Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува

През 615 година персите превземат Египет и, понеже там е житницата на Византия, това означава край на безплатния хляб за бедните в Константинопол.

  • Потребител
Публикува

Персите вероятно прекъсват притока и на други ресурси, щом като борбата се води докрай за Египет. Но какъв ще бъде снабдителният път за Сиракуза освен Египет и Африка? Изглежда, че остава само Италия. Там може би има находища на желязна руда за направа на оръжие.

  • Модератор Военно дело
Публикува

Житницата на империята първо е Египет. После става Мала Азия. Не знам какво става с Египет, но турците така разкатават мала азия че тя се използва за екстензивно номадско животновъдство, а житница на Османската империя са балканите. Иначе казано, дали една област ще е житница зависи не толкова от географското и положение, а от грижите за тази област. Първоначално житница е Египет, но след загубата и ромеите съумяват да направят такава мала азия. След като турците се установяват на бившите византийски земи, те не са в състояние да превърнат в житници нито Египет, нито мала азия, вместо това използват по малко засегнатите балкани.

  • Потребител
Публикува

Не знам дали съм те разбрал правилно, Фружине, но мисля, че ромеите правят така, че да зависят само от едно място за ресурси или припаси. Това така ли е? Но правят това близо до столицата си.

  • Глобален Модератор
Публикува

Дали тези унищожения на плодородни области не са свързани с климатични промени? Защото турците не унищожават земеделието на Балканите.. Или може би това вече е друг тип поведение.

  • Модератор Военно дело
Публикува

В общи линии ромеите правят житница от това което имат под ръка. Балканите са така жестоко опустушени от славяните, а пък тракия заплашена от българите, че те просто нямат друг избор освен мала азия. Мала Азия е съсипана още от селджуките и доунищожена от турците. Слава богу на тя им идва на акъла че само с едно номадско животновъдство империя не се прави и пощадяват балканските земи от унищожение.

  • Потребител
Публикува

Ами Гърция? Там се е отглеждало грозде, което според мен означава, че има черноземни почви, подходящи за отглеждане на жито. Хем е близо, хем варварите по-рядко минават от там.

  • Модератор Военно дело
Публикува

Славяните доста са останали в гърция, ваюнити в епир, велегезити в тесалия, езерци и милинги в пелопонес. Помня че имаше още едно малко в пелопонес и две славянски архонтии на малки племена в беотия. Не помня кой византийски хронист бе казал че пелопонес се ославянчил и станал варварска земя.

  • Глобален Модератор
Публикува
За съжаление (или - не?) в историята няма "ако...".

Миналото не се връща, само се преглъща.

Случило се е това, което са направили хората, живеещи в тази епоха.

Не можем да ги съдим от висотата на нашия век.

Вярно, но можем да предполоагаме това и онова, или, както е модерно да се казва, да моделираме:)

  • Модератор История
Публикува

Констант е резидирал в Сиракуза няколко години до смъртта си. Вероятно е обмислял идеята да я направи столица, но никакви официални стъпки не са били предприети.

Всякакви споменавания на Иберия са глупави. Там вестготите превземат последните византийски крепости през 20-те години на 7 век, при Ираклий.

За житницата - да, Египет е бил житница. След загубата му населението на Константинопол намалява, но загубите се компенсират с местни доставки и със идващо от север жито.

Самата Сицилия също е "житница" и значението и като такава нараства именно по-това време. През 5-6 век след загубата на Африка, Рим е бил снабдяван със сицилийско жито.

Преместването на столицата би довело до рухване на империята. Тя се е закрепила благодарение на ресурсите на Мала Азия. Сицилия е малък остров и няма такива ресурси. Италия и Картаген сами са се нуждаели от защита.

Византия е имала мощен флот, но по времето на Констант той търпи жестоки поражения от арабите.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!