Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Потребител
Публикувано (edited)

http://www.spacedaily.com/Time_And_Space.html - рубрика за физика на частиците и астрономическа космология в космическия ежедневник SpaceDaily

http://www.spacedaily.com/Stellar_Chemistry.html - тъмна материя и космическа химия

Редактирано от Spirit
  • 1 месец по късно...
  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Публикувано

RSS канали:

http://chandra.harvard.edu/photo/xml/photo.xml - Чандра фото албум

http://chandra.harvard.edu/blog/rss.xml - Чандра блог

http://www.spitzer.caltech.edu/spitzer/updates.xml - Новини от Спицър

http://www.nasa.gov/rss/universe.rss - НАСА, новини от Вселената

http://www.nasa.gov/rss/universe_vodcast.rss - [ВИДЕО] НАСА, новини от Вселената

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Публикувано
Interactions.org - image bank. Снимките могат да се ползват свободно за некомерсиални цели и след писмено разрешение за комерсиални цели (по принцип винаги разрешават).
  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Публикувано

За всички, които се интересуват от модерен и разбираем обзор на съвременния общоприет космологичен модел - еволюция на Вселената с тъмна енергия:

http://physnews.blog.bg/viewpost.php?id=186213

  • 2 years later...
  • Потребители
Публикувано

Физикът Брайън Грийн обяснява суперструнната теория и как тя би могла да даде отговор на въпроса "Защо структурата на Вселената е такава, каквато е?":

http://www.ted.com/talks/lang/bul/brian_greene_on_string_theory.html

Говори и за онези сложни форми на Калаби-Яу, в които били увити допълнителните измерения. Лично на мен ми е много трудно да си ги представя, но начинът, по който ги обяснява Грийн, хвърля малко яснота...

  • 4 years later...
  • Потребител
Публикувано

http://nauka.offnews.bg/news/%D0%A4%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D0%BA%D0%B0_14/%D0%9E%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%86%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%B0-%D0%B5%D0%BA%D0%B7%D0%BE%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%BE-%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F_5994.html

В края на линка:

"...

Как да си произведем отрицателна маса

През 2010 година специалисти от института Макс Борн (Max-Born-Institut Berlin) показват опитно, че при определени условия, електроните започват да се държат така, сякаш имат отрицателна инерционна маса.

Немски учени са изследвали движението на електроните в полупроводника галиев арсенид при стайна температура. Те приложили върху образеца електрически импулс за 3.10-13сек. и сила 30 милиона волта на метър .

Като измерили с висока точност реакцията на електроните, физиците открили, че първите 10-13 секунди частиците, както се очаква, ускорявали в "правилната" посока като достигнали скорост 1111 км в секунда. Но след това те рязко се забавили за аналогичен период от време и дори започнали да се движат в обратна посока, което може да се тълкува само като отрицателна стойност на инерционна маса.

..."

"Само" (в болднатото) ...не е вярно. :grin:

За мен, става ясно, че меракът за "спасение" от тъмната материя, води до измисляне на фантасмагории. Една "екзотика" се заменя с "нови двайсе".

И това е защото, знанието за физичната характеристика "маса" е с въпроси от ... "айнщайново" време и води до невъзможност да се обяснят и новите, и "старите" наблюдения.

Още от Нютон - масата е само коефициент пред ускорението, когато измерваме "сила". И, като коефициент, естествено е променлива, а не константа. Зависи и от относителната скорост с Лоренц-множителя.

Електронът - почти няма гравитационна маса. Има електромагнитна маса и в сума с гравитационната - дава инертната му маса. Затова при достигане на голяма относителна скорост в "силно" електрическо поле - се увеличава електромагнитната му маса дотолкова, че външното поле не е достатъчно да го ускорява и откликът от "пилотната" вълна, може и да го задвижи обратно.

...

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикувано

Физикът Брайън Грийн обяснява суперструнната теория и как тя би могла да даде отговор на въпроса "Защо структурата на Вселената е такава, каквато е?":

http://www.ted.com/talks/lang/bul/brian_greene_on_string_theory.html

Говори и за онези сложни форми на Калаби-Яу, в които били увити допълнителните измерения. Лично на мен ми е много трудно да си ги представя, но начинът, по който ги обяснява Грийн, хвърля малко яснота...

Ето многообразия на Калаби-Яу :

https://www.google.bg/search?q=%D0%9C%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%B5+%D0%9A%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D0%B1%D0%B8-%D0%AF%D1%83&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=jssTVbLaMIn1arWWgYgH&ved=0CCkQsAQ&biw=1600&bih=789

Тези "сложни форми" ги наричат многообразия... (математиците си имат собствен език, но ... самият Яу казва - Често хората казват, че нямат думи с които да изразят това, което си представят. Следователно, хората мислят с образи, а не с думи :fool: )

Трудно е да се схване математиката им (трудно за любители, каквито сме :grin: )

Решават частни диференциални уравнения по метод на числени приближения, защото ... по принцип, се "търсят" нулите на параметрите в уравнения, за отправна точка, като непрекъснато се доближават към нулата (сингулярност, дето й викат :haha: ).

Представата е за струни - размер 10^(-43)m и по-големи? :guitar2: - всяка трепти със собствена честота, но в комплект с други, може да трепти и с принудена честота.

Ние - Изследовател - не можем да наблюдаваме тези струни заради малкия размер, но се очаква, че тяхната "организация" прави обвивки, сечения, повърхнини и др. достигащи до размери, които са възможни за измерване от наблюдател. Трудното е, че решенията могат да са безкрайно много, Природата реализира само ограничен брой от тях - тороидални форми, сферични форми, форма на "конско седло" и др., но ... Защо? се реализират само при определени комбинации от параметри..,, все още се "търси" .

...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!