Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Оуукей...Така се случва като започнеш да учиш химия направо от органична.Може ли някой да ми обясни какво са полярните връзки,как се поляризират и какво е значението им.Ъм,аз доколкото разбирам колкото по-полярна е една връзка,толкова по-нестабилна е. Не мога да разбера електронните ефекти без да знам за поляризация.Тей че давам ви думата.

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

Ковалентната връзка е връзка, която се образува между атоми на елементи с неметален характер. Ковалентната връзка може да бъде полярна и неполярна. Полярността на химичните връзки се поражда от различната електроотрицателност на образуващите връзките атоми. При условията на химично свързване електроотрицателността на участващ в ковалентна връзка атом на определен елемент се характеризира със силата, с която той привлича електронната двойка на връзката. Поради различната електроотрицателност на два атома връзката между тях е полярна. За означаване направлението на поляризация на връзката валентната черта се изразява като стрелка, насочена към по-електроотрицателния атом.

Когато една молекула съдържа полярни връзки, обикновено тя притежава полярност. Полярната молекула е дипол, ако центровете на положителния и отрицателния заряд в нея не съвпадат. Диполът се характеризира с диполен момент. Ако една неполярна молекула се намира в електрично поле, създавано например от някой дипол, в неполярната молекула се формира индуцирана молекулна поляризация. Тя се изразява в преместване на електроните спрямо ядрата на атомите и на самите атоми. Величината, характеризираща склонността на дадена молекула към такава поляризация (възникналия поляризационен момент) при единица интензитет на електричното поле, се означава като поляризуемост.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!