякога музеите продават от фондовете предмети за които преценяват че имат повече или не са от такова значение.Разрушенията нанесени от иманярите върху археологическите обекти не трябва да се компенсират.Полицията трябва да лови престъпниците и те да бъдат осъждани.Закони в момента има но тия от които зависи прилагането им не си гледат работата.Регламентирано трябва да бъде търсенето само извън археологически обекти.В нивите където тракторите при оран,сеитба,грапене и дисковане чупят мачкат и трошат антиките в обработваемия слой на почвата.Това което не успеят да унищожат земеделските машини се довършва с химическите торове.Няма да е преувеличение ако кажа че повече от 50% от селищата се намират в обработваеми земи.Някои от тия обекти са толкова големи,че обхващат с хиляди декари.Ако се забрани използването на земите в които се среща керамика, земеделието ще се срине тотално.Английския закон няма нужда да бъде идеален, то идеални неща няма.Достатъчно е с него НИМ да заприлича на Бритиш музеум, това за сега ни удовлетворява. Това че не виждате как този закон може да се приложи у нас не е аргумент и въобще не ни касае, това си е ваш проблем.

Металдетектинг в Англия.

post-12666-0-96237200-1413278137_thumb.j

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Ценна находка край Свещари: 180 златни предмета
photo_verybig_1340864.jpg
© снимки: Dariknews.bg

И тази година проф. Диана Гергова е с атрактивна находка край Свещари. Предполага се, че в източния царски некропол на гетското селище при резерват „Сборяново" е разкрито погребение на жена - жрица.

При проучване на мястото екипът на Гергова попада на две погребални ями - трапецовидна и кръгла.

path_160382.jpg

В центъра на кръглата яма, която достига дълбочина над 5 метра от нивото на терена, е оформен типичния за гетите глинен олтар с цветна украса и близо 180 златни предмета. Намерен и канделабър - предмет от ковано желязо, с добре оформена поставка и ствол с височина 1,40 метра, върхът му представлява палма с цветчета.

Предполага се, че върху подобното на свещник съоръжение са изгаряни благовония при ритуали.

Сред откритите предмети са: огърлици от златни, стъклени и глинени мъниста, бронзово огледало с желязна дръжка, украсена с бронзови орнаменти, стъклен балсамарий и множество съдове, между които бронзови каничка и фиала, амфори, паничка с овъглено жито, гръцки съдове и един келтски нож.

path_160384.jpg

Находката отново може да се датира към края на IV-ти и началото на III-ти век пр. Хр.

Предположението, че погребението е на жена, идва от многобройните намерени бижута, а за това, че е имала жречески функции се съди по намерените едно от глинените съдчета култови предмети.

През последните три години това е поредна находка, свидетелстваща за богатата култура на гетите край Свещари. През 2012 г. бе открито златно съкровище от над 200 предмета, миналата година - тракийска колесница и гробница на жрица.

path_160380.jpg

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1340864

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Откриен христијански кварт во град на ‘Златната Хорда’

Изминатиот месец, на годишниот состанок на Европската Асоцијација на Археолози одржана во Истанбул, рускиот археолог Димитри Кубанкин од Регионалниот музеј на Саратов, ги презентираше резултатите од истражувањата на средновековниот град Укек, подигнат од ‘Златната Хорда’ – државна формација произлезена од пространото Монголско Царство на Џингис Хан. Имено, по смртта на Џингис-Хан во 1227 година, неговата империја се поделила на неколку дела, еден од нив била и т.н. ‘Златна Хорда’, основана од неговиот внук Бату Хан (кој живеел од 1205 до 1255 година), а зафаќала територија од Источна Европа до Средна Азија, контролирајќи важни центри од ‘Патот на свилата’. Во 14 век ‘Златната Хорда’ почна да ја губи својата моќ, а во 1395 година градот Укек бил освоен и уништен од еден владетел по име Тамерлан кој имал за цел создавање на сопствено царство.

Но, да се навратиме на археолошките истражувања.

Археолозите откриле дека Укек бил мултикултурен и мултирелигиски град во кој живееле христијани, муслимани и шаманисти. Истражувачите наишле на две христијански цркви, едната подигната околу 1280 година со ѕидови декорирани со мурали и камени релјефи, а рушена во почетокот на 14 век, и уште една подигната околу 1330 година, употребувана до 1350 година.

zlatna-horda-ukek-1.jpg

Интересен факт е тоa што во подрумот на првата црква биле откриени голем број на садови увезени од Византија, Египет и Иран, што укажува дека подрумот на црквата можеби служел како склад за локалните трговци.

Во продолжение следуваат неколку фотографии од најинтересните откриени артефакти:

zlatna-horda-ukek-4.jpg

Камен релјеф со приказ на лав и грифон

zlatna-horda-ukek-3.jpg

Фрагмент од коскен сад во форма на змеј увезен од Кина.

zlatna-horda-ukek-2.jpg

Стаклена игла за коса увезена од Кина

zlatna-horda-ukek-5.jpg

Фрагмент од дрвена рачка во форма на глава од пантер

zlatna-horda-ukek-8.jpg

Чинија увезена од Византија

zlatna-horda-ukek-6.jpg

Сад увезен од Египет или Иран

zlatna-horda-ukek-7.jpg

Уште еден сад увезен од Египет или Иран

zlatna-horda-ukek-9.jpg

Локално изработен сад

http://istoriski.com/otkrien-hristijanski-kvart-vo-grad-na-zlatnata-horda-foto/

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Откриха храм на 6000 години в Украйна

Украински археолози откриха храм на 6000 години с човешки фигурки и останки от принесени в жертва животни в праисторическо селище, съобщи Лайв сайънс.

Храмът е с размери 60 м на 20 м. Той е бил на два етажа, от дърво и глина, заобиколен от двор. Горният етаж е бил с пет помещения. В него са намерени осем глинени платформи, вероятно използвани като олтари. Подът и стените на всичките пет помещения на втория етаж са били декорирани с червена боя, което е създавало церемониална атмосфера. На първия етаж е имало още седем платформи.

Праисторическото селище, където е храмът, е близо до град Небеливка. То се простирало на 238 ха, разкри геофизично изследване. Имало е над 1200 сгради и почти 50 улици.

В Украйна и Източна Европа са намирани и други праисторически селища с такъв размер. Понякога ги определят като принадлежащи към трипилянската култура. Името произхожда от село Трипиля в Украйна, където за пръв път са открити такива артефакти.

По същото време са възникнали ранни градски центрове в Анадола и Месопотамия.

Когато селището е изоставено, сградите, включително и храмът, са били изгорени. Това е било характерно за трипилянската култура.

Украинските археолози работят по храма от шест години.

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1347608

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Храм на 34 века открит под Нил край Кайро

Постройката, издигната по времето на фараона Тутмос III, е намерена от иманяри

55964-ffdff_620_348.jpg
Храм на 3400 години бе открит под водите на река Нил в Египет близо до столицата Кайро, пише британският в. „Телеграф“. Постройката е от времето на фараона Тутмос III, управлявал от 1479 до 1426 пр.н.е., известен като един от най-смелите владетели на 18-ата династия. Историците го сравняват с Александър Македонски и го наричат Наполеон на древния свят.

Археологическата находка е открита от седем иманяри, които копали под водите на Нил на дълбочина 9 метра. Те стигнали до резервоар с вода, след което се гмурнали под него и се натъкнали на светилището. Веднага след като се разчуло за храма, мъжете били арестувани, а мястото - поставено под охрана от министерството на антиките.

Когато археолозите се заели с разучаване на обекта, открили седем възпоменателни плочи, седем колони и статуя, изработена от розов гранит. След разчитането на надписите те са уверени, че ще се появят нови интересни факти за царуването на Тутмос III.

Съвременен Египет буквално е стъпил върху древния Египет, така че още има много неща за откриване, коментира британският историк Найджъл Хетерингтън. Иманярите не спират да ровят, защото незаконната продажба на антики се превърна в основен бизнес на много аукционни къщи и частни дилъри след свалянето на президента Хосни Мубарак през 2011 г. Някои от ценните артефакти дори се предлагат по интернет.

http://pressadaily.bg/publication/59025-%D0%A5%D1%80%D0%B0%D0%BC-%D0%BD%D0%B0-34-%D0%B2%D0%B5%D0%BA%D0%B0-%D0%BE%D1%82%D0%BA%D1%80%D0%B8%D1%82-%D0%BF%D0%BE%D0%B4-%D0%9D%D0%B8%D0%BB-%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B9-%D0%9A%D0%B0%D0%B9%D1%80%D0%BE/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Невероятни открития направиха археолози в Хисаря

Media-57844-pic.jpg

В района на римските терми в Хисаря текат усилени разкопки. Най-новите открия на археолозите преобръщат историята на града, като доказват, че курортът е по-стар, отколкото се е смятало досега. Новите открития могат да се видят в хисарския археологически музей.

Това са глава на лъв, част от римска статуя в реален размер и оброчна плочка с три нимфи.

„Тази плочка е намерена в римските терми, което показва, че преди на това място е съществувало Светилище на нимфите и целият град е представлявал най-големия античен спа център в римската империя. Ясно става, че на оброчната плочка трите нимфи са голи, двете са насреща, а едната в гръб, прегърнати и с много интересна прическа в кок”, казва директорът на Археологическия музей в Хисаря Митко Маджаров.

Откритията датират от края на втори и началото на трети век и променят историята, като доказват, че градът е съществувал още преди времето на император Диоклециан. Градът като град може би е създаден по-късно, но самите термални комплекси и постройки в него са създадени по-рано, което е една нова част от историята на този град. Ние залагаме на развитието и на културно-историческият туризъм и всяко ново
откритие би трябвало да предизвика интерес и да доведе тук туристи” , съобщи кметът на Хисаря Пенка Ганева.

Източник: GustoNews

http://www.gustonews.bg/?page=article&instanceID=38999

Редактирано от Петър Петров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Че те всяка година ли ще го правят това откритие с трите нимфи? http://hissaria.blogspot.com/2013/05/blog-post_7129.html

Имат и конкуренция: http://bg.wikipedia.org/wiki/Акве_Калиде

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!